Tunceli’de 11 ilden 755 personelin katılımıyla tatbikat gerçekleştirildi

– Tunceli’dahi 11 ilden 755 personelin katılımıyla tatbikat gerçekleştirildi

TUNCELİ – Tunceli’üstelik Türkiye Afet Engelleme Planı çerçevesinde “Yerel Düzem TAMP” alet başı ve düz tatbikatı gerçekleştirildi. 11 ilden hep 755 personelin katıldığı manevra içki kesti.

Tunceli’bile TAMP çerçevesinde bindi iller ve 26 yerel mesai grubunun katılımıyla “Tunceli Evcil Dozaj TAMP” aygıt başı ve yer tatbikatı gerçekleştirildi. Tunceli’nin yanında Elazığ, Erzincan, Malatya, Bingöl, Sivas, Van, Erzurum, Diyarbakır, Muş ve Adıyaman AFAD İl Müdürlüğü personel ve araçları, Elazığ Güven Müdürlüğü, Sualtı Ekip Amirliği, güven, bitirmiş, itfaiye, orman işletme, Aile ve Içtimai Hizmetler, Kızılay, Keyif Müdürlüğü, Içtimai Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Tarım ve Orman Müdürlüğü, FEDAŞ, Milli Terbiye Müdürlüğü personeli, İHH, Iveğen, ANDA, MUDAK kabil sivil topluluk kuruluşları ile AYDES ve AFAD gönüllülerinden oluşan ekiplerin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikat öncesinde Ilbay Mehmet Yüce Özkan başkanlığında 112 Ivedili Çağrı Merkezinde güruh gerçekleştirildi.

Burada tatbikata ilgilendiren mütekellim Vali Mehmet Ali Özkan, “Benzeri yanı Erzincan fayı, aynı yanı Elazığ, Bingöl tıpkı yanı Ovacık faylarıyla kuşatılmış birinci adım yer sarsıntısı bölgesinde mevcut ve coğrafi güzelliği, coğrafi özelliği hem üstelik zorluğu cihetiyle ara sıra coğrafyasında kayıp olaylarıyla, yüksekten tedenni olaylarıyla karşılaştığımız tıpkı yoluyla Uzunçayır ayrımsız tarafından Keban, tıpkısı marifetiyle Munzur ve Pülümür nehirleriyle su varlığı ve potansiyeli efdal olan ve bu suretle birlikte kimi zaman boğulma vakalarıyla karşılaştığımız, artan turizm cihetiyle özellikle sert ve ormanlık coğrafyasında zayi olaylarına çoklukla erbap olduğumuz Tunceli ilimizde Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, İçişleri Bakanımızın emir ve direktifleri doğrultusunda ve tekmil Bakanlıklarımızın katılımıyla genişlik serbest kıyamet tatbikatımızı gerçekleştireceğiz” dedi.

Tatbikatın hem olaylara hazırlanmada hem bile insanlar üzerinde farkındalık yaratma konusunda mefret olduğunu vurgulayan Ilbay Özkan, “Sizler bugüne kadar hazırlıklarınızı, çalışmalarınızı yaptınız, jandarmamız, emniyetimiz, keyif teşkilatımız, Kızılayımız, AFAD’ımız, Mekân Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, Ocak Toplumsal Hizmetler Bakanlığımız ve cümle teşkilatlarımız katılım ediyorlar. Tabi bunun yanı sıra ayrımsız dahi Bakanımızın talimatları doğrultusunda kopça yardımlaşma ve işbirliğini yetiştirmek üzere AFAD Başkanlığımız destek ve koordinesinde sair illerden katılan ekiplerimiz, diğer illerden katılan kurumlarımız de var. Tatbikatımızın hem ilimiz hem ülkemiz hem birlikte insanımız açısından emsal teşekkül etmesini, farkındalık yaratmasını diliyorum. Tanrı afetlerle karşılaştırmasın fakat kıyamet Anadolu coğrafyasının kaçınılmazı. Dolayısıyla tedbir boşaltmak, hazırlıklı tevessül etmek dahi bizlerin görevi” diye niteleyerek konuştu.

Sabah saatlerinde başlayan ve bölüm boyu süren meydan tatbikatı, pilot kendisine seçilen okullarda eş zamanlı hareket yadigâr ve tahliye uygulamasıyla başladı.

Şehir içi zeki, geçici barınma alanlarının kurulması, boşaltma ve kapanca, enkazda arama-kurtarma, orman yangını, su üstü ve akarsu şeş arama-istirdat, doğada kontrol-istirdat, Kimyevi Dirim Bilimsel Radyolojik Nükleer tatbikatı ve akarsuda araştırma, arama çalışmalarının kayran aldığı ve şehrin değişik noktalarında gerçekleştirilen tatbikata 755 personel 150 araçla katılım sağladı.

Saha tatbikatını Ilbay Mehmet Mürtefi Özkan ve ilişkin çalım amirleri üstelik yakından izlem etti.

Share: