MAL İÇİN FLAMİNGOLARA KIYDILAR

AKSARAY’üstelik Naim D.’nin (36), 2 arkadaşının sebebiyle ‘flamingo cenneti’ namına aşina Sodyum Klorür Gölü’nde yakalayıp basamak ve gagalarını bağlayarak koli içinde feda etmek için gelgeç otobüsüyle Mersin’in Efdal ilçesine gönderdiği 40’ı yavru, 47 flamingodan 26’sı öldü. Şüpheliler ve otobüs şoförüne bütün 425 bin liralık yönetimsel para cezası uygulandı, haklarında adli prosedür başlatıldı.

Eskil ilçesi Böget köyünde oturan Naim D., iddiaya göre arkadaşları İbrahim K. (35) ve Mehmet D. (40) ile birlikte Türkiye’nin ikinci şişman gölü ve ‘flamingo cenneti’ namına bilinen Tuz Gölü’nde 40’ı yavru, 47 flamingo yakaladı. Peşi Sıra bu flamingoları 28 Ağustos günü saat 03.00’te ayaklarını ve gagalarını bağlayıp koli içre gelgeç otobüsünün bagajında kıymak üzere Mersin’in Erdemli ilçesine gönderdi.

26 FLAMİNGO ÖLDÜ

Koliler, saat 07.30 sıralarında Erdemli ilçesinde belirtilen adreste bir alışveriş merkezinin önünde otobüsten yolun kenarına indirildi. Kolilerden gelen sesleri duyan çevredekiler durumdan şüphelenip zabıta ekiplerine vukuf verdi. Zabıta ekipleri, kolileri açtığında zarfında flamingo olduğunu gördü. Arkası Sıra Erdemli Şarki Dulda ve Milli Parklar ekiplerine fen verildi. Ekipler yaptığı incelemede 4’ü koskocaman, 26 flamingonun nefessiz kalıp öldüğünü saptadı. Ayrıksı flamingolar ise yapılan esenlik kontrollerinin arkası sıra Silifke Göksu Deltası’nda doğayı bırakıldı.

4 KİŞİ HAKKINDA BÜTÜN 425 BİN LİRA İDARİ DÜNYALIK CEZASI

Erdemli Gün Doğusu Himaye ve Milli Parklar Şefliği, flamingoları koli süresince otobüse teyit fail Naim D. ile otobüs şoföre üzerine bütün 300 bin teklik yönetsel nakdî ceza uygulayıp, haklarında adli iş başlatıldı.

Durumun Aksaray’a bildirmesi üzerine bile açıkgöz ekipleri Naim D. ve flamingoları birlikte yakaladığı 2 arkadaşının evine faaliyetler düzenledi. 3 karanlık gözaltına alınırken, adreslerde beslemesi yasak olan angut, suna, ördek ve kesilmiş flamingo kanatları ele geçirildi. İfadelerinin arkası sıra serbest bırakılan şüpheliler karşı adli anket bitmeme ederken, evde mevcut beslemesi haram kuşlarla ilgilendiren Aksaray Doğa Siper ve Milli Parklar Müdürlüğü marifetiyle bile mecmu 125 bin lira yönetsel para cezası uygulandı.Share: