Yozgat protokolü, hareket simülasyon tırında 7,6 büyüklüğündeki sarsıntıyı deneyimledi

Yozgat’ta Facia ve Ivedili Format Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) zelzele simülasyonu tırını müzakere eden tören düzeni üyeleri, 7,6 büyüklüğündeki sarsıntıyı deneyimledi.

AFAD yoluyla kente gönderilen ve yer sarsıntısı simülasyon tırında, sarsıntı farkındalığı kurmak için vatandaşlara terbiye verilmeye başlandı.

Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki simülasyon tırını musahabe eden Ilbay Aydın Polat, MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef Hastalığı, Belediye Reisi Şevket Köse, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, İl Kurnaz Küçümseme Komutanı Albay Halil Başer ve kat müdürleri, AFAD uzmanlarından hikmet aldı.

İl protokolü, daha sonradan 7,6 büyüklüğündeki depremi deneyimledi. Vali Polat ve beraberindekiler 45 saniye süren depremde, masaların yanına çömelerek sarsıntının geçmesini bekledi.

Polat, peşi sıra gazetecilere yaptığı açıklamada, sunulan eğitimden kıran AFAD ekiplerine teşekkür etti.

Dünyanın tek yerinde deprem ve afet olmaması temennisinde bulunan Polat, “Cesamet adına, ulus namına afetlere tedarikli olmamız geçişsiz. 1999 depremini yaşamış bire bir ailenin çocuğu olarak de söylüyorum. ‘Nerede bu devlet’ anlayışından ‘şükürler olsun, Allah devletimize, milletimize bozulma vermesin’ anlayışına döndük. Değme türlü facia anında devletimizin, tekmil alım ve kuruluşlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, afet simultane fenomen yerine ne kadar çabuk ulaştığını hepimiz sonuç yıllarda görüyoruz. Rabbim devletimize bozulma vermesin.” dedi.

Polat, zelzele benzetim tırının, farkındalık sağlamak amacıyla bir hafta halkın deprem anını deneyimlemesini sağlayacağını sözlerine ekledi.

Share: