Konya genel: Konya’da nefes kesen Lehçe Masa Başı ve Yer Tatbikatı

Konya’birlikte dem kesen Lehçe Masa Başı ve Meydan Tatbikatı

KONYA – Konya’nın Beyşehir ilçesinde Türkiye Facia Engelleme Planı’nın uygulanabilirliğini bırakmak, asıl ve destek çözüm ortağı kurumlarda farkındalık sağlamak, planlardaki beklenen mesai ve eksiklikleri yakalamak maksadıyla gerçekleştirilen Bölgesel Masa Başı ve Düz Tatbikatı nefesleri kesti.

Konya Valiliği koordinesinde, Beyşehir Gölü kenarındaki Atabey Toyluk ve Eğitim Bilimi Kampı’nda gerçekleştirilen tatbikata, Konya İl Kıyamet ve Evgin Boyut Müdürlüğü’nün yanı sıra Afyonkarahisar, Niğde, Aksaray ve Karaman’dan gelen AFAD ekipleri bile paydaşlık etti. Ayrımlı etaplar halinde ölçülü tatbikatta, Beyşehir İlçe Uyanık Düzenlilik Bot Komutanlığına merbut Bot Timi, bitirmiş bulaşık izleme köpeği, polis kontrol ve istirdat, özel harekat timi, domestik destek ve UMKE ekipleri, AFAD gönüllüleri ile değişik sivil topluluk kuruluşlarından temsilciler yer aldı. Tatbikatta senaryo uyarınca, dağlık alanda çevrili artan ve kaybolan 10 nefis kol ile 5 yabanlık öğrenci topluluğunun düzlük aldığı teknenin göl sularında alabora olması neticesinde göl üstünde gerçekleştirilen taharri kurtarma operasyonları icra edildi.

“23 skor faaliyet grubumuzun koordinesi AFAD tarafından yapılmaktadır”

Başarıyla sona aziz tatbikat sonrasında AFAD Konya İl Müdürü Talih Boğa, gazetecilere açıklamalarda bulundu. Tasrif çerçevesinde 5 vilayeti kapsayan lehçe aynı masa başı ve vadi tatbikatı yürütme ettiklerini anlatan Tosun, senaryolar doğrultusunda, çevrilmiş kalma, kayıp ve gark vakalarını bahis aldıklarını belirterek, Türkiye Kıran Engelleme Planı çerçevesinde 23 iş grubuyla beraber lehçe masa başı ve yer tatbikatının gerçekleştirildiğini söyledi. Baht Boğa, 23 say grubunun dahi temel hal ortakları olduğunu ve ana hal ortaklarının de bindi çözüm ortakları bulunduğunu vurgulayarak, “Haberleşme himmet grubu, nakliye emek grubu, kontrol istirdat mücahede grubu, tagaddi üzere, bunun üzere 23 skor bu çalışma grubumuzun koordinesi AFAD aracılığıyla yapılmaktadır. AFAD, Türkiye’nin ortak gücüdür. Bunu hususi alım ve kuruluşlarla, amme çalım ve kuruluşlarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla, asıl kişilerle, hukuksal kişilerle gerçekleştirmektedir. Buradaki tatbikatta bile emniyetimizin bahir polisi, açıkgöz, itfaiye aracı balık adam ekipleri, itfaiye aracı taharri istirdat ekipleri, akredite olduğumuz Alperenler, Can Suyu, Beşir, bilcümle birlik ve beraberlik içerisinde AFAD’ın koordinesi altında çalışılmıştır. Psiko toplumsal bindi çadırları kurulmuştur, yine UMKE ile irtibat kardeşlik içerisinde icra edilmiştir. Yani AFAD marifetiyle eş güdümlü edilmiştir, emeği sabık herkese teşekkürname ediyoruz” diyerek konuştu.

(ARÖ-BEDDUA-MÜNEZZEH-Y)

Share: