Göçmen kuşların molası Balkı Dağı çevresinden izlenecek

Kuşların teşrinievvel ayında Balkı Dağı çevresindeki göç hareketi takibe alınacak.

Her sene güzün Kuzey Yarımküre’den gelip Güney Yarımküre’ye angıç çırpan kuşlar, kafile rotası üzerindeki Dert Dağı çevresinde mola veriyor.

Iğdır’daki Bulakbaşı ve Karasu ile Ağrı’daki Doğubayazıt sazlıklarını kullanan kuşlar, bu alanlarda tafsilatlı barhana yolu öncesinde besleniyor.

Ekim ayının ikinci haftasından itibaren başlaması beklenen barhana, Iğdır Huy Esirgeme ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü görevlileri, Iğdır Üniversitesi Kuş Merkezi (KUŞ-MER) Müdürlüğündeki uzmanlar, Iğdır Üniversitesi Avcılık ve Çandır Hayatı Programı öğrencileri ve gönüllüler eliyle izleme edilecek.

Bu süreçte yapılacak takiple kuşların göç vakitleri, yerel türleri, konaklama süreleri kabilinden bir nice konuda marifet toplanacak.

“Kuşlar yağ depolayarak kafile etmeye başlayacak”

KUŞ-MER Müdürü Emrah Çelik, AA muhabirine, mümasil zamanda bölgede kuşların korkulu bire bir göç hareketliliğinin olacağını söyledi.

Sulak alanların kuşlar açısından şanlı olduğuna dikkati calip Çelik, şöyle konuştu:

“Bu sulak alanlar başta kuşlar kalkmak üzere birçok melez hayvanı üzere oylumlu ekosistemlerden biridir. Kuşlar kafile öncesi sulak alanlara gelip burada yağ depolayarak hazırlıklarına başlıyor. Burada önümüzdeki günlerde tıpkı toplantı olacak, kuşlar yağ depolayarak kafile etmeye başlayacak. Kuşlar burada nevale ve barınma ihtiyaçlarına değer bulduklarından bölgede yoğunlaşma gösteriyor.”

Çelik, kafile döneminin izleneceğini ve varlıklı verilere ulaşılacağını belirterek, “Bu alanlara sıkça geliyoruz, barhana öncesi dahi albeni durumlarına bakarak bu tarafta gözlemlerimizi yoğunlaştıracağız. Elan evvel gördüğümüz ancak göç döneminde görmediğimiz kuşların notunu alarak çıktı bu kuşların buradan ayrıldığı evet üstelik yerli türlerin hangileri olduğu elan net tıpkı şekilde ortaya çıkma.” diyerek konuştu.Share: