Tuncay Özkan: “Sabık Sene 2.5 TL Olan Düğürcük Bu Sene 5 Tl. Sizin Şişkinlik Rakamlarınız Domates Dolması, Budun Seçimi Bekliyor”

CHP Umumi Komutan Başdanışmanı ve İzmir Saylav Tuncay Özkan, İzmir’bile maaş periyotlarla tezgahına gidip dostça ettiği simitçi Rojhat Akçakale ile fiyatları ve yurttaşın çalım gücünü konuştu. Akçakale ile güzeşte yılın ekim ayında yaptığı denk sohbetini da paylaştığı videoteyp ile anımsatan Özkan, “Sabık yıl 2,5 TL olan düğürcük bu yıl 5 TL. Ayrımsız dilim peynir güzeşte sene 2,5 TL idi demin 5 TL. 2,5 TL olan boyozun fiyatı da 5 TL’ye yükseldi. Sizin enflasyon rakamlarınız hile. Hayatın gerçeği sokakta, tezgahlarda halkın sırtında yük reşit durumda. Budun seçimi bekliyor” açıklamasını yaptı.

CHP Umumi Başbuğ Başdanışmanı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, İzmir Alsancak’ta düğürcük tezgahı olan Rojhat Akçakale ile kardeş kardeş ederek sokağın nabzını tuttu. Akçakale ile belirli aralıklarla sohbet eden Özkan, güzeşte yılın ilk teşrin ayındaki fiyatlarla şu anki fiyatları kıyasen yüksek artışa ilgi çekti.

“MİLLET SEÇİMİ BEKLİYOR”

Özkan, Rojhat Akçakale ile 2021 yılının ekim ayındaki fiyat sohbeti ile şimdiki görüşmesinin görüntülerinin kayran aldığı videoyu “Güzeşte yıl 2,5 TL olan düğürcük bu sene 5 TL. Bire Bir tike peynir sabık sene 2,5 TL idi demin 5 TL. 2,5 TL olan boyozun fiyatı da 5 TL’ye yükseldi. Sizin şişkinlik rakamlarınız yalan. Hayatın gerçeği sokakta, tezgahlarda halkın sırtında dara reşit durumda. Millet seçimi bekliyor” notuyla toplumsal iletişim araçları hesabından paylaştı. Özkan’ın paylaştığı videoda Akçakale ile arasındaki diyaloglar şöyle:

Tuncay Özkan: Rojhat nedir durumumuz?

Rojhat Akçakale: Vallaha abi fiyatlar değişti.

Tuncay Özkan: Efendim biliyorsunuz tığ Rojhat’la gelişigüzel sokağın ekonomisi programını yapıyoruz. İzmir’in bildirme kıvrak caddesi Kıbrıs Şehitleri’nde simit satıyor, gevrek yani. Kumru satıyor. Alışverişin, insanların hesaplı durumunun nabzını tutuyoruz Rojhat’la beraber. Rojhatcım gevreğimiz, simidimiz hangi oldu?

Rojhat Akçakale: Gevreğimiz 5 lira oldu.

Tuncay Özkan: 5 lira mı oldu, yapma evet…

Tuncay Özkan: (2021 yılı Ekim kocaoğlan) Düğürcük kaç liraydı sabık yıl?

Rojhat Akçakale: (2021 yılı Teşrinievvel ayı) 1.75.

Tuncay Özkan: (2021 yılı Ekim kocaoğlan) Demincek kaçtan satıyorsun?

Rojhat Akçakale: (2021 yılı Ekim kocaoğlan) Demincek 2.5.

Rojhat Akçakale: Peynir 5 liralık oldu.

Tuncay Özkan: (2021 yılı Ilk Teşrin ayı) Tıpkısı şerha peyniri kaça veriyordun?

Rojhat Akçakale: (2021 yılı Ekim ayı) 1.75.

Tuncay Özkan: (2021 yılı Ilk Teşrin kocaoğlan) Deminden kaça veriyorsun?

Rojhat Akçakale: (2021 yılı Ilk Teşrin ayı) 2.5.

Rojhat Akçakale: Aynı çıtır çıtır, aynı peynir 10 lira oldu. Kumru 12.5. Tahinli 10 liradan 15 liraya yükseldi. Domatesli kaşarlı 6 liradan 7 buçuğa yükseldi. Sağılan gevrekler 6 teklik oldu.

Tuncay Özkan: Boyozumuz ne oldu?

Rojhat Akçakale: Boyozumuz 5 lira oldu?

Tuncay Özkan: (2021 yılı Ilk Teşrin ayı) Olur boyozu kaça satıyordun?

Rojhat Akçakale: (2021 yılı Teşrinievvel ayı) Boyoz 1.75.

Tuncay Özkan: (2021 yılı Ekim ayı) Demincek kaça satıyorsun?

Rojhat Akçakale: (2021 yılı Ekim kocaoğlan) 2.5 oldu.

Tuncay Özkan: Güllü böreğimiz vardı.

Rojhat Akçakale: Onlar 15 teklik oldu. Dal böreği de var 25 lira. Pahalı olduğu için tezgahta bulundurmuyoruz.

Tuncay Özkan: Testis hangi büyüklüğünde oldu?

Rojhat Akçakale: Haya 5 liralık oldu.

Tuncay Özkan: Aynı yumurta 5 liralık oldu, ika ya. Tıpkı çıtır çıtır, tıpkısı husye 10 teklik oldu. Öz ne büyüklüğünde?

Rojhat Akçakale: Çay 5 liralık.

Tuncay Özkan: Zahir insanlar alabiliyor mu?

Rojhat Akçakale: Artık alıştılar zamma. Bilcümle bindirim remiks diyorlar. Biraz düşüş var ama yine orta leziz. Müfrit derecede itimat kartı çekmeye başladık. İlk zamanlar cümle şaşırırdı amma budun yavaştan kredi kartıyla geçiyor.

Tuncay Özkan: Simit 5 teklik, testis 5 teklik, peynir 5 teklik. Geldik, aynı testis aldık, bir peynir aldık, tıpkı düğürcük aldık 15 liralık. Peki boyoz alırsak?

Rojhat Akçakale: Boyoz de alırsan yanına 5 liralık, onunla 20 yapıyor.

Tuncay Özkan: Evet İzmir bombalar?

Rojhat Akçakale: İzmir bombası 10 lira oldu. 9 liradan ayrımsız liralık arttı.

Tuncay Özkan: Olur alış kuşkusuz, vatandaş zahir bakıyor?

Rojhat Akçakale: Vatandaş hep bir yakarış içerisinde, 2023’ü bekliyorlar. Imdi zamlara alıştılar. Bilcümle isyandalar ama artık ses çıkarmıyorlar. Kararlılar, 2023’ü bekliyorlar.

Tuncay Özkan: Rojhat biliyorsun tığ gelişigüzel seferinde bir şeyi söylüyoruz. İlk seçimde bunlardan kurtulacağız, önceki seçimde bu zamları vatandaşımızın alım gücüne bakarak yeniden düzenleyeceğiz. Vatandaşımız ağırlık çekmeden, seçkin şeyi alıp yiyecek imkanına kavuşacak.

Share: