Icra Vekili Aristokrat: “PKK, ayrımsız kadın örgütüdür”

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, yıldırı örgütü PKK ile mücadelede anneler, babalar, aileler ve kardeşlerin üzerinden on binlerce insanla görüşerek eskimemiş benzeri faaliyet başlattıklarını belirterek, “Şu anda Cezayir’den bire bir PKK’lı teröristi ikna ederek adalete koymak üzere getiriyoruz.” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Açılışı zımnında Sabancı Firez Merkezi’nde düzenlenen törene katılan Soylu, Türkiye’nin ilk kez etrafındaki coğrafyaya uzanan, kendisini ifade eden, sorunlara, geçmişine sırtını dönmeyen, çoğulculuğu tıpkı punt adına gören bir tabloyla tarihi benzeri punt yakaladığını vurguladı.

Bundan beniz yıl sonraları bu dönemde yakalanan fırsatın tartışılacağını anlatan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şayet biz 21. asrın başından itibaren Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu iradeyle gelişigüzel defans sanayisini yüzde 20’den 80’e çıkarmasaydık bugün Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Kızıltepe, Nusaybin’üstelik… Afrin’den Hakurk’a kadar, cebin tarafta de Tel Abyad’dan Resulayn’a büyüklüğünde füzelerle, bombalarla çizik bölgelerimizdeki insanların hayatı zindana dönmüş olacaktı.

Zeytin Dalı Harekatı ile bu arada Amerika, Kanada hepsi bize engelleyim koydular, bize ‘giremezsin’ dediler. Peki biz niye çalmak istedik? Alın taraftaki yıldırı örgütünün, sınırlarımızı ve ülkemizi taciz etmesinin engellenmesini sağlayabilmek, oradaki insanlarımızın fert ve dünyalık güvenliğini seçmek üzere girdik. Apayrı bir özdek üzere değil. Olur ne yaptılar? İnsansız hava araçlarının kameralarını Kanada ambargoladı. Almanya, ‘benim verdiğim tanklarla giremezsin’, Amerika ‘benim verdiğim mühimmatları orada kullanamazsın’ dedi. Endişelenmedik mi, endişelendik akilane. Ama bambaşka bir şey yaptık. Bu ülkenin gücünü bir el henüz sınadık ve kazandık. Gailesiz mühendisler, Amerika’nın, Kanada’nın, Avrupa’nın vermediğini tıpkı kamer içerisinde ürettiler ve Türkiye’ye Afrin’üstelik bir yıldırı örgütünü arıtma etme zaferini kazandırdılar.”

Türkiye’nin terörle mücadelede 15 Temmuz’dan sonradan zihin değişikliğine gittiğini, terör örgütünün havzasının daraltıldığını anlatan Aristokrat, 2014 yılında terör örgütüne katılan sayısının 5 bin 558 iken bugün 41’e indiğine dikkat çekti.

“PKK, bire bir eş örgütüdür”

Bugün kayyum yöneticilere itiraz edenlerin bulunduğunu, sabık hafta Diyarbakır’ın ilçelerini musahabe ettiğini, altyapılarının Anadolu’nun bir nice ilçesinden elan gür kuzuluk geldiğini gördüğünü nâkil Soylu, şunları kaydetti:

“PKK, tıpkısı kadın örgütüdür. Eş örgütü olmasının temelinde birçok kendi hesabına sosyoloji, felsefesi de vardır. Takkadak terörle mücadeleyi değil terörizmle mücadeleyi ortaya koyan bir anlayışı sergiledik. Bunun bitmeme etmesinin sonucudur. PKK ile ait bakir bir hisse senedi başlattık. Annelerin, babaların, ailelerin, kardeşlerin üzerinden on binlerce insanla görüşerek… Şu anda Cezayir’den bire bir PKK’lı teröristi inandırma ederek adalete tevdi etmek amacıyla getiriyoruz. 2016’nın başında yıldırı örgütüne ek, 2019, 2020 yıllarında Cezayir’e gitmiş. Annesiyle temas kurduk ve getirdik. “

Teröristlere annelerinin “doğrulama ol” mesajlarını bildirmek amacıyla da düzentileme yaptıklarını dile getiren Aristokrat, “Tığ karar verdik, 29 Teşrinievvel 2023 tarihinde Türkiye’da ayrımsız yegâne yıldırıcı kalmayacak. Bunun amacıyla bütün mücadeleyi yapıyoruz. Daha Çok Türkiye, öz içerisindeki bu PKK terör hadisesini tamamlamış ve jandarma olacak. Ihtimal bizim, Cumhuriyet’in ikinci asrına bırakabileceğimiz arz oylumlu olgulardan bir tanesi üstelik budur.” diye konuştu.

Bu mücadelede elde edilen başarının arkasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin terörle mücadelesini profesyonelleştirmesinin balaban payının bulunduğuna dikkati calip Soylu, şarki ve güneydoğunun kalkındırılmasının dahi bu çalışmanın tıpkısı boyutu olduğuna meni etti.

Türkiye’deki terörist sayısının 120’nin altına düştüğünü söylediğini, ancak bu rakamın elan da aşağıya indiğini vurgulayan Aristokrat, “İnşallah onu da anlaşılan bir rakamdan sonraları söylemiş olacağım.” ifadesini kullandı.

Göç konusundaki hal önerileri

Soylu, Cumhuriyet’in birinci asrının yaşayanlarının ve evlatlarının onu ikinci yüzyıla taşıdıklarını, bunu üstelik ağırbaşlı global sorunları olan, abra timsali mütekâmil ülkelerin üstelik balans sorunları yaşadığı tıpkısı yüzyılda yaptıklarını belirtti.

Türkiye’nin çevresindeki ülkelerde yaşanan sorunları anlatan Soylu, dünyanın dört anne krizi bulunduğunu, bunların salgın, erke krizi, kafile ve bunların getirdiği hesaplı meseleler olduğunu aktardı.

Bakan Aristokrat, kafile krizinin daha yeni başladığını belirterek, kafile veren ülkeler ensesi kalın olmadan, oralardaki mesail sona ermeden sorunun bitmeyeceğini söyledi.

Dünyadaki ensesi kalın ülkelerin, kafile sorununu yerinde çözebilecek imkana ehil olmasına rağmen bunu yapmadığını, büyük devletlerin göç politikasında toptan bir teklif getiremediklerini kaydeden Soylu, şöyle devam etti:

“Dünyada barhana politikasıyla ilişkin en realist, yer temel çözümleri ve önerileri Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye koymuştur. Haddinden Fazla kemiksiz. 2011 yılından itibaren politikasız tek hamle atmadık. Türkiye’ye gelenlerin dirim bilimsel verileri dahil oluşmak amacıyla geldiği kamplar dahil atılmak üzere temel ötesinde nerede onları tutabileceğimize yönelik yaptığımız planlamalar karışma koyulmak üzere. İstihdama kuşkusuz katlanabileceğini sunmak için. Hemen bu yıl şu ana büyüklüğünde 2,5 milyon insana kendi ülkelerine dönene büyüklüğünde harmoni eğitimi atfetmek karışma olmak amacıyla. Düzensiz göçle uğraş, tınlamalı göçle ilişik ve uyumla ilgilendiren izleme belgeleri ve politikalar karışma doğmak üzere, çıkarılan kanunlar atılmak için Türkiye, Avrupa’dan, dünyadan haddinden fazla daha bilinçli, haddinden fazla elan ciddi adımlar atmıştır. Avrupa fakat günde 9 bin kişinin geçtiği 2015 yılının böylelikle Suriye’deki savaşın sonuçlarını anlayabildi.”

Törende mütekellim DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar da yürüttükleri icraat için bilgi vererek, yeni akademik yılın üniversite, öğrenciler ve akademisyenler açısından alımlı çalımlı olmasını diledi.

Konuşmaların arkası sıra üniversiteye yer faziletkâr dereceyle yerleşen öğrenciler ile esasen öğrencilerden dünya şampiyonu Ampute Futbol Milli Takımı kalecisi Erdi Aslan ve wushu acun şampiyonu Yunus Emre Batan’a bergüzar verildi.

Prof. Dr. Nükhet Hotar üstelik günün anısına, İçişleri Bakanı Aristokrat’ya bergüzar sunma etti.

Programda elan sonra Dokuz Ilkgüz Üniversitesi Iyice Sanatlar Fakültesi mezunlarına ilişik serginin açılışı yapıldı.

Törene Ilbay Yavuz Akıllıca Köşger, DOĞRU Tümen İl Başkanı Kerem Uca Daim, MHP İl Başkanı Veysel Delimsirek, akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Share: