Prof. Dr. Kerem Şengör “dini değerleri tenzil” suçundan ifade verdi

Prof. Dr. Çap Şengör, bire bir göstergeç programında kullandığı sözler nedeniyle üzerine “halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşikâre tenzil” suçundan başlatılan sormaca kapsamında anlatım verdi.

Prof. Dr. Şengör, Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne avukatı Ihtişam Ülgen ve gazeteci Fatih Altaylı’nın de aralarında bulunduğu tıpkısı kadro arkadaşıyla geldi.

Burada gazetecilere izah yapan Altaylı, programında söylenen ifadeler dolayısıyla kimi zaman kanala para cezası verildiğini belirterek, “Ilmî ayrımsız tartışmayı, veya öz içre inançlardan ötürü yasaklamaya koyulmak ya birlikte ceza isnat etmek olacak tıpkı şey değil. Orada 3 ilim adamı vardı. Mehabet, dünyanın dakikasında lahzada bütün fen akademileri üyesi. 3 profesör hakeza tıpkısı konuyu ağız dalaşı ve düşün bildirme ika hakkına sahiptir. Kimseye da hakaret edilmedi.” diye konuştu.

Daha sonra adliyeye giren Prof. Dr. Şengör, soruşturma kapsamında Cumhuriyet Altını savcısına ifade verdikten sonraları buradan ayrıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca 23 Mayıs’ta aynı televizyon kanalındaki ifadeleri nedeniyle Kült İşleri Başkanlığının suç duyurusu üzerine Şengör karşı “halkın benzeri kesiminin benimsediği dini değerleri aşikâre tenzil” suçundan sormaca başlatılmıştı.

Share: