TBMM Genel Kurulu’nda, dezenformasyon mesaisi bitmeme etti

TBMM Umumi Yerleşmiş’nda, dezenformasyon mesaisi bitmeme etti

TBMM Umumi Müesses’nda, dezenformasyon yasası namına bildik ‘Basın Kanunu ve Kâh Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin görüşmelerine devam edildi.

TBMM Genel Kurulu, CHP’li Divan Başkanvekili Haydar Akar Başkanlığı’nda toplandı. Gündem dışı konuşmaların peşi sıra, kol başkanvekilleri küçümseme alarak gündeme ait açıklamalarda bulundu. İYİ Öğür Kadro Başkanvekili Erhan Uz, ücretlilerden kazanç alındığını belirterek, “Tabii bilcümle dünyada olduğunu kabilinden bizim ülkemizde bile alınıyor, ancak burada bir tuhaflık var. Maalesef, bu kazanç dilimleri, dirimsel vergisi dilimleri çokça bağan miktarlarda, oranlarda artırıldığı için önceki yıllara bakarak ücretliler yani çalışanlar, işçiler, memurlar faziletkâr vergi dilimlerine yılın içerisinde patır patır giriyorlar bire bir anlamda. Deminden, rakamlara baktığımızda, söz gelişi, bu yılın toplamında yaklaşık yüzdelik 90 civarında. Para Şişkinliği çok faziletkâr olduğu amacıyla maatteessüf aynı ecir artışı oldu, mahiye artışları oldu. Ancak baktığınızda vergi dilimlerindeki artma yüzdelik 30 ila 33 beyninde kaldı. Dolayısıyla; vergi dilimleri üzerinden, rüşvet dilimlerinin alanının yetersiz tutulması yahut ücret artışlarına koşut aynı şekilde artırılmaması yüzünden aheste benzeri algı yükü doğdu çalışanlarda” dedi.

‘DEZENFORMASYON BÜLTENİ’ TARTIŞMASICHP Kadro Başkanvekili Engin Altay ise İletişim Başkanlığı’nın çıkardığı ‘dezenformasyon bülteni’ne reaksiyon göstererek, “Dezenformasyon bülteni, cambaza bak. Deminden, buraya husus husus dezenformasyonları yazmış. Demin bu kanun çıkacak, Fahrettin Altun rastgele hafta böyle benzeri yıllık yayınlayacak ve savcılar bu bülteni talimat akseptans edip, yazıklar olsun öyle savcılara üstelik. Yoksulluk var diyen kodese, idrak var diyen kodese, usulsüzlük var diyen kodese, böyle tıpkı düzene üstelik yazıklar olsun” dedi. Engin Altay’ın sözlerine MHP İstanbul Saylav Feti Nasip reaksiyon gösterdi. Altay ve Nasip ortada çapraz namzet tartışma yaşandı. Ardından saraka düz AK Tümen Kol Başkanvekili Çevrimli Ünal, Sedir’te, herkesin kullandığı dile dikkat etmesi gerektiğini söyleyerek, “Hususiyet tanımaz, kendileri hukuktan, ahbaplık devletinden, anayasal düzenden bahsederken kendilerine akla yatkın olmayan hiçbir türel yapıyı, anayasal düzenlemeyi ve yasayı meri ve gerçeklik görmeyen, istedikleri kabil temas konuyu kendilerine bakarak yontan tıpkı dile alın söyleyebileceğim yegâne tıpkı özdek var. Jung diyor ki, ‘Hiç kimesne benzeri başkasını yargılayacak büyüklüğünde tam değildir, kendisinde bu hakkı görecek kadar hadsizdir sadece.’ Nedeniyle bizim yaptığımız benzeri kanuni düzenlemeden yola çıkarak Sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili kullandığı ifadeleri bile ve AK Parti’yle ait kullandığı ‘pis ve dağ kafa’ ifadesini birlikte ‘ızdırap saraka sahibine aittir’ ilkesine bakarak Sayın Altay’a reddetme ediyorum” sözleri ile bedel verdi.Konuşmaların arkası sıra, İYİ Fırka’nin gençlerin sorunları, HDP’nin düzenlilik güçleri ve CHP’nin yabancıların hanelere kayıt iddiaları ile ilgilendiren kol önerileri görüşüldü.HDP’DEN BÜRO İŞGALİHDP, polis güçleri şiddetinin araştırılması için soru önergesi verdi. Takrir görüşmeleri sırasında, HDP’li milletvekilleri ellerinde Habip Eksik’in fotoğrafları ile kürsüye daha çok. Hafta sonu Hakkari Yüksekova’da yapılması planlanan yürüyüşte polis şiddetine uğradığı ve bacağının kırıldığı kanıt edilen Habip Eksik amacıyla HDP’li milletvekilleri Sedir Genel Oturmuş’nda ihtarname eylemi gerçekleştirdi. Takrir ile ilişik söz düz HDP Batman Mebus Mehmet Rüştü Tiryaki, yaptığı konuşmada polis şiddetinin münferit olmaktan çıktığını ve dizgesel kuzuluk geldiğini söyledi.YANLIŞSIZ Parti ve MHP’li milletvekilleri bu eylemin TBMM İç Tüzüğü’ne yeraltı olduğunu dile getirdiler. Bunun üstüne; Genel Asamble kürsüsünde, HDP’li milletvekillerinin eylemi bitmeme ederken, Meclis Başkanvekili Haydar Akaret oturuma küşayiş verdi. HDP’li milletvekilleri, ellerindeki dövizlerle Genel Asamble’birlikte kalarak protesto eylemlerini aynı süre daha sürdürdü.TİRYAKİ’YE SÖZLÜ UYARI

Verilen aranın ardından, oturumu yönetmen Divan Başkanvekili Akaret alay alarak, TBMM İç Tüzüğü’nün ilgilendiren maddesini hatırlatarak, “Umumi Kurul’dahi küçümseme fark etmek, şahsiyatla aramak ve emek düzenini bozucu hareketlerde gezmek yasaktır. Halkların Demokratik Partisi (HDP) grup önerisi üstünde önergenin gerekçesini ifşa etmek üzere saraka kayran Batman Saylav Sayın Mehmet Rüştü Tiryaki marifetiyle yapılan müzakere esnasında sektör etrafında kavuşum vasıtasıyla Genel Kurul iş düzeni bozulmuştur. Bu hareketin melamet cezasıyla cezalandırılması gerekmektedir. amma velakin, Genel Asamble çalışmalarının imdi henüz sağlıklı yürütülebilmesi için sözlü benzeri uyarıyla yetiniyorum; davranışların devam etmesi yerinde İç Tüzük’te yer düz disiplin hükümlerinin uygulanacağını bilgilerinize sunuyorum” açıklamasında bulundu. ?Muhalefet partilerinin grup önerilerinin reddedilmesinin arkası sıra, Umumi Kurul’da ‘Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Fark Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin görüşmelerine geçildi.

Share: