Sinop’ta 30 Son Teşrin Deniz Şehitlerini Ihtifal Haset

– Sinop’ta 30 Kasım Deniz Şehitlerini Yâd Günü

SİNOP – Osmanlı donanmasının yaşadığı sunma büyük felaketlerden biri adına kaydedilen Sinop baskınının 169. yıldönümünde, şehadete kavuşan 2 binden fazla leşker amacıyla ihtifal tören düzenlendi, denizin altına çelenk bırakıldı.

Sinop limanında 30 Teşrinisani 1853 tarihinde Zalim donanması aracılığıyla Osmanlı donanmasına yapılan deniz baskını sonucu 2 binden çok Türk askerinin şehit düşmesi, tarihe zehir tıpkı kalıntı olarak kazındı. Baskının 169. yıldönümünde martir sakıt askerlerin kemiklerinin kayırma edildiği müze bahçesindeki şehitlikte ihtifal töreni yapıldı. Şehitliğe çelenk konulmasının peşi sıra askeri tören mangası tevakki etmek atışı yaptı.

Törende konuşan Sinop Üniversitesi Asistan Fırat Küskü, ‘Kırım Harbi’ olarak tanıdık Osmanlı-Zalim savaşının oylumlu kırılma anlarından biri olduğunu vurguladı. Küskü, “Sinop limanının 15 kulaç açığında ayça şeklinde mürettep olan Osmanlı filosunun karşısına, Ruslar de koşut benzeri keman çizerek limana girmiştir. Bahir harpleri tarihinde yelkenli ahşap gemilerin serencam öğün, patlayıcı mermilerin ise ilk defa kullanıldığı bu tarihi savaşa Sinop ocak sahipliği yapmıştır. Bu savaşta Osmanlı filosu yiğitçe savaşmış ve Ruslara kırıcı hasarlar vermiştir. Ancak 1.5 saatin böylelikle avantaj, şişman kalyonlarla takviye edilmiş olan Rus filosuna geçmiş ve imdi korkulu tahribat başlamıştır” diyerek konuştu.

Merhametsizce humbara attılar

Muharebenin sonucu muhtemelen olmasına rağmen Rus komutanı Nahimov’un mütareke emri vermediğinin altını çizen Küskü, “Ruslar, çekişme dışı kaldığı muhtemelen olan gemilere dahi merhametsizce humbara atmaya bitmeme etmiş, atılmış gülle ve semirtilmiş paçavralar çok sayıda neferin martir olmasına hastalık olmuştur. 11 tersane Osmanlı filosunun kavga dışı kalmasının peşi sıra Sinop şehri üstelik bombalanmış, şehrin Müslüman mahallesinde yüzlerce sülale yanmıştır. Kaynaklarda sayılar heterojen olmakla alay malay maatteessüf 2 bin askerimiz şehit olmuştur. Bu üzücü hikâye, İngiltere ve Fransa’nın Osmanlı Devleti’nin beraberinde savaşa girmesiyle sonuçlanmış, Ruslar tüm cephelerde yenilerek ağır aynı ant imza etmek zorunda bırakılmıştır. Fakat Sinop şehri hem bombardımanda balaban hasar almış hem bile Paris Antlaşması’nda vadi düzlük Karadeniz’dahi gemilik bulundurulmayacağı hükmü neticesinde, Osmanlı Devleti’nin koskocaman ayrımsız tersanesi olan Sinop tersanesi ehemmiyetini yitirmiştir” şeklinde konuştu.

Törene Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, Sinop Belediye Reisi Barış Ayhan, İl Itimat Müdürü Tarıkhan Çetiner, İl Cingöz Komutanı Ferhat Kuran ile çekicilik müdürleri, sivil sosyete kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Törenin peşi sıra Sinop Üniversitesi ve deniz polisi marifetiyle şehitler anısına denizin altına çelenk bırakıldı.

Share: