2 bin 655 km kaide çevirerek 23 şehri dolaştı

Aza bağışına dikkat vira etmek üzere bisikleti ile Adana’dan yola sâdır 44 yaşındaki Eksiksizlik Yücel, 10 Ağustos’tan bu zamana büyüklüğünde 2 bin 655 km pedal çevirerek, 23 şehri dolaştı.

6 yaşındaki oğlunu düşünce tümörü ameliyatının ardından kaybeden Kemal Yücel, kendisini sosyal sorumluluk projeleri ve farkındalık çalışmalarına adadı. Kısa sürece geçmiş organ nakli sırası bekleyen aynı kişiye canlıdan canlıya karaciğerini birlikte bağışlayan Yücel, bambaşka asıl ve babaların bile evlat acısı çekmemesi amacıyla örgen bağışı konusuna ilgi sarmak yerine Türkiye’yi pedallıyor.

“23 ili bisikletle geçtim, 2 bin 655 km ayakçak çevirdim”

Türkiye’yi pedallayarak farkındalık oluşturmayı hedeflediğini rapor fail Kemal Yücel, “Temel göze ve örgen bağışı konusunda sosyal bilinci arttırmak için 10 Ağustos tarihinde derrace ile Adana’dan yola çıktım. Rota çerçevesinde 41 şehri gezmeyi planlıyorum. Bu çerçevede kısaca 6 bin kilometre ayakçak çevireceğim. Amacım lösemi hastası çocuklara, aktarım muntazır hastalara makul donörün bulunması ve onların hayata tutunmalarını sağlamaktır. İlik bağışı konusunda insanlar haddinden fazla kusurlu bilgilere sahiptir. Ben bisikletle gezerek ilik bağışının ve organ bağışının hem önemini anlatıyorum hem üstelik hangi büyüklüğünde olağan bir cerrahi müdahale olduğunu anlatıyorum. Ego 9 sene ilk genç erkek acısı yaşadım. Bu turdaki amaçlarımdan biriside anne babaların benim kabil bala acısı yaşamasını engellemektir. Bugüne kadar 23 şehir gezdim. 23 site içerisinde yaklaşık 2 bin 655 kilometrede pedal çevirdim” dedi.

“Tek tanımadığım aynı hastaya karaciğerimi verdim”

Kendisi da canlıdan canlıya karaciğer bağışçısı olduğuna değinen Yücel, “6 yaşında Büyük Utku adında tıpkı oğlum vardı. 2013 yılında sömestr tatili sırasında gittiğimiz tıpkısı AVM’nin buz pistinde düşerek başını çarpması sonucu kontrol amaçlı hastaneye götürdük ve beyninde ur olduğunu öğrendik. Bunun üzerine dirilik alın bire bir uğraş başlattık. Etibba ameliyat olmazsa şayet 1 hafta içerisinde öleceğini söylediler. Us tümöründen cerrahi müdahale oldu fakat 9 günlük dirim mücadelemizi maatteessüf kaybettik. Bambaşka çocuklara hanay vermesi üzere merhum oğlum Yüksek Yengi’nun organlarını bağışladım. Köle kısaca 14-15 ay geçmiş hiç tanımadığım tıpkısı hastaya karaciğerimi verdim. Hem oğlum hanay kurtardı hem birlikte ego ona laik tıpkı cet olduğumu göstererek gönüllü adına organ bağışı yaptım ve ayrımsız hastanın hayata tutunmasına dil oldum. Yaşadığım zürriyet acısını başka çocuklara umuda dönüştürüyorum” diyerek konuştu.

Yücel Samsun sonrasındaki rotası karşı ise şunları söyledi:

“Samsun’daki rotamın peşi sıra Karadeniz periferi yolundan bitmeme ederek turumu tamamlayacağım. Önümüzdeki hedefim; Sinop, Kastamonu, Bartın esasen o rotayı strateji ederek Düzce, Kocaeli, İstanbul, Çanakkale ve ardından Ege Bölgesine, Akdeniz Bölgesine inerek 10 Ilk Teşrin haset turumu Adana’dahi yetirmek.” – SAMSUNShare: