Mardin gündem haberi… “Bozuk Mardin Sokakları Ulusal Üzücü Bisikleti Kupası” düzenlendi

Valilik himayelerinde Mardin Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Bisiklet Federasyonu eliyle “Pedallar Medeniyetlerin Beşiği Mardin’dahi” sloganıyla “Eski Mardin Sokakları Ulusal Acı Bisikleti Kupası” düzenlendi.

Mardin Cumhuriyet Altını Meydanı’nda başlayan yarışmada, 30 şehirden 25’i eş 138 sportmen az ve merdivenli sokaklarda yarıştı.

Kıyasıya mücadelenin yapıldığı yarışlar sırasında merdivenlerde meydana mevrut kazada yaralanan bisikletçilere, keyif ekipleri müdahale etti.

Yaklaşık 10 kilometrelik parkurda yapılan yarışmada, nazik erkeklerde Samet Keder, zihayat erkeklerde Emre Yuca, yıldız erkeklerde Muhammet Uca Sümbül, master erkeklerde Mehmet Birey Balcı ve kadınlar kategorisinde Emine Irmak Sezer birinci oldu.

Vali ve Büyükşehir Uray Başbuğ Vekili Mahmut Demirtaş, Türkiye Derrace Federasyonu Başkanı Tehlikesiz Müftüoğlu ve il protokolü, dereceye giren sporculara ödüllerini verdi.

Mahmut Demirtaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, konkur kapsamında tarihi sokaklarda bisikletçilerin pedallılarını çevirdiğini söyledi.

Birçok medeniyete eş sahipliği yapmış Mardin’i sporla arz gür şekilde takdim etmek istediklerini aktaran Demirtaş, şöyle konuştu:

“Bu garip spor etkinliklerle daha güzel aynı şekilde Mardin’i tanıtmayı amaçlıyoruz. Bunu sunma pir şekilde gerçekleştireceğimize inanıyorum. Parkurlar mukavemetli, abbaralardan, sıkıntılı sokaklardan, köprülerin üzerinden geçiliyor. Sokaklarımız görülmeye ayar. Bunu spor turizmiyle alay malay bilcümle dünyaya tanıtmayı düşünüyoruz.”

Federasyon başkanı Emniyetli Müftüoğlu de dağ bisikletinin dünyada çok pop olduğunu, önümüzdeki yıllarda bu etkinliği uluslararası arenaya germek istediklerini belirtti.

Tarihi ve kültürüyle Mardin’in haddinden fazla ayrımlı tıpkı şehir özelliği taşıdığını aktaran Müftüoğlu, “Bu kültürü ve tarihi tığ derrace ailesi adına geçmiş Türkiye’ye sonra hep dünyaya lanse etmek istiyoruz. Tarihi sokaklarda, merdivenlerde velespit sürmeleri bisikletçiler üzere da çokça enteresan aynı konkur oldu. Bunu geleneksel kuzuluk getirip daha nazik organizasyonlar yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Müftüoğlu, derrace sporuna destek veren Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a ve yarışmalarda kendilerine bindi sunan herkese teşekkürname etti.

Büyük rical kategorisinde birinci olan Samet Keder ise Bursa’dan geldiği Mardin’e haddinden fazla hayran kaldığını belirterek, “Mardin sokaklarında yarışmak çok güzeldi. Birinci olduğum için mutluyum. Bu coğrafyada gelmek hoşur çokça fena hâlde.” ifadelerini kullandı.

Share: