Meteorolojiden İstanbul dahil 23 kente baskın ve seylap uyarısı geldi

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü eliyle yapılan sonuç değerlendirmelere bakarak, ülkemizin kuzey, iç ve gün doğusu kesimlerinin parçalı ve düzlük kayran haddinden fazla bulutlanmış, Marmara’nın şimal ve doğu su, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun cenup ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerli oluşmak amacıyla aralıklı boğanak ve kayran düz gök gürültülü boğanak yağışlı, değişik yerlerin birkaç bulutlu ve kemiksiz geçeceği anlayış ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 mülk üzere sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu kod geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce sarı uyartı verildi.

SEL VE AKARSU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile giderek Şarki Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde domestik kendisine akva olması beklendiğinden yaşanabilecek karşıt şartlara alın (ansızın yeğin, taşma, sebep, yağış takkadak kuvvetli rüzgar vb.) dikkatli ve müdebbir olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ait ciddi durumlarda kullanılıyor. Bu renkte durum edilen meteorolojik hadise sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması beklenen görülüyor. Çok tedbirli olunması, aktüel meteorolojik şerait ve tahminlerin strateji edilmesi gerekiyor. Zerrin, havada “gizil coşkunluk durumu”na meni ediyor. Tutum edilen meteorolojik vaka olağan dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler üzerine dikkatli davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: