Fransız Büyükelçi Herve Magro ile Türkiye Ragbi Federasyonundan Diyarbakır’a konuşma

Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Herve Magro ile Türkiye Ragbi Federasyonu Başkanı Tasavvur Pazan, Diyarbakır’dahi eş ragbi sporcularını ülfet etti.

Federasyondan yapılan açıklamaya bakarak, Ergani Kaymakamı Ahmet Karaaslan’ın de eşlik ettiği astronomi, Ergani Çığır ve Maharet Küçük Asya Lisesi kadın ragbi sporcuları ile bir araya geldi.

Açıklamada görüşlerine meydan verilen Türkiye Ragbi Federasyonu Başkanı Tasavvur Pazan, gelecek sene Liseler Arası Ragbi Türkiye Şampiyonası’nı Diyarbakır’bile yapacaklarını belirtti.

Diyarbakırlı karı sporcuların sülale sahipliği avantajını kullanarak başarılı olacaklarına inandığını aktaran Pazan, şunları kaydetti:

“Ergani Meslek ve Maharet Anadolu Lisesinden iki sporcumuz, Fransa’bile 14-22 Mayıs tarihlerinde yapılan Gymnasiade organizasyonundaki başarısıyla milli takıma seçildi. Diyarbakır, sportmen potansiyeli erdemli benzeri şehir. Sporcularımızın gelişiminde antrenörümüz beden terbiyesi öğretmeni Orhan Polat’ın emeği iri. Namına ve ekol yönetimine teşekkür ederim. Ragbide kocaman bire bir büyüklük olan Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Herve Magro dahi bizleri kırmayarak davetimize eşlik etti. 2023 Ragbi Acun Şampiyonası, Fransa’bile yapılacak. İstedik ki Sayın Büyükelçimiz bile buradaki potansiyeli ve kalburüstü sporcularımızı görsün. Ilkin Sayın Cumhurbaşkanımız gelmek amacıyla Sayın Toyluk ve Spor Bakanımız ve Büyükelçimiz ile İlçe Kaymakamımıza teşekkür ediyorum.”

Herve Magro: “Ragbi branşı, Fransa’nın gani olduğu bir spor dalı”

Fransa’nın Ankara Büyükelçisi Herve Magro ise Diyarbakır’da olmaktan sevinme duyduğunu ifade ederek, “Burada kadın sporcuların antrenmanını izledik. Ragbi branşı, Fransa’nın mebzul olduğu aynı spor dalı. Türkiye’bile ragbi sporunun yapılması bütün ilgimizi çekmişti. Olağanüstü bire bir rabıta varmış beribenzer. Bu bizi bahtiyar etti. İlgilerinden hava Federasyon Başkanımız Murat Pazan ile İlçe Kaymakamımız Ahmet Karaaslan’a teşekkür ediyorum, Türk sporculara da şimdiden başarılar diliyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: