Kayseri bilim! Talas’ın Sivrisinekle Mücadelesi Benzer Oldu

Talas Belediyesi aracılığıyla Kayseri’dahi ilk defa ‘Yerel Yönetimlerde Vektörlerle Savaşım ve Biyolojik İlaç Uygulamaları (Wals Metodu) Konferansı’ düzenlendi. Konferansta Talas Belediyesinin sivrisineklere alın biyolojik yöntemle gerçekleştirdiği kalburüstü uğraş uygulamaları başka belediyelerle paylaşıldı.

Meclis Salonundaki konferansa Rize Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile kaza belediyelerinin birlikte, Konya, Niğde, Aksaray ve Avanos belediyelerinden temsilciler katıldı. Konferansın açılışında mütekellim Talas Şehremaneti Komutan Yardımcısı Koray Köken, sözlerine Talas Şehremini Mustafa Yalçın’ın şehir dışındaki programından ufuk katılamadığını belirterek, katılımcılara selamlarını iletti. Temel, konferansla amaçlarının yaz aylarında ortaya sâdır sivrisinekle etkin mücadelelerinde uyguladıkları formül ve elde edilen sonuçların paydaş belediyelerde uygulanmasını sağlayarak nahiye insanının abat etmelerini bulmak olduğunu söyledi. Mahiyet, “Bizim yaptığımız bu çalışmaları başka belediyelerin de uygulamasıyla adamakıllı işler olsun istedik. Biyolojik merhem kullanımının ne olduğu, şüphesiz yapıldığı karşı kulaktan biber dolması bilgiler hesabına bilimsel yöntemleri paylaşalım istedik. Pandemide ekincilik ve hayvancılığın önemini görmüş olduk. Dolayısıyla akıllıca zamanda doğru işlemler yaparak doğaya, toprağa erbap çıkmamız ve çevreyi çokça elan titiz korumamız gerektiğini ortaya koymuştur. Tığ üç yıldan bu yana çıktı doğayla arkadaş, meram zararlılara alın ilaçlama çalışması yürütüyoruz. Çünkü ekosistemde herhangi bir canlının aynı rolü var amma bir popülasyonun artması istenmeyen olaylara öğün açabiliyor. Bu popülasyonları kontrol altına alabilmek amacıyla doğayla dost, insana arz birkaç kötülük veren ilaçları tercih etmemiz gerekiyor.” dedi. Talas Belediyesi Esenlik İşleri Müdürü Yaşar Bağırgan, şehremaneti namına uyguladıkları ilaçlama yöntemlerini anlatarak, “Üç yıldır uyguladığımız biyolojik ilaçlarla bölgemizde sivrisinek görmedik. Ayrıca cibin tespit cihazı geliştirerek benzeri parkımızda sineklerin toplanarak yok edilmesini sağlıyoruz” diye konuştu.

Daha sonradan kürsüye gelen Dirim Bilimsel Sivrisinek Mücadelesi uzmanı Tuğçe Güleryüz Ercan dahi sivrisineklerden bulaşıcı hastalıklarla ilgilendiren bilgiler vererek; “Dünyada tanıdık 3 bin 200 sivrisinek türü var. Vektör olan yani çor haiz ise binin üstünde. Avrupa’dahi 102 çeşit olduğu bilinmekte ve 60’ı majör vektörlerden. Sivrisinekler dünyada sunu tehlikesi cins kendisine geçiyor. Antrparantez Acun Afiyet Örgütü 100 yılda köpekbalıkları bin 35 kişinin ölümüne sebebiyet verdiğini, sivrisinekler ise aynı günde bin 470 kişinin ölümüne posta açabildiğini açıkladı. Bu canlılar ısıtma, garp nil virüsü, dang humması, zika kabilinden bir nice hastalığı taşıyorlar.” şeklinde konuştu.

Konferansın öğleden sonraki bölümünde da Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden öğretim üyesi Doç. Dr. M. Mustafa Akıner, istilacı sivrisinek türleri ve mücadele yöntemlerini anlattı.

Programın ikinci haset olan yarın ise sivrisinekle mücadelede saha yöntemleri kılgılı olarak aktarılacak. – KAYSERİ

Share: