Antakya’da yağmacılık yapan kaba İstanbul’da tutuklandı

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Hatay’ın Antakya ilçesindeki tıpkı benzin istasyonundan yağmacılık işleyen ve afetzedeleri boşaltma eden uçakla geldiği İstanbul’birlikte yakalanan çirkin çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Bölgedeki depremzedeler, 12 Şubat’ta uçakla Adana’dan İstanbul Havalimanı’na geldi.

Ekipler, uçaktan inen ve üzerinde “112 Ivedi Afiyet” yeleği olan kişiden şüphelendi. Kişinin yanı sıra mevcut valizi taharri eden polisler, valizde tıpkı benzen istasyonunun etiketini taşıyan elektronik beyin kasası ve monitörü ile keyif malzemelerinin bulunduğunu gördü.

İstanbul Hava Meydanı Idarehane Müdürlüğü’nde ifadesi alınan şüpheli M.K.U. (20) ifadesinde, esenlik lisesi mezunu ve aylak olduğunu, 9 Şubat’ta yer sarsıntısı nedeniyle fahri yerine Mersin’den trenle İskenderun’a gittiğini, 11 Şubat’ta Adana’ya geçtiğini ve aynı dönüş oradan bile uçakla İstanbul’a geldiğini anlattı.

İstanbul’da birkaç dolaşma dinlendikten sonradan tekrar yer sarsıntısı bölgesine gitmeyi planladığını ancak havalimanında polisler yoluyla durdurulup çantasının arandığını aktaran sakil, çantasında mevcut 112 Evgin personeli yeleğini Antakya’dahi tanımadığı birinden aldığını, bilgisayar kasası ve monitörü Antakya’daki kumluk hastanesi arkasındaki yağmalanan benzinlikten çalınmasın diye niteleyerek aldığını, kırılmasın diyerek de battaniyeye sardığını savundu.

Şüpheli, çantasındaki ısıtıcıyı üstelik ısınmak üzere birlikte getirdiğini öne sürerek, “Başka iyileştiren malzemeler ise kafasız gideceğimde el kâin ilaçlar olduğu için yanımda getirdim. Zer görünümlü 4 skor cali çeyreği yeğenime götürecektim. Asla hırsızlık gibi tıpkısı durumum yoktur. Malzemeleri çalmak istesem Mersin’deki evime götürebilirdim.” dedi.

Olaya ilgilendiren mücahede örümcek polis, Antakya’daki yer yağı istasyonunun yetkilisi Mehmet O. ile iletişime geçti. Mezun, petrol istasyonunun yağmalandığını ve bilgisayarın yer yağı istasyonuna ilişkin olduğunu söyledi.

Savcılık yoluyla tutuklanması talebiyle sevk edildiği Gaziosmanpaşa 3. Sulh Ceza Hakimliği’nde bile ifadesi alınan yabansı, “2 valiz ve üzerimde sağlık yeleğim olduğu amacıyla havalimanında dikkati çektim. Banko bu eşyaları kıymak için İstanbul’a gelmedim. Bu malzemelerle Hatay’a dönecektim. Suçsuzum.” diye konuştu.

Hakimlik, kaka M.K. U’nun “katıksız benzeri afetin meydana getirdiği korkudan ve kargaşadan yararlanarak hırsızlık” suçundan tutuklanmasına değişmeyen verdi.

Share: