İl Sağlık Müdürlüğünden yapmacıklı doktor açıklaması: Rolünü sadece izleyici yerine oynamıştır

Tekirdağ Çerkezköy Azamet Hastanesinde kısaca 1 yıldır pratisyen hekim namına görev yaptığı iddia edilen Ayşe Özkiraz, neymiş meslektaşlarına eylül ayında yapılan TUS’ta 81 fakül aldığını ve bala doktoru olduğunu söyledi. Yavru doktoru kendisine kaşeler bastıran Özkiraz’ın durumundan şüphelenen hastanedeki doktorlar kendisine tıpla ilgili çeşitli sorular yöneltti.

TUTUKLANDI

Bu sorulara doğru yanıtlar alamayan doktorlar, Özkiraz’ın çirkin durumunu şifahane yönetimine bildirildi. Konu daha sonradan İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Afiyet Müdürlüğüne iletildi. Ayşe Özkiraz, emniyetteki işlemlerin arkası sıra adliyeye götürülürken polis güçleri ekipleri şüphelinin evinde kâin 3 poşet dolusu belgeleri bile savcılığa teyit etti. Müddeiumumilik soruşturmasının peşi sıra Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanununa tehalüf suçundan dideban Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen Özkiraz tutuklandı.

EVİNDE CALI DİPLOMALAR BULUNDU

Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmasının arkası sıra polis ekipleri Ayşe Özkiraz’ı gözaltına alarak, evinde arama yaptı. Evdeki aramada çok sayıda sahte darülfünun etiket kartları, düzme doktor kimlik kartları, cali diplomalar, mütenevvi hastanelere ait kimlikler, operasyon kıyafetleri, bölüm birincisi olduğunu dair plaketler ve tıbbi muhtevalı kitaplar ele geçirildi. Özkiraz’ın toplumsal medya hesaplarından hastanede girdiği ameliyatların fotoğrafları da paylaştığı görüldü.

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ: MARAZLI MUAYENE ETMEMİŞ, DEVA YAZMAMIŞTIR

Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise şu ifadeler saha aldı: “Ayşem Özkiraz, Çerkezköy Mehabet Hastanesinde vazifeli bire bir doktormuş gibi çalışmamıştır. Parasiz etüt etmemiş, deva yazmamış, hekimin görevi olan tek tıbbi girişimde bulunmamıştır. Kendisine kurumun tıpkı çalışanı olduğu varsayılarak alım satım edilmemiştir.

“HASTANEDE ÇALIŞAN HEKİMİ ETKİLEYİP, HASTANEYİ GÖZLEMLEME İMKANI VERİLMİŞ”

Ancak yapmacikli doktor Ayşem Özkiraz, hastanenin ülkücü ve tüvana aynı bilirkişi doktorunu, kendisiyle meslektaş olduğuna; ona gösterdiği, sahte oldukları ise daha sonraları anlaşılan belgelerle inandırmış; fakülte birinciliği, Tıpta Uzmanlık Sınavı puanı gibi sanki başarılarıyla etkilemeyi başarabilmiştir. Uzmanlık için Bala Cerrahisi dalını yeğleme etmeyi düşündüğünü belirten Ayşem Özkiraz, Çerkezköy Ululuk Hastanesine bu şekilde gidip gelmeye başlamış, görüştüğü doktor aracılığıyla kendisine, mesleki benzeri mebzul niyetle koruyucu olunması amacıyla, hastanede hekimliğin zahir yapıldığını gözlemleme imkanı verilmiştir.

“DOKTOR ROLÜNÜ MUFASSAL ZAMANDIR ZİHNİNDE KURGULAMIŞ”

Güzeşte yapılan aramada polis, Ayşem Özkiraz’ın evinde doktorlara has kıyafetler, medrese sahte etiket kartları ve değişik tababet kitapları bulduğunu açıkladı. Ayşem Özkiraz’ın uzakta yaşadığı ailesine, çevresine ince süredir tababet öğrencisi, binnetice doktor olduğunu söylediği öğrenildi. Hastaneye ilk gelişinde, ona eşlik yazar, kendisini arz eden resmi görevlinin güvenini dahi suistimal ettiği belirgin görülüyor. Kendisini hekim adına tanıtan tendürüst kadının, etrafli zamandır zihninde kurguladığı ve hayatını buna göre planladığı galiba ‘doktor rolü’, hastanede namına gelişigüzel görev verilmesi ve uygulamalarının değerlendirilmesi bahis konusu olmadığı için aynı süre bitmeme etmiştir. Ancak derece derece, hekim arkadaşlarımızın, bazı teorik bilgilerden mahrum olduğunu ayırt etmeleri konusunda tababet fakültesi mezunu olduğundan ikircik afişe ve yapılan araştırmalarda şahsın hekim olmadığı, kendisini tanıtırken söylediklerinin domates dolması olduğu ortaya çıkmıştır. Laf Çerkezköy Mehabet Hastanesi Başhekimliğine ve İl Esenlik Müdürlüğümüze bildirilip, Cumhuriyet Altını Savcılığına cürüm duyurusunda bulunulmuştur.

“ROLÜNÜ DOKTORCULUK YAPMADAN, SEYİRCİ ADINA OYNAMIŞTIR”

Ayşem Özkiraz, yanında kendisini kurumda müteharrik hekim arkadaşımızla tanıştıran ve ilçede resmi görevi olan kişiyle alay malay, Çerkezköy Ihtişam Hastanesine Temmuz ayında gelmiştir. 17 Kasım’bile yapılan duyurma ve geçmiş gerçekleşen durdurma, olayda sürenin yayınlanan haberlerde saha aldığı kabilinden olmadığını göstermektedir. Ayrımsız sene denen müddet tahminî 4 aydır. Asıl kusurlu bilgiyse bu kişinin doktorculuk yaptığıdır. Zanlı, bu dört aylık müddet zarfında tek surette hastanenin çalışanı kabak, namına hekimlik süreçlerini hastane içre izleyebilme imkanı verilmiştir. Sair sağlam çok mesleğin bilakis, benzeri ‘sahte doktor’ vakasının henüz çok sargı konusu olması; tıbbın ince yıllar düz eğitimi ve mesleğin gerektirdiği büyük bilgidir. Olayı ilginç kılan bu tezattır. Çerkezköy Çap Hastanesindeki olayda, hayali hekimlik olan kişi doktor rolünü, doktorculuk yapmadan, peyrev namına oynamıştır.”

Share: