Ömer Fethi Gürer’den Nazır Yanık’a: “Asdep Personelinin Görevi AKP Çalışmalarını Nakletmek İçin Mektubu Kapı Konu Sakatlamak Mıdır?”

CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, Ev ve Toplumsal Destek Projesi (ASDEP) kapsamında hizmet veren amme görevlilerine Reisicumhur ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mektubunun de bulunduğu broşürleri evlere dağıttırarak AKP propagandası yaptırıldığı iddialarını Divan gündemine taşıdı. Gürer, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Yoğunluk Yanık’a “ASDEP personelinin görevi AKP çalışmalarını anlatmak üzere mektubu kapı husus sakatlamak mıdır” diye sordu.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı ve AKP Umumi Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP icraatlarına vadi verdiği mektubu ve muhtelif broşürlerin ASDEP personeline dağıttırıldığı iddialarıyla ilişkin kendisine Karı ve Içtimai Politikalar Bakanı Çokluk Yanık’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Gürer, şu açıklamayı yaptı:

“MEHABET ELİ İLE PARTİ PROPAGANDASI OLARAK KARYE, KASABALAR BILE ÇALIŞMALAR BAŞLAMIŞ VE SÜRDÜRÜLMEKTEDİR”

“Mektubun girişinde Cumhurbaşkanı ’21 yıldır bakım ve ülke aşkı üzere çalışıyoruz’ ifadesine yer verilmekte, ayrıca ‘…2002’den bu yana sizlerin isteklerini, ihtiyaçlarını, önerilerini dinledik…’ sözleri vadi almaktadır. Cumhurbaşkanı sıfatı mektupta düzlük almasına karşın Reisicumhur sistemi 2018 yılında başladı. Cumhur Reisi namına hizmetlerini anlatsa serencam dört yılı anlatılması gerekir fakat mektupta 2002 yılından bugüne yapılan hizmetler ifadesi ile AKP iktidarlarının yaptıklarına belen edilmektedir. Bu durumda AKP Genel Başkanı sıfatı ile mektubun yazıldığını göstermektedir. Burada Cumhurbaşkanı mektubunda seçildiği süreci değil AKP kudret olduğu süreci içeren ifadeler kullanarak AKP propagandasını yapmaktadır, amme görevlilerine bile bu yaymaca içeren pusula ve farklı materyaller başlık bap dağıttırılmaktadır. Büyüklük eli ile parti propagandası olarak köy, kasabalar dahi icraat başlamış ve sürdürülmektedir.

“BETIK İLE SEÇİM PROPAGANDASINI AYIRMAK CESAMET ANLAYIŞI İLE ÖRTÜŞMEZ”

Karye ve kasabalarda ihtişam memuru eli ile dağıtılan tezkere seçime müteveccih tıpkı çabadır. Devletin yoksul fukaraya sağlaması gereken yardımların birlikte siyasi aynı tasavvur üzere kullanıldığı görülmektedir. Mutlaka ihtiyaç sahibi olana arkalama sağlanmalıdır. Yoksulluğu gidermek namına pusula ile seçme propagandasını fethetmek şevket anlayışı ile örtüşmez. Şevket tam yoksullara bindi atfetmek zorundadır.”

Gürer, Yanık’a şu soruları yöneltti:

“Familya ve Sosyal Destek Programı (ASDEP) kapsamında sosyal bakım uzmanı adına çalışanların Millî Sekmen Ziyareti diye proje kapsamında AK Öğür Umumi Başkanı Cumhurbaşkanı ve kudret icraatlar namına siyasal faaliyete yönelik bildiriler tahrip etmek amacıyla eğitim bilimi verilerek tedarik yapıldığı, siyasi partilerin yapması gerekenlerin memurlar tarafından yapılması üzere çalışmalar sağlandığı iddiaları vardır. Bakanlığın böyle bire bir çalışması var mıdır? ASDEP personelinin görevi AKP çalışmalarını beyan etmek amacıyla mektubu husus bap feshetmek mıdır?”

Share: