Ilçebay Yenisoy’dan Salda Gölü’nde pislik iddialarına ilişkin açıklama Açıklaması

Burdur’un Yeşilova ilçesi Kaymakamı Yiğitlik Yenisoy, Salda Gölü kıyısında pislik ve kumunda kararma oluştuğu iddialarına ilgili, “Kum sınırlı bölgelerde sıcaklıkölçer safhada beyaz ve görsel ayrımsız cennet adına görülmekte iken bazı yerlerde birlikte kumun rengi değişiklik gösteriyor. Ancak bu kesinlikle tıpkısı insan veya haricen benzeri fiziki müdahaleyle meydana gelmiş bire bir görüngü değil.” dedi.

Sultanpınarı mevkisinde Çevre Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü yetkilileriyle incelemelerde bulunan Yenisoy, gazetecilere, Salda Gölü’yle ilişkin çıkan yosunlaşma ve kararma yönündeki iddiaların asılsız olduğunu kaydetti.

Söz konusu görüntülerin gölün 300-400 metrelik aynı kısmında içilebilir kalitede bir su yatağı olan “Sultanpınarı” bölgesine ilgili olduğunu belirten Yenisoy, “Doğal aynı zevk olayı yerine değerlendirilen bu görüngü, meydan şeş akarsu kaynaklarının ve göl çevresindeki su kaynaklarının alandaki kâin ongun popülasyonundan rüzgarla taşınan organik içeriği erdemli polenlerden kaynaklanmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Yenisoy, görüntülerdeki bölgede seçme işletme bulunmadığına dikkati çekerek, elan başlangıçta bölgede faaliyetini sürdüren “Sultanpınarı Tesisi”nin 19 Haziran 2020’dahi 308 mahdut Antalya 2 nolu Gusto Varlıklarını Dulda Mıntıka Komisyonu kararıyla yıkıldığını anlattı.

“Kararma olduğu iddia edilen mevkiden göle antre haram”

“Sultanpınarı” isimli su kaynağından Salda Gölü’ne 2 farklı noktadan natürel, saf akarsu akışı olduğunu vurgulayan Yenisoy, şöyle konuştu:

“Zerrin fon su akışlarının dosdoğru natürel ayrımsız sürecin sonucunda oluşmaktadır. Sultanpınarı suyu civar halkı tarafından yıllardır içmece suyu yerine kullanılmaktadır. Antrparantez Salda Gölü’nden Bakanlığımızca Gusto Varlıklarını Siper Genel Müdürlüğü seçkin ay süreli yerine akarsu numunesi alınmakta ve su kalitesi takip çalışmaları yapılmaktadır. Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Valiliğimizce bugüne kadar olduğu üzere bundan ahir süreçte da Salda Gölü Koruma Projesi kapsamında tam tedbirlerin alınmasına titizlikle bitmeme edilecektir. Burdur Valiliğinin emriyle Salda Gölü’ne kontrolsüz alanlardan göle antre yasak. Arama alanları dahi hoppadak deniz hamamı adına tahsis edilen mevkiler. Kararma olduğu tez edilen bölgeden doğrusu göle giriş yasak. Bu haberin tıraşçı olduğu ayrımsız kat elan ortaya çıkıyor. Bu mevkiden kesinlikle göle giriş haram.”

“Habitatın tabii tıpkı süreci sonucu ortaya çıkmıştır”

Yenisoy, Salda Gölü’nün pençeli ayrımsız doğa harikası olduğunu dile getirerek, “30 kilometrelik çevresinin tamamında parafin kum düzlük almıyor. Kum belli başlı bölgelerde paye safhada parafin ve görsel ayrımsız cennet yerine görülmekte iken gâh yerlerde birlikte kumun rengi ayrım gösteriyor. Ancak bu kesinlikle benzeri eş veya dışarıdan benzeri fiziksel müdahaleyle meydana mevrut tıpkısı görüngü değil. Habitatın katıksız tıpkı süreci sonucu ortaya çıkmıştır. Herkesi, Salda Gölü’nü yakından görmeye nida diyoruz, bizden ahir nesillere da en evire çevire şekliyle devredeceğimize kimsenin şüphesi olmasın.” değerlendirmesini yaptı.

Erdem Yenisoy, antrparantez ilçede Salda Gölü’nün korunmasıyla ilgili Belde Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca Salda Dulda Büro Müdürlüğünün kurulduğunu sözlerine ekledi.Share: