Şırnak haberi! Eylülde yalım yer faziletkâr Cizre’de yeryüzü bağan Erzurum’da kaydedildi

Türkiye’da bu yılın ilkgüz ayında genişlik efdal şule 46,7 etap ile Şırnak’ın Cizre ilçesinde, sunu düşük alaz ise sıfırın altında 3,5 derece ile Erzurum’da ölçüldü.

AA muhabirinin Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere bakarak, sabık ay sayı farkı alaz yurdun ara sıra bölgelerinde sezon normallerinin üzerinde gerçekleşti.

İstanbul, Gökçeada, İzmir Dikili, Kuşadası, Muğla Yatağan, Fethiye, Köyceğiz, Isparta, Senirkent, Eğirdir, Denizli Acıpayam, Antalya Demre, Kırıkkale, Kırşehir, Çiçekdağı, Kaman, Düzce Akçakoca, Sinop, Kastamonu Cide, Maşrık Anadolu Bölgesi’nin güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde mevsim normallerinin üstünde olan sıcaklıklar yurdun başka bölgelerinde mevsim normalleri civarında ölçüldü.

Türkiye genelinde, 1991-2020 yılları beyninde 20,9 adım adına ölçülen ilkgüz ayı averaj sıcaklığı, bu yılın ilkgüz ayında 21,9 aşama kendisine kaydedildi.

Bu yılın eylül ayında genişlik düşük şule sıfırın altında 3,5 merhale ile Erzurum’da, genişlik efdal kıvılcım ise 46,7 basamak ile Şırnak Cizre’birlikte tespit edildi.

Bölgelere göre sıcaklıklar

Marmara Bölgesi’nde ortalama alaz, İstanbul, Gökçeada çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında gerçekleşmişti. Bölgenin ilkgüz kocaoğlan teferruatlı yıllar sayı farkı sıcaklığı 20,6 adım, güzeşte ay ise 21,2 evre adına ölçüldü. Bölgede yeryüzü bağan yalın 3,2 paye kendisine Balıkesir’dahi, bildirme erdemli alaz ise 38,7 mertebe yerine Balıkesir Gönen’de gözlendi.

Veli Bölgesi’nde averaj sıcaklık, Dikili, Kuşadası, Yatağan çevrelerinde sezon normallerinin üstünde, bölgenin başka kesimlerinde sezon normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin ilkgüz ayı ayrıntılı yıllar sayı farkı sıcaklığı 22,2 kademe iken, 2022 eylül ayında 22,9 aşama olarak ölçüldü. Bölgede sunma düşük yalaz 1 dereceyle Gediz’da, genişlik yüksek alev ise 38,6 dereceyle Nazilli’üstelik tayin edildi.

Akdeniz Bölgesi’nde ise ortalama yalın, Isparta, Fethiye, Senirkent, Eğirdir, Acıpayam, Köyceğiz çevrelerinde zaman normallerinin üstünde, bölgenin değişik kesimlerinde sezon normalleri civarında seyretti. Bölgenin ilkgüz kocaoğlan tafsilatlı yıllar sayı farkı sıcaklığı 24,1 dereceyken sabık ay 24,8 kademe yerine ölçüldü. Bölgede yer düşük alev 0,4 merhale namına Göksun’da, genişlik faziletli alev ise 41 dereceyle Kahramanmaraş’ta gözlendi.

İç Rum Bölgesi’nde ortalama yalın, Kırıkkale, Kırşehir, Çiçekdağı, Kaman çevrelerinde zaman normallerinin üzerinde, bölgenin farklı kesimlerinde sezon normalleri civarında seyretti. Bölgenin ilkgüz kocaoğlan tafsilatlı yıllar averaj sıcaklığı 18,3 merhale iken, geçen ay 19,4 merhale kendisine gerçekleşti. Bölgede bildirme bağan kıvılcım, sıfırın altında 3,3 dereceyle Sivas Kangal’da, bildirme erdemli yalın ise 38,4 dereceyle Kırıkkale’dahi tayin edildi.

Ortalama sıcaklık Karadeniz Bölgesi’nde Akçakoca, Sinop, Cide çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin ayrıksı kesimlerinde mevsim normalleri civarında yaşandı. Ilkgüz ayı ayrıntılı yıllar sayı farkı sıcaklığı 19,2 merhale olan bölgede güzeşte ay alev 20,1 kademe adına ölçüldü. Bölgede yeryüzü düşük şule 1,3 dereceyle Bayburt’ta, en efdal sıcaklık ise 41,5 dereceyle Artvin’dahi kaydedildi.

Maşrık Anadolu Bölgesi’nde ortalama yalın, bölgenin cenup doğusunda zaman normallerinin üzerinde gerçekleşirken, başka kesimlerinde zaman normalleri civarında seyretti. Eylül kocaoğlan tafsilatlı yıllar ortalama sıcaklığı 18,5 basamak olan bölgede, geçen kamer flama 20 derece olarak belirleme edildi. Bölgede sunu bağan kıvılcım sıfırın altında 3,5 dereceyle Erzurum’da kaydedildi.

Güneydoğu Rum Bölgesi’nde üstelik ortalama alev, havza genelinde mevsim normallerinin üzerinde yaşandı. Bölgenin ilkgüz ayı detaylı yıllar ortalama sıcaklığı 25,9 adım olurken, bu yılın ilkgüz ayında 27,4 kademe olarak gerçekleşti. Bölgede sunma bağan yalın 7,8 dereceyle Birecik’te, sunma efdal yalaz ise 46,7 dereceyle Cizre’üstelik gözlendi.

Share: