6 kişinin hayatını kaybettiği kazada otobüs şoförü özürlü bundan sonra! Ehliyetinin geçerliliği yokmuş

İzmir’den Kapadokya’ya 19 Küçük Ay’ta gezi üzere gidenleri haiz Dayanıklı Çetintaş yönetimindeki 48 J 8149 plakalı devir otobüsü, Konya- Aksaray esmer yolunun 54’üncü kilometresinde sürücünün kontrolünden çıkarak şarampole devrildi. 46 yolcunun bulunduğu otobüste Nazan Uysal, Aslıhan Akdoğan, Mehmet Alçık, Mustafa Karakan, Büşranur Kaçan ve Yasemin Özkan hayatını kaybederken, 28 kişi yaralandı.

SOL ELİYLE DİREKSİYONU KAVRAYAMADIĞI GÖRÜLDÜ

Hafif yaralanan çoban Stabil Çetintaş, tedavisinin arkası sıra çıkarıldığı Konya dideban hazar ukubet hakimliğince tutuklandı. Anket kapsamında itimat vasıtasıyla hazırlanan ehliyet araştırma raporu, dosyaya girdi. Raporda, sürücünün ense aramasında SRC belgesi, B ve E sınıfı uzluk ile Familya ve Içtimai Politikalar Bakanlığı eliyle 2015 yılında mevdu yüzdelik 47 engel oranını tamlayan ve daima kendisine geçerliliği kâin mânialı etiket bulunduğu belirtildi. Sol makas ve umum bileği beyninde çift kırık, sol dal femur kemiğinde kırık, dirseğinde sinir sıkışması ve akciğer rahatsızlığı zımnında sunulan sakat raporunda, Çetintaş’ın sol kolunu (sol dip ekstremite) etraflı kesiksiz işlerde kullanamayacağı bile belirtildi. Sürücünün, mânialı raporunu aldıktan bilahare B ve E sınıfı ehliyetinin geçerliliğini kaybettiği, buna karşın trafik tescil birimine ihbariye yapmadığı ve mânialı ehliyeti ahzetmek amacıyla müracaatta bulunmadığının tespit edildiği belirtildi. Antrparantez plak tanışıklık sistemi kameralarından elde edilen görüntülerde sürücünün sol eliyle direksiyon simidini bilcümle kendisine kavrayamadığının görüldüğü ve güdücü belgesinin tahrip edilmesi gerektiği tespiti raporda vadi aldı.

“OTOBÜS KULLANMASINA MANİ DEĞİLDİR” RAPORU

Konya Cumhuriyet Altını Başsavcılığı vasıtasıyla hesaplı sormaca kapsamında çoban Çetintaş üzerine, ‘taksirle patadak çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak’ suçundan 2 yıldan 15 yıla büyüklüğünde hapishane ve 3 yıl süreyle ehliyetine umum konulması talebiyle iddianame düzenlendi. İddianamede, Selçuk Üniversitesi Adli Tababet Anabilim Dalı’nın, Çetintaş’ın var olan engelin dışarıdan ayırt edilemeyeceği ve otobüsü kullanmasına bariyer tıpkı halinin bulunmadığı yönündeki raporuna vadi verildi. Anlatım doğrultusunda güdücü için, ‘kullandığı aracın dara ve beceri özelliğine, düşünce, nöbet, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şatlara uymamak’ kuralını ihlal ederek üstüne atılı ‘taksirle ölüme ve yaralanmaya sebebiyet verme’ suçunu işlediği kanaatiyle sorun açıldı.

“ENGELLİ RAPORUM EHLİYETİME ENGEL DEĞİLDİR”

Konya 3’üncü Dokunaklı Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılanmasına başlanan maznun Çetintaş, savunmasında, buzlanma zımnında otobüsün kontrolünü kaybettiğini belirterek, “Ego şehirler arası otobüs kullanırım. Fenomen günü İzmir’den Kapadokya’ya tura çıkan bire bir aracın şoförlüğünü yaptım. Araçta 2 şofördük. Aracı Manisa’bile aldım, Afyonkarahisar’a kadar getirdim. Afyon’da ayrıksı refik ara bulucu kullanmaya başladı. Konya’ya az saat kaldığında yine bana verdi. O arada ego uyudum, dinlendim. Sonrasında bilinen olay oldu. Hava rüzgarlıydı. Antrparantez meçhul buzlanma üstelik varmış. Karayolları’nın dahi kere çalışması yoktu. Kaymakamlık meydana geldi” dedi. Maznun Çetintaş, engeli ile ilişkin soruya ise, “Kolumda platin var, ayrıca ciğerlerimden rahatsızım. Sakat raporum var; fakat ehliyetime rastgele engelim yok” dedi.

“OLASI KAST HÜKÜMLERİ UYGULANSIN”

Ölenlerden 26 yaşındaki Aslıhan Aksungur’ın ailesinin avukatı Durmuş İlhan, otobüsü kullanan sürücü ve çevirgeç sahibinin kandırıcı beyanlar verdiğini tez ederek, “Sanık 16-19 Şubat arasında mütemadi yolculuk halindedir. HTS kayıtlarından bu konu anlaşılmaktadır. Sanık sakat olduğunu, ustalık vermeye izinli makamlardan gizlemiştir. Sanığın engeli, güvenli sürüş yapmasına engel olacak şekildedir. Bu sebeple tığ muhtemel kast hükümlerinin uygulanması gerektiğini düşünüyoruz. Engeli ile sakıncasız sürüş yapıp yapmayacağı hususunda ve HTS kayıtları incelenmek suretiyle seyahat ettiği süre dikkate alınarak gelecek sürüş tekniği ehlivukuf kişilerden emniyetli sürüş yapıp yapamayacağı hususunda tabir alınmasını kâm ederiz” dedi.

ADLİ KALEM KURUMU’NDAN YENİDEN ANLATIM ALINACAK

Mahkeme heyeti, maznun Çetintaş’ın engeline ilgili medar otama belgeleri ile raporun istenilmesine, raporlar geldikten sonra sanığın Adli Tababet Kurumu’na sevkinin yapılarak engel durumunun ‘E’ sınıfı sürücü belgesi almasına ve kentler arası otobüs kullanmasına mani olup olmadığına müteveccih ifade hazırlanmasına karar verdi. HTS kayıtlarının istenilerek kazadan geçmiş yolculuk bilgilerinin belirleme edilmesi yönünde bile değişmeyen veren mahkeme, sanığın mevkufiyet halinin devamına hükmederek duruşmayı erteledi.

Share: