Şırnak yaylalarında geçim ortamı sağlandı, 13 yaşındaki kız çocuğu hayatını hayvanlara adadı

Şırnak yaylalarında yaşayış ortamı sağlandı, 13 yaşındaki kız çocuğu hayatını hayvanlara adadı

ŞIRNAK – Şırnak’ta yaşayış ve büzük ortamı sağlandı. Beytüşşebap ilçesine vabeste Faraşin Yaylası’nda kıpırdak aynı ailenin 13 yaşındaki çocuğu Axin’in zehir hikayesi yürekleri yaktı. Yaylada yaz şita geçen çocukluk ve yaptığı gelişim görenleri hayrete bıraktı.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesine ilişkin 2 bin 650 rakımlı Yeşilöz köyü Faraşin Yaylası’nda yaz şita yıllardır 4 aile kalıyor. Bu ailelerden biri olan 13 nüfuslu Kaya Arslan ailesi. Arslan ailesi, hayatlarını 100 kucak,3 at,4 köpek ve 35 tavuğa adadı. Yıllar önceki terör olayları yüzünden köylerini metrukiyet edip Mersin’e yerleşen familya, geçim ve yiğitlik ortamının sağlanmasıyla bu arada yurtlarına döndüler. 6 yıldır yaylada yaz şita mütezayit ailenin bir tane uyuşma kaynağı hayvancılık.

Aslan ailesinde 13 yaşında Axin adındaki kız çocuğu, yaptığı işler ile görenleri hayran bıraktı. Ondan epey üç kardeşi 30 koyuna bakıyor, o ise 70 koyun 3 at ve tavuklara bakıyor. Her ahit babasının işlerine arkalama fail minik çocuklar ekol yerine hayvanlara bakmayı yeğleme etti. sabahın önceki ışıklarıyla atları besleyip koyunlara yem veriyor, ahırda dallı güllü tavukların yumurtalarını topluyor. Periyot boyu çobanlık yapıyor. Boyundan iri işleri bir tane başına işleyen Axin’in hayali ise Antalya’yı bağışlamak, sahilde ışık çekmek.

Yaz aylarında yüzlerce göçkün ve vatandaşın çıktığı yayla kış ayları gelince yayladan iniyor, ancak bu eş Van’da evleri olmasına karşın yaylada kalmayı tercih ediyor. İhlas Malumat Ajansına mütekellim Axin Arslan, 3 yıldır ailesiyle birlikte Faraşin Yaylası’nda kaldığını söyledi. Yaptığı işin hoşuna gittiğini aktaran Aslan, “Babam bize çokça apotr oluyor, bizde ona yardım ediyoruz. Seviyorum bu işleri. Sabahleyin uyanınca önceki işim koyunların içine gidiyorum. Onları besliyorum bakımlarını yapıyorum. Kurtlar saldırmasın diye çobanlık yapıyorum. Akarsu, saman verirken zamanın zahir geçtiğini bilmiyorum. Kardeşlerimle bu arada kânunuevvel geçiyor. Karda oyun oynuyorum mesafe öyle geçiyor” dedi.

“Arada Sırada keşke erkek olsaydım diyorum; erkeklerin işlerini yazmak, kızların işlerini yapmaktan imdi hoşuma gittiği amacıyla genellikle koca işlerini fethetmek daha çok hoşuma gidiyor” diyen Arslan, “Maatteessüf kitaplarım bulunmayan. Arada Bir haberlerde okula giden çocukları görünce hoşuma gitmiyor. Köle istiyorum ama burada kalıyorum. Benle beraber 5 öğrenci var burada. Kardan etraf ilçe merkezine gidemiyoruz. Okusaydım avukat gelmek istiyorum. Yer çokça Antalya’yı alçalma ediyorum. Oraları görmeyi sahilde gezmeyi haddinden fazla isterdim. Biraz farklılık ayırmak geliyor içimden. Güzeşte senede haberlere çıkmıştım. Kendimi televizyonda gördüm bizim akrabalar beni aradı. Çokça mutlu olmuştum. Burada dinmek istiyorum hep mutluyum” ifadelerinde bulundu.

Share: