Konya haberleri! Konya’da koku kesen Bölgesel Masa Başı ve Düzlük Tatbikatı

Konya’nın Beyşehir ilçesinde Türkiye Facia Müdahale Planı’nın (TAMP) uygulanabilirliğini bırakmak, ana ve destek çözüm ortağı kurumlarda farkındalık ihdas etmek, planlardaki beklenen çalışma ve eksiklikleri yakalamak maksadıyla gerçekleştirilen Lehçe Masa Başı ve Kayran Tatbikatı nefesleri kesti.

Konya Valiliği koordinesinde, Beyşehir Gölü kenarındaki Atabey Deneyimsizlik ve Yetişek Kampı’nda gerçekleştirilen tatbikata, Konya İl Afet ve Ivedili Boyut Müdürlüğü’nün (AFAD) yanında Afyonkarahisar, Niğde, Aksaray ve Karaman’dan mevrut AFAD ekipleri bile paydaşlık etti. Değişik etaplar halinde planlı tatbikatta, Beyşehir İlçe Bitirmiş Güvenlik Bot Komutanlığına vabeste Bot Timi, güllabi yapışkan strateji köpeği, polis güçleri arama ve kurtarma, hususi harekat timi, yerli destek ve UMKE ekipleri, AFAD gönüllüleri ile çeşitli sivil topluluk kuruluşlarından temsilciler vadi aldı. Tatbikatta senaryo layıkıyla, dağlık alanda mahdut kalan ve kaybolan 10 şahsiyet kadro ile 5 kişilik mektepli topluluğunun yer aldığı teknenin göl sularında alabora olması neticesinde göl üzerinde gerçekleştirilen kontrol kurtarma operasyonları icra edildi.

“23 adet say grubumuzun koordinesi AFAD vasıtasıyla yapılmaktadır”

Başarıyla sona aziz tatbikat sonrasında AFAD Konya İl Müdürü Talih Tosun, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Cazibe çerçevesinde 5 vilayeti kapsayan bölgesel benzeri masa başı ve vadi tatbikatı yürütme ettiklerini anlatan Boğa, senaryolar doğrultusunda, muhat kalma, kaybolma ve boğulma vakalarını konu aldıklarını belirterek, Türkiye Facia Müdahale Planı çerçevesinde 23 say grubuyla bu arada lehçe masa başı ve meydan tatbikatının gerçekleştirildiğini söyledi. Şans Boğa, 23 mesai grubunun dahi ana çözüm ortakları olduğunu ve temel hal ortaklarının dahi bindi hal ortakları bulunduğunu vurgulayarak, “Haberleşme emek grubu, taşımalık himmet grubu, kontrol istirdat emek grubu, tagaddi kabil, bunun kabilinden 23 adet bu emek grubumuzun koordinesi AFAD eliyle yapılmaktadır. AFAD, Türkiye’nin ortak gücüdür. Bunu hususi kurum ve kuruluşlarla, amme çalım ve kuruluşlarıyla, sivil sosyete kuruluşlarıyla, gerçeklik kişilerle, tüzel kişilerle gerçekleştirmektedir. Buradaki tatbikatta birlikte emniyetimizin bahir polisi, bitirmiş, itfaiye balık adam ekipleri, itfaiye kontrol kurtarma ekipleri, akredite olduğumuz Alperenler, Birey Suyu, Beşir, bütün irtibat ve beraberlik içerisinde AFAD’ın koordinesi altında çalışılmıştır. Psiko toplumsal bindi çadırları kurulmuştur, yeniden UMKE ile temas el birliği içerisinde yürütme edilmiştir. Yani AFAD eliyle koordine edilmiştir, emeği güzeşte herkese teşekkürname ediyoruz” diye konuştu. – KONYA

Share: