Antakya’da yağmacılık yapan sakil İstanbul’da tutuklandı

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay’ın Antakya ilçesindeki tıpkısı benzen istasyonundan yağmacılık özne ve afetzedeleri boşaltma eden uçakla geldiği İstanbul’birlikte yakalanan şüpheli çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Bölgedeki depremzedeler, 12 Şubat’ta uçakla Adana’dan İstanbul Hava Meydanı’na geldi.

Ekipler, uçaktan inen ve üzerinde “112 Acil Esenlik” yeleği olan kişiden şüphelendi. Kişinin birlikte bulunan valizi kontrol eden polisler, valizde benzeri benzin istasyonunun etiketini haiz elektronik beyin kasası ve monitörü ile esenlik malzemelerinin bulunduğunu gördü.

İstanbul Hava Meydanı Bölüm Müdürlüğü’nde ifadesi alınan suratsız M.K.U. (20) ifadesinde, keyif lisesi mezunu ve tembel olduğunu, 9 Şubat’ta yer sarsıntısı nedeniyle gönüllü namına Mersin’den trenle İskenderun’a gittiğini, 11 Şubat’ta Adana’ya geçtiğini ve aynı dolaşma oradan bile uçakla İstanbul’a geldiğini anlattı.

İstanbul’bile beş altı çevrim dinlendikten bilahare tekrar sarsıntı bölgesine gitmeyi planladığını fakat havalimanında polisler yoluyla durdurulup çantasının arandığını nâkil kaba, çantasında kâin 112 Evgin personeli yeleğini Antakya’üstelik tanımadığı birinden aldığını, bilgisayar kasası ve monitörü Antakya’daki badiye hastanesi arkasındaki yağmalanan benzinlikten çalınmasın diyerek aldığını, kırılmasın diyerek dahi battaniyeye sardığını savundu.

Şüpheli, çantasındaki ısıtıcıyı üstelik alışmak amacıyla birlikte getirdiğini öne sürerek, “Diğer medikal malzemeler ise gabi gideceğimde yumruk bulunan ilaçlar olduğu amacıyla yanımda getirdim. Değerli görünümlü 4 adet sahte çeyreği yeğenime götürecektim. Katiyen arakçılık kabil aynı durumum yoktur. Malzemeleri kaplamak istesem Mersin’deki evime götürebilirdim.” dedi.

Olaya ilgili himmet örümcek polis güçleri, Antakya’daki yer yağı istasyonunun yetkilisi Mehmet O. ile iletişime geçti. Mezun, petrol istasyonunun yağmalandığını ve bilgisayarın petrol istasyonuna ilişik olduğunu söyledi.

Savcılık tarafından tutuklanması talebiyle sevk edildiği Gaziosmanpaşa 3. Barış Ukubet Hakimliği’nde dahi ifadesi alınan dalavereli, “2 valiz ve üzerimde sağlık yeleğim olduğu amacıyla havalimanında dikkati çektim. Kesinlikle bu eşyaları feda etmek üzere İstanbul’a gelmedim. Bu malzemelerle Hatay’a dönecektim. Suçsuzum.” diyerek konuştu.

Hakimlik, suratsız M.K. U’nun “katıksız tıpkısı afetin meydana getirdiği korkudan ve kargaşadan yararlanarak arakçılık” suçundan tutuklanmasına karar verdi.

Share: