Rize’de Polis Güçleri Kimliği Gösterilerek Yapılan Saldırıda AKP’li İyidere Uray Başkanı’na “Azmettirici” Suçlaması

Rize’da, aralarında AKP’li İyidere Şehremini Saflık Mete’nin kuzeninin birlikte bulunduğu tıpkı kadro, polis güçleri kimliği göstererek Yusuf Sandıkçı isimli yurttaşa saldırıda bulundu. Sandıkçı’nın sorumluluk kemiğinde kırıklar oluşurken atılım andaç düzenlilik kameralarına yansıdı. Olaya müdahil saldırganlardan 2’si gözaltına alındı, başka 2 saldırgan ise daha yakalanamadı. Sandıkçı, saldırıyı İyidere Belediye Reisi Günahsızlık Mete’nin azmettirdiğini öne sürerek Mete hakkında yanlışlık duyurusunda bulundu. Savcılığa anlatım veren Saffet Mete ise suçlamaları reddetti. Mete, “İddiaları kabul etmiyorum. Bu iddialar gerçek dışıdır. Hakkımda yapılan azmettirici suçlamasını reddediyorum” dedi.

Rize’de, Yusuf Sandıkçı isimli vatandaş, güzeşte hafta evinin önünde beklediği sırada 4 kişinin sopalı saldırısına uğradı. Yusuf Sandıkçı’nın dövülme anları düzenlilik kamerasına yansıdı. Saldırganlar, görüngü yerinden hususi araçlarıyla kaçtı. Polis Güçleri, görüngü sonrası 2 kişiyi gözaltına aldı, başka 2 agresif ise bibi yakalanamadı. Saldırganlardan birinin, AKP’li İyidere Belediye Reisi Temizlik Mete’nin kuzeni olduğu kanıt edilirken Yusuf Sandıkçı’nın dal kemiğinde kırıklar oluştuğu hekim raporuyla belgelendi. Sandıkçı, kendisine müteveccih saldırıyı organize eden kişinin İyidere Belediye Başkanı Arılık Mete’nin olduğunu argüman etti ve Mete üzerine cürüm duyurusunda bulundu. Komutan Mete ise savcılık ifadesinde, olayla ilgisinin olmadığını söyledi.

Yusuf Sandıkçı, hamle simultane ve sonrasında yaşadıklarını ZÜMRÜDÜANKA Fen Ajansı’na şöyle anlattı:

“Ego, bundan bir sene geçmiş tıpkısı besin şirketinde çalışıyordum. Orada hareket ahlakına olumsuz gördüğüm bazen durumlar beni erinçsiz etti. Konuyu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayet ettim. Sonrasında bu proses bitmeme ettiği üzere, üzülerek söylüyorum, benzeri tartışma ortamıyla oradan fırlamak zorunda kaldım. Sonrasında mahkemelik olduk. Hüseyin Avni Mete ile tartışmıştık, oranın müdürü. Ülkü açıldı, davada aklandım, kovuşturmaya düz olmadığı söylendi. Sonrasında Menderes Bulvarı Hamidiye Mahallesi’nde bu saldırıya uğradım. Kimliğini bilmediğim, tanımadığım… Daha bilahare ayrımsız tanesinin Ömer Mete olduğunu izlediğim alıcı kayıtlarında gördüm. İlk, bir birey arabadan indi, ‘Araç satılık mı kardeşim’ dedi. Ego bile satılık olduğunu söyledim. Elini cebine attı, polis güçleri kimliği çıkarıp ‘Polis’ dedi ve bana gösterdi. Ben, polis kimliği olduğunu gördüm. Sonra ‘Arama yapacağız kardeşim’ dedi. Ego da ellerimi kaldırdım, sonuçta polis geldi yanımıza sandım, anlamadım ne olduğunu. O tam aracın yanına gelen şahısın yanına ayrımsız kişi elan geldi. Ayrımsız birey birlikte farklı aracın başında bekliyor. Elleriyle üstümü aradı, döndü, ‘Komiserim aradığımız şahıs budur’ dedi. Amma öncelikle bana adımı sordu, ‘Yusuf Sandıkçı’ dedim. Bana polis güçleri olduğunu söyledi, ondan bilahare proses bu şekilde gelişti. Bana ‘Gel, seni merkeze götüreceğiz’ dedi. Ego da ‘Bu nasıl tıpkı uygulamadır’ dedim, ‘Niye götürüyorsun beni, nedir?’

“AZMETTİRİCİSİ İYİDERE BELEDİYE BAŞKANI KOVANLIK METE’DİR”

Orada, şahısların ikisinin yumruklu saldırısına uğradım. Ego ‘polis beni münasebet darp ediyor’ düşüncesindeyken dal taraftan ayrımsız hayat daha, -bunu de müşteri kayıtlarında görüyorum- Ömer Mete ile gelişigüzel iki yaşama beni orada sopalarla zedelenmek ediyorlar, onlarla gitmediğim için. Arabalarına binip gitsem başımıza ne gelecekti bilemiyorum. Ben, arabanın içine atıyorum kendimi, bir iki hasar alayım diye niteleyerek. Bu posta arabanın içre de sağlı sollu temelinden zedelenmek etmeye başladılar beni. Bu misil arabanın peş koltuğuna attım kendimi. O sırada bittabi vücudumun değişik yerlerinde kanamalar oldu, zaten bunlar almaç kayıtlarında de mevcuttur. Polise şikayet ettim, ambulans geldi, aldı beni oradan. Süreç gerçekte o büyüklüğünde matrak ki şikayet veriyoruz, şahıslar polis kimliği göstererek beni kaldırmaya çalıştı. Şahıslardan biri 20 ahit eş hapsi alıyor. Burada bu olaya azmettirici olan kişiyi söylüyorum; azmettiricisi, İyidere Belediye Başkanı Günahsızlık Mete’dir. İş yerinde yaşadığım sorunlarla ilgili kendisinin yanına gittim, burada huzursuzluklar olduğunu, tasalı edici boyutta olduğunu söyledim. Kendisiyle paylaştığımda, ‘Tamam Yusuf, bakacağız onlara’ dedi. Amma çözüm odaklı bir proses olmadı. Bir bile hareket yerinde öğrendiğim kadarıyla yaşanan süreçte benim aleyhime şehadet etmeyen beş arkadaşımı dahi işten çıkartmışlar. ‘Siz niye burada bu adam amacıyla bizim tarafımızda olmadınız’ diye işten çıkartmışlar.

“MANŞET KUVVETLERİNE NASIL İTİMADIM OLSUN”

Olaydan iki dönem evvel İyidere Belediye Reisi Arılık Mete, abimi arıyor, diyor ki ‘Yusuf meftun olmak mı istiyor? Ömer Abi’m onu evinin altında bekliyor’. Savcıya birlikte söyledim; ‘Benim şimdi kolluk kuvvetlerine lacerem itimadım olsun?’. Benim güvenimi ne sarstınız? Bana deminden polis kimliğini göstereceksin, yarın ayrımsız dönüş polis güçleri uygulamasına düştüm diyelim, bura üstelik Rize, 8 yaşında çocuğun belinde tabanca evet. Herif geldi, ‘acaba beni vuracak mı’ diye niteleyerek beni niye bozuk ediyorsun. Saldırganlardan 2 kişi halen elan ortada namevcut, bu kuşkusuz aynı tahkikat? Bu kişiler, organize şekilde gelmişler. Ben güvenlik değilim amma öz imkanlarımla öğrendiğim kadarıyla bu şahısların 3’ü Samsun İlkadım ilçesinden geldiler. Bu şahıslar, burada yaklaşık tıpkı hafta istikşaf yaptılar; ego böyle düşünüyorum, bu benim iddiam. Aynı tanesi (Ömer Mete) 20 dönüş ocak hapsi aldı. Tıpkısı tanesinin (Recep Kapıcıoğlu) Samsun’de ifadesi alınıp bırakıldı, bana polis güçleri kimliği gösterip polis olduğunu belirten. Olayı basitleştirmeye çalıştılar. Ben bağıra bağıra söylüyorum kim ben evimden çıktım, evimin tıpkısı kilometre ötesinde, saat 09: 45 sularında evden çıktım, bunlar o tam, saat 10: 03’te Rize’bile ayrımsız esnaf lokantasında çorba içiyorlar. Onların görüntülerini de aldım, kişi imkanlarımla yaptım bunları. Emniyete söyledik, onlar gidip 09: 00’la 10: 00 arası aldılar, amma kişiler saat 10: 00’dan sonraları çorbacıya girmişlerdi. Ne tesadüftür kim ben evden çıkıyorum, bu eşhas oradan bana doğru dönüyorlar, geliyorlar bana gösteri yapmaya.

“AKP’Lİ RİZE MİLLETVEKİLİYLE RESMİ VAR”

2 kişinin ifadesini avukatımız tarafından değerlendirdik. Bire Bir tanesi diyor ki ‘Bu 2 kişiyi, yolda otostop çektiler ve aldım. Darülfünun öğrencisi zannettim.’ Aynı diğeri diyor kim ‘Ben onları tanımam’. Verdikleri ifadeler, birbiriyle çelişkili ifadeler. Ego öz imkanlarımla kâh icraat yaptım. Bu insanların, baktığımız ahit Rizeli milletvekilleriyle, Rize İl Umumi Meclisi üyeleriyle resimleri olduğunu gördüm. Bana atılım işleyen bu şahısların Katışıksızlık Mete ile resimleri olduğunu gördüm. Şikayetçi başlamak üzere birçok avukatla görüştüm; olayı anlatınca, işin zarfında AKP’li belediye başkanın ismi geçtiği için davayı ahzetmek istemediler. Tıpkısı bildik eliyle ancak avukat bulabildim.

“AİLEMİN HUKUKA BAKIŞ AÇISI NE OLACAK”

Fakirin, parasızın adaleti değil bu. Adaletin herkese karşılık olması geçişsiz. Tığ, tıpkı doğruluk arayışı içerisine girdiğimiz devir nekais olduğunu gördük. Bununla ilişkin da İHD’ye (İnsan Hakları Derneği) benzeri arzuhâl verdim. Sürecin burada yavaşlatıldığını düşündürüyorlar, bana. Benim üç kızım var. Eşim, ailem; bunların hukuka sağ açıklık ne olacak? Hukukun işlemesi, bu sürecin devam etmesi geçişsiz. 20 zaman oldu, benzeri sürü MOBESE kamerası var. Ayrımsız tanesini aldığın ahit sorguya bunu bulabilirsin, bulamazsın diye tıpkı molekül namevcut.

“EVİME 15 KESIM POLİS GÖNDEREN ÜLFET, BANA SALDIRANLARA NEDEN UYGULANMIYOR”

Ego iş yerinde Saffet Mete’nin teyzesinin oğlu Hüseyin Avni Mete ile bire bir münakaşa yaşadığımda sabahleyin saat 04: 30 sularında evime 15 devam polis gönderen hukukla şimdiki hukuk illet bir işlemiyor? Güpegündüz çıkmaz ortasında yaşanan olaya hukuk işlemiyor, niye? Olaya anca ayrımsız damga katıyorlar ki olaya ulus müdahale etmeye çalışıyor, bağırıp ‘Bu hak yolu meselesidir’ diyorlar. Öyle ayrımsız bilcümle kullanıyorsun, namus meselesi olacak hangi etmişim? Seçkin tür yakışıksızlık var olayın içerisinde.

“HUKUKİ MÜCADELEYİ SONUNA KADAR VERECEĞİM”

Günahsızlık Mete’den şikayetçi oldum, azmettirici olduğu üzere. İyidere Belediye Reisi Kovanlık Mete, abimi arıyor, ‘Evinin önünde bekliyorum, meftun olmak mı istiyor’ diyor. Azmettirici, İyidere Belediye Reisi Saffet Mete’dir. Mevrut dört şahıstan, bilahare arabadan inen güç Ömer Mete’dir. Özlük imkanlarımla öğrendiğim, kendini polis olarak tanıtan can, Recep Kapıcıoğlu’dur. Farklı iki şahsı tanımıyorum. Bu şahıslara birlikte ne hikmetse emniyet ulaşamıyor. Ego şikayetçiyim, hukuki mücadeleyi sonuna büyüklüğünde vereceğim. Bu yalnız benim şahsıma yapılmadı; adam haklarını, demokrasiyi zedeleyecek benzeri debi yapıldı. Kamuoyunun meselesidir diye niteleyerek düşünüyorum.”

TEMIZLIK METE: HAKKIMDA YAPILAN AZMETTİRİCİ SUÇLAMASINI REDDEDİYORUM

AKP’li İyidere Belediye Reisi Saflık Mete ise ZÜMRÜDÜANKA muhabirlerine yaptığı açıklamada, görüntülü mülakat vermeyeceğini, fakat söylediklerinin yazılabileceğini anlatım ederek şunları söyledi:

“Bu ilçede kime sorsanız beni sever ve benzer gösterir. Siyasal rey, din, açar ayrımı yapmadan İyidere halkına hizmet ediyoruz, zira bu dirlik İyidere halkına ilişik. İddiaları kabul etmiyorum. Bu iddialar nesep dışıdır. Müddeiumumilik bilgime başvurdu, ben bile gidip ifade verdim. Türel süreçte şahit değilim, adıma açılmış tıpkı sormaca yok. Müddeiumumilik yoluyla böyle benzeri suçlamayla çağrılmam onurumu zedeledi. Mete Ailesi geniş ayrımsız ailedir, cürüm aktif birileri çıkabilir ancak bunların sorumlusu ego değilim, benimle bir alakası yoktur. Madem arayıp gözdağı ettim ya dahi mülahaza gönderdim, hastalik tez niteliğindeki olan bu doneleri telefonlarından sildiler? İddialar cins dışıdır. Ben, Yusuf Sandıkçı’evet iş üzerine havari olmuştum. Kendisinin sicilinde 30 modül olayı var, sicili bozulmamış değil. Hakkımda yapılan azmettirici suçlamasını reddediyorum.”

İHD: ADALET BAKANLIĞI’NA TEZKERE YAZACAĞIZ

İHD Umumi Başkanı Öztürk Türkdoğan ise “Saldırıya uğrayan Yusuf Sandıkçı yurttaşımızla ilgili hep tutanaklar ve saldırı anının görüntüleri elimize ulaştı. Saldırganların alıcı görüntüleri az çok kemiksiz. Bugüne büyüklüğünde firari sanıkların ki oldukları ve yakalanmamaları az çok alçak bir istifham işareti oluşturuyor. Biz, Rize’deki bu geveze olayı ile ilgili Doğruluk Bakanlığı’na bire bir mektup yazacağız ve olayın takipçisi olacağız. Rize’de güpegündüz, sokak ortasında elleri sopalı 4 kişinin polis olduklarını kanıt ederek tıpkı yurttaşımızı öldüresiye dövüp elini kolunu sallayarak kaçması ve bugüne kadar yakalanmamaları oldukça gösterişli tıpkı durumdur. Bu saldırış, adam haklarına yönelik münhal bire bir saldırıdır. Saldırganlar yakalanana büyüklüğünde saldırıya uğrayan yurttaşımızın duygusal güvenliği da tehlikededir. Olayın takipçisi olacağız” dedi.

FOTOĞRAFLAR

1. Ömer Mete-Recep Kapıcıoğlu

2. Rize İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Türüt-Recep Kapıcıoğlu-Saffet Mete

Share: