Mansur Kırıcı, İtfaiye Erlerinin Ahit Törenine Katıldı

Ankara Büyükşehir Belediye Reisi Mansur Alçak, yıpranmamış göreve başlayan İtfaiye Ofis Başkanlığı personeli üzere planlı ahit törenine katıldı. Ciddi, “Sizler tıpkı yandan halkımızın birey sağlığı ve güvenliği üzere olaylara yeryüzü faal şekilde müdahaleyi yaparken, tıpkı yandan da henüz konforlu ve bahtiyar bire bir gelişim ortamına ehil olun istiyoruz. Halkın canını korurken, kişi sağlığınız ve canınız için dahi bildirme akla yatkın çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Halkımızın inatçı vakalarda ve afetlerde canının sizlere gönül olduğunu haddinden fazla iyi biliyoruz” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Kat Başkanlığı’nın İtfaiye Haftası kapsamında düzenlediği etkinlikler bitmeme ediyor.

Ankara İtfaiyesi İskitler Eşkal İstasyonu’nda, göreve eskimemiş başlayan itfaiye aracı erleri üzere yemin töreni düzenlendi. 295 itfaiye eri üzere düzenlenen kasem törenine, ABB Başkanı Mansur Dokunaklı, meclis üyeleri, Büyükşehir Belediyesi bürokratları ve itfaiyecilerin aileleri katıldı.

YAVAŞ: “TECRÜBELİ VE DİNAMİK BİR EKİP KURULDU”

İtfaiye Haftası’nı kutlayarak konuşmasına başlayan ABB Başkanı Mansur Alçak, “Sizleri bazı bazı Elazığ’üstelik, arada sırada Kastamonu’üstelik, arada sırada Marmaris’te izleme ediyoruz. Bire Bir kıyamet çabucak canınızdan geçip şüphesiz savaşım ettiğinize şahit oluyoruz. Yer Sarsıntısı yaşandığında yıkılan gönüllere kuşkusuz rüya olduğunuzu, hâkim felaketlerinde umutsuzca icra vekili gözlere nasıl çerağ olduğunuzu, bire bir orman yangınında griye ve siyaha dönen hayatları nasıl yeşile çevirdiğinizi biliyoruz” dedi.

Konuşmasında, göreve geldiklerinde iri aynı personel ve ekipman açığı ile yüz yüze geldiklerini tamlayan Mansur Kısık, “704 personelimizin 400’ü tekaütlük hakkı kazanmıştı ve gözyaşı ortalaması 48’di. Bu sorunu fora etmek amacıyla harekete geçtik ve sadece itfaiye aracı bölümü mezunlarından oluşan 445 faaliyet arkadaşımız liyakatle hareket başı yaptı. Gözyaşı ortalaması 40’a düştü, toplanmış 1192 mücahede arkadaşımız ile deneyimli ve etkili bire bir kadro kuruldu” diye konuştu.

“ÖNCELİKLERİMİZİ HAYALİ İŞLERE DEĞİL, ASLİ İHTİYAÇLARA YÖNLENDİRDİK”

1993 yılında alınan hemen 1 skor köpük kulesinin kısaca 30 yıl alternatifi olmadan bakım ettiğini söyleyen Ağır Sıklet, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Biz ise önceliklerimizi hayali işlere değil, asli ihtiyaçlara yönlendirdik. 2022 yılında yeni köpük kulesi aracımız Ankara İtfaiyesi envanterine kazandırıldı. Ankara Endüstri Odası 2. Havza iş birliği ile bire bir köpük kulesi ara bulucu elan endüstri bölgeleri için tahsis edildi. Bunun dışında 3 adet yeni merdiven aracı, 24 adet ‘rotfire’ adı sunulan evvel müdahale uzlaştırıcı ve 55 adet bakım ara bulucu bile filomuza karışma edildi. Köylerde ve kırsal mahallelerde umulur benzeri cuşuhuruş anında çabuk engelleme sağlayabilmek amacıyla 417 adet ilk engelleme tankerinin dağıtımını gerçekleştirdik. Proje kapsamında 800 vatandaşımıza coşkunluk itfa eğitimi verdik. Tanker sayımızı henüz dahi artıracağız çünkü bizim belediyecilik anlayışımızda önceliğimizin insan sağlığı ve adam canı… Kentimize yeni istasyonlar kazandırmaya da bitmeme ediyoruz. Nallıhan ve Akyurt’ta kullanılmamış istasyonlarımız faaliyete geçti. Bağlum, Haymana ve Etimesgut’ta ise istasyonlarımızın yapımını tamamladık, bodur sürede hizmete açacağız.”

“AİLELERİNİZE AĞIR DURUŞLARINDAN DOLAYI ÖZDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Aheste, Ankara İtfaiyesi’nin Türkiye’nin arz deneyimli ve deli dolu meslek teşkilatlarından birini oluşturduğuna dikkat çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Tıpkı yandan halkımızın birey sağlığı ve güvenliği üzere olaylara yer canlı şekilde müdahaleyi yaparken, bire bir yandan de elan konforlu ve mutlu bire bir gelişim ortamına topluluk olun istiyoruz. Halkın canını korurken, öz sağlığınız ve canınız için üstelik genişlik akıllıca çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Halkımızın zıt vakalarda ve afetlerde canının sizlere emanet olduğunu çok bereketli biliyoruz.  Kahraman İtfaiyecilerimizin, merkezi dümen vasıtasıyla kanunen meslek adına tanınması ve zat haklarının verilmesi konusunun dahi arz gelişmemiş sürede gerçekleşmesini irade ediyorum. Ankara İtfaiyesi, Türkiye’nin yer tecrübeli ve canlı patika teşkilatlarından birini oluşturmaktadır. İtfaiyemizin ve mecmu itfaiye teşkilatlarının pelerinsiz kahramanlarına, yapmış olduğunuz fedakarca hizmetten ufuk teşekkür ediyorum. Sizler bu güçlü görevi hesabına getirirken aileleriniz de belki az buçuk endişeli ama bütün sabırlı ve onurlu tıpkısı dirim sürüyor. Onlara da bu vakarli duruşlarından muhit içtenlikle teşekkür ediyorum.”

İtfaiye Ofis Başkanı Salih Fosforlu ise konuşmasında, Cumhuriyetin Başkenti Ankara’ya reva çağdaş aynı itfaiye aracı teşkilatı olma yönünde hemencek ilerlediklerini belirterek,“Liyakat gerçek alınan ve alanlarından çıkışlı 295 itfaiyecimiz zorlu tıpkı süreçten geçerek teşkilatımızın birer üyesi oldu. Isteyerek ve isteyerek mübarek görevimizi yürütme ediyoruz. Tığ itfaiyecilerin esas amacı meydana gelen itfaiye olaylarına eskiden doğru tıpkısı şekilde engelleme ederek duygusal ve para kaybını engel olmak, tıpkı zamanda afet ve yangınlarda üzerine bilgili ve eksper personel ile bilgelik ve zihin düzeyini tasarruf etmek. Cumhuriyetimizin Başkenti Ankara’mıza reva gündeş aynı itfaiye teşkilatı olma yönünde acilen ilerliyoruz. Bu şerif görev esnasında hayatını kaybeden cümle itfaiyecilerimizi rahmetle anıyor cebin terini ateşe akıtan kahraman itfaiyecilerimize başarılar diliyorum” dedi.

ANKARA İTFAİYESİ’NDEN ANLAMLI SERGİ

‘İtfaiye Haftası’ etkinlikleri kapsamında; Kızılay Metro İstasyonu’nda itfaiye personelinin sarsıntı, cuşiş, yeğin ve ayrıksı tabii afetlerde görev yaparken; çekilen fotoğraflarından oluşan sergi, Başkentlilerle buluştu. Sergi, 1 Ekim’e büyüklüğünde ülfet edilebilecek.

“Tığ Susuyoruz Fotoğraflar Konuşuyor” ünlü serginin açım törenine ABB Genel Yazman Yardımcısı Ölümsüz Kerimoğlu, İtfaiye Kat Başkanı Salih Gelgelli ile çok sayıda itfaiye aracı personeli katıldı.

Işporta açılışının ardından, protokol ve Başkentliler, K-9 Arama Istirdat köpekleri Boomer, Çakıl Taşı ve Rüzgar’ın düzenlediği gösteriyi izledi.

Share: