Afyonkarahisar’da ‘7’den 70’e’ Cumhuriyet coşkusu

Afyonkarahisar’üstelik ‘7’den 70’e’ Cumhuriyet coşkusu

Cumhuriyetin kazanıldığı topraklarda meze coşkusu

AFYONKARAHİSAR – 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı coşkusu sıkı genelinde olduğu gibi cumhuriyetin kazanıldığı topraklar olan Afyonkarahisar’da bile kasırga içerisinde kutlandı.

Cumhuriyet Altını Bayramı Afyonkarahisar’de cümbüş içerisinde kutlandı. Kentte kutlamaların adresi Zafer Meydanı oldu. Küçümseme programı Ilbay Kübra Güran Yiğitbaşı’nın vatandaşların bayramını kutlaması ile başladı. Şiirlerin okunduğu, ahali oyunları ve çalgı dinletisi gösterisi sonrası mehteran takımı ve topluluk gösterisi yapıldı. Ahali oyunlarının gösterisinin arkası sıra öğrencilerin açtıkları ‘Cumhuriyeti Tığ Böyle Kazandık’ pankartı büyük alkış aldı.

“Cumhuriyet Altını çabucak bire bir hile biçiminin benzeri idare sisteminin adı değil”

Törende konuşan Ilbay Yiğitbaşı, Türkiye’nin küresel ve lehçe düzeyde edindiği kazanımları, kavim iradesiyle harmanlayarak çağın önünde revan tıpkı kerem olmayı sürdüreceğini kaydederek, “Bu kutlu günde cumhuriyetimizin, tarihimiz ve cemiyetimiz amacıyla ne irfan geldiğini tıpkı kat elan uyarmak isterim. Cumhuriyet hemen tıpkı hile biçiminin, aynı yönetim sisteminin adı değil, ondan henüz aşkın Türk milletinin bu topraklarda emanet, var olma ve varlığını devam ettirme iradesinin adıdır. Bu yüzden Türk milleti kaynağını kavim iradesinden almayan tek kişiye, kuruma, zümreye ve örgüte iradesini teslim etmeyecektir. Kavim ve cesamet olarak, varlığımızı ve geleceğimizi arkalamak için son yıllarda gine tarihi aynı mücadelenin içindeyiz. Terör örgütlerinin saldırılarından 15 Orak Ayı muhannet çarpış girişimine büyüklüğünde yaşadığımız yekpare hadisat, bu tarihi mücadelenin tezahürleridir. Türk milleti, elbet milli mücadelede, bağımsızlığını ve budun iradesini teyit etmediyse, bundan sonra bile özlük iradesini teslim etmeyecektir. Küresel ve lehçe düzeyde edindiği kazanımları, millet iradesiyle harmanlayarak çağın önünde giden tıpkısı mehabet olmayı sürdürecektir” dedi.

7’den 70’e hezel coşkusu yaşandı

Törenin bildirme rabıta calip katılımcısı ise annesinin kucağında kutlamaları izlemeye mevrut Zeynep Ela oldu. Ağabeyinin tebrik programında mızıka takımında olduğu Zeynep Ela sevimliliği ile herkesin demet odağı olmayı başardı.

Törene izlemeye gelen tıpkısı bambaşka vatandaş olan Arif Plato ise törene gelmek için Öz ilçesine sınırlı köyünden 50 kilometre posta geldiğini kaydederek, “Başka cumhuriyette, bayrakta yok” dedi.

7’den 70’e küçümseme coşkusunun yaşandığı kentte kutlamalar yaşayış içerisinde geçti.

Share: