Deprem bölgesindeki cemevleri depremzedelere tahaffuz hizmeti veriyor

Alevi-Bektaşi Firez ve Cemevi Başkanı Uca Arif Özzeybek, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerle yandaki illerdeki cemevlerinin depremzedeleri ağırladığını bildirdi.

Özzeybek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremin ardından bölgede mevcut cemevlerini aradıklarını, ulaşabildiklerinin taleplerini topladıklarını ve AFAD’a ve valiliklere aktardıklarını söyledi.

Cemevlerinin bulunduğu iskân yerlerindeki durumu yakından takip ettiklerini, istirdat ekibi, vinç, tahaffuz, transfer noktası taleplerini karşılamaya çalıştıklarını anlatan Özzeybek, bölgedeki cemevi yöneticileriyle iletişim halinde olduklarını, ihtiyaçlarını ait birimlere yönlendireceklerini dile getirdi.

Çalışmaları Firez ve Turizm ile İçişleri bakanlıklarının koordinasyonunda yürüttüklerini belirten Özzeybek, depremin ardından Malatya’daki çalışmaları eş güdümlü eden Ekin ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da zaman Akçadağ ilçesinde çatısı hasar gören Iyice Sultan Abdal Kültür Derneği Örenlik Cemevi’ni görüşme ettiğini, yetkililerden vukuf aldığını anlattı.

Planlama yaparak kendisinin de bölgedeki cemevlerine ilerleyen günlerde gideceğini bildiren Özzeybek, şöyle konuştu:

“Akva olan cemevlerimiz kapılarını açtı. Lüzum depremden etkilenen illerde mevcut gerekse bitişik illerdeki cemevleri vatandaşlarımızı ululamak üzere mütemadi boş. Cemevleri bütün vatandaşlara ellerinden gelen desteği sağlıyor, yaraya deva atılmak üzere var güçleriyle çalışıyorlar.”

Share: