HÜSEYİN ÇELİK’İN İSMİ GAZİANTEP’TE OKULA VERİLDİ

ESKİ Milli Terbiye Bakanı Hüseyin Polat’in ismi Gaziantep’te yapılan 24 derslikli ilkokula verildi.

Gaziantep ve Van mebusluk, Hars Bakanlığı ve Milli Yetişek Bakanlığı fail Hüseyin Polat’in isminin verildiği meslek düzenlenen törenle hizmete açıldı. Açılışa, Hüseyin Polat’in beraberinde Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Bel ile tören düzeni üyeleri katıldı.

‘YAPTIĞIM AÇILIŞLARDAN BILDIRME ANLAMLISI’

Açılışta konuşan Hüseyin Çelik, Gaziantep’in vefayı ferah bildiğini söyleyerek, mebusluk ve bakanlığı döneminde bu kente hizmet etmekten sevinme duyduğunu kaydetti. Polat, bakanlığı döneminde binlerce küşat yaptığını belirterek, bugüne büyüklüğünde yaptığı açılışlar içerisinde sunu anlamlısının bu olduğunu tabir etti.”Bugün haddinden fazla büyük bir heyecan yaşıyorum” diyen Polat, şöyle konuştu: “Milli Terbiye Bakanlığım döneminde binlerce ekol açmak bana yıldız oldu ancak o binlerce ekol içerisinde bana bu büyüklüğünde manalı gelen açılış olmadı. Bugün tam açılışlardan henüz ateşli ve mutluyum. Ne yazık kim bundan sonra toplumumuzda iyilikbilirlik ve vefa toplumumuzda mercekle aranan aynı husus haline geldi. Aşağı Gaziantep’te vefa ve kadirşinaslık var. Gaziantep’e mutlu geldim, memnun ayrıldım bu şehirden. 100 sene ilk düşman işgalinden kurtulduk ve geçen sene kurtuluşun 100’üncü yılı dolayısıyla 100 meslek projesi başlattı valimiz. Düşmandan kurtulduk ama sunu nazik düşmanımız cehalettir. Cehaleti yenmediğimiz sürece dünyadaki yerimizi alamayız. Zat ile iktidar bire bir öz değildir. Yılların getirdiği ayrılmış yapılaşmasıyla yeteri büyüklüğünde eğitim altyapısı yoktu. Amma bunu görüyorum ki bu şehirde güvenilmez bir eğitim bilimi çalışması var. Ekol alanları çalışıyor. Görevde kaldığım müddet boyunca adımın tek okula verilmesine cevaz etmedim. Değişik nazır arkadaşlarımın adlarının bile okullara verilmesine müsaade etmedim. Sivas’ta tıpkı okula aynı vekil arkadaşımızın ismi verilmişti bakanlığım döneminde buyuru verdim derhal o safiha indirilsin diye niteleyerek. Valimiz, il sürecinde kendi yaptırdığı tıpkı okula ismini vermişse bunu yadırgarım. Ama görevinin sonrasında bu şehre bu kişinin nazik hizmetleri var denilip ismi yaşatılmak istenirse, bu alkışlanır. Bazıları giderken peşinden sulu bırakır bazıları ise tutya bırakır. Biz arkamızda kalıntı bırakanlardan olmak istiyoruz.”

VEFA BORCU

Gaziantep Valisi Davut Gül ise, Gaziantep’in eğitime koca yatırımlar yaptığını söyleyerek, açılışı yapılan rastgele okula bu ülkeye büyük hizmetler etmiş bakanların isimlerinin verildiğini söyledi. Ilbay Gül, “Gaziantep muadele ruhunun olduğu gelişigüzel aksiyon ika modelinin bulunduğu bir kent. Şehrimize bakım eden bakanlarımızın isimlerinin yaşatılmasıyla ilişkin verdiğimiz karar doğrultusunda kendilerine teklif ettik. Hüseyin Çelik bakanımız lütfedip isminin okulumuza verilmesini akseptans ettiği amacıyla kendisine teşekkürname ediyoruz. Bakanımızın icap bakanlık döneminde gerekse Gaziantep milletvekilliği döneminde yaptığı işleri biliyoruz. Bizde bu vefa borcundan etraf ismini okulumuzda yaşatmaya değişmeyen verdik” diyerek konuştu.Konuşmaların peşi sıra Hüseyin Polat İlkokulu’nun açılışı yapıldı. Kurdele kavil töreninin ardından Hüseyin Çelik ve beraberindekiler okulu gezerek sarıklı ve öğrenciler ile kardeş kardeş etti.

Share: