Faik Öztrak: “Cumhuriyet Yarını Fikren İnşa Porte, Fabrikalar Kurar; Biricik Kişilik Şahsım Rejimleri Vefasız Enik Kabilinden Bunları Satar, Savar”

CHP Sözcüsü Üstün Öztrak, “Cumhuriyet Altını yarını fikren, inşa bedel, fabrikalar kurar. Bir Tane yabanlık şahsım rejimleriyse, asi uşak kadar bunları satar savar. Cumhuriyetimiz henüz önceki günden itibaren ‘seçme üretimlik aynı kaledir’ diyerek, ülkemizde üretim seferberliği başlatmıştır” dedi ve Cumhuriyet Altını’in geçmiş dönemlerinde inşa edilen fabrikaları sıraladı. Öztrak, “Erdoğan ve şürekası tuttu bu mirası 63 milyar dolara, öz deyişleriyle ‘babalar kadar’ sattı. İşte Türk Telekom… Saray Telekom’u Lübnanlılara sattı. Satarken birlikte bizim tarlanın taşıyla, bizim tarlanın kuşunu vurdurdu. Lübnanlılar, Suudilerle tıpkı oldu Türk Telekom’un karını aldı, borcunu da bizim bankalarımızın sırtına bıraktı, sonradan bile çekip gitti” diye niteleyerek konuştu.

CHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Fırka Sözcüsü Faik Öztrak, zaman partisinin umumi merkezinde düzenlediği matbuat toplantısında, MYK gündemini değerlendirdi.

Öztrak, Türkiye’da benzeri tahaffuz sorunu olduğuna ilgi çekerken, kentlerdeki icar çoğalma oranlarını açıkladı. Öztrak, ” İstanbul’da kömürlükten tahrip evlerin kirası 4 bin lira ergin. Kiralık kat fiyatları akıbet tıpkısı yılda, Trabzon’da yüzde 180, Konya’birlikte, Sivas’ta ve Edirne’birlikte yüzde 175, İzmir’da yüzdelik 173, Ankara’bile yüzdelik 163, İstanbul ve Adana’üstelik yüzde 155 kalık. Diyarbakır ve Van’üstelik kiralar az daha ikiye katlanmış. Satılık evlerde ağzını birkaç milyondan aşağıya açan bulunmayan” dedi.

“TEMAS BAŞVURAN VATANDAŞTAN HEMEN 3’Ü HANE SAHİBİ OLACAK”

TOKİ’nin “İlk Evim, İlk İşyerim” Projesine de değinen Öztrak, “Yekpare dahi intihap öncesinde hükümet tıpkı içtimai göz projesi henüz açıkladı. TOKİ’nin yapacağı 250 bin sosyal basamak üzere yaklaşık 8 milyon yurttaşımız başvurdu. Bugün başvuruların akıbet haset. Gelişigüzel başvuran 100 vatandaştan elden 3’ü hane sahibi olacak. Geriye mütezayit 97 birey ocak hayalinden vazgeçilecek” diye konuştu.

Öztrak’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“MAZLUM MİLLETLER İÇİN BAĞIMSIZLIK PUSULASI OLDU: Eşkal Yönetim Kurulu toplantımız devam ediyor. Siyasette müsamaha ve nezaketin temsilcisi, değerli bilim ve yöntem insanı esbak dönem Umumi Başkanlarımızdan sayın Erdal İnönü’yü vefatının 15’inci yılında ürkmek ve rahmetle anıyorum. Hafta sonu Cumhuriyetimizin 99’uncu yaşını, nazik ayrımsız cümbüş ve gururla kutladık. Cumhuriyetimiz hiç mahdut kurulmadı. Trablusgarp Savaşı, Balkan savaşları, Birinci Acun Savaşı, çeşit cephelerde, kül kaynaklarını tüketmiş, fakrı yokluk ortamında bire bir millet, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün önderliğinde, damarlarındaki necip kanda kâin kudretle, emperyalist güçlerin karşısına dikildi, ‘Milli sınırlar içinde yurt bire bir bütündür, bölünemez’ diye haykırdı. ‘Milli iradeyi bilgili kılmak’ esasıyla ‘Mecmu bağımsızlık’ şiarıyla, hem kendi maküs talihini yendi hem da mazlum milel amacıyla bağımsızlık yolunun pusulası oldu.

ATAMIZI VE SİLAH ARKADAŞLARINI SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ: Türkiye Cumhuriyeti, muazzez milletimizin, Kurtuluş Savaşı meydanlarında verdiği havalı mücadelenin, medeniyet kulvarındaki devamıdır. 200 almanak geri kalmışlığa ve onlarca yenilgiye alın, milletimizin bulduğu çözümün adıdır. Atamız, cemi bu süreci şu sözlerle özetlemiştir: ‘Uçurum kenarında perişan bire bir devlet… Makule düşmanlarla hunriz boğuşmalar… Yıllarca süren çarpışma… Ondan bilahare, içeride ve dışarıda saygıyla maruf yıpranmamış yurt, bakir sosyete, kullanılmamış kerem… Ve bunları muvaffak olmak üzere aralıksız devrimler… İşte Türk umumi devriminin ayrımsız kısa deyimi…’ Bu benbenci mirasın sahipleri olarak, Cumhuriyetimizin 99’uncu yaşını tıpkı sefer henüz, gururla kutluyoruz. Atamızı ve silah arkadaşlarını bir öğün elan kaçınmak ve rahmetle anıyoruz.

YEGÂNE KİŞİNİN İRADESİNE MÜSTENIT REJİMLER KUTUPLAŞTIRIR: Cumhuriyet Altını nedir ve sultanlıktan farkı nedir? Iri Atatürk; Cumhuriyetimiz ikinci yaşına girerken, İzmir Kız Hoca Okulu’nda, öğrencilerin sorusu üzerine, bunun cevabını gayet domuzuna vermiş. ‘Cumhuriyet Altını, sağtöresel fazilete müstenit tıpkı idaredir. Cumhuriyet Altını fazilettir. Sultanlık, ocumak ve tehdide raci tıpkısı idaredir. Cumhuriyet Altını idaresi faziletkâr ve namuskar insanlar yetiştirir. Hükümdarlık, korkuya ve tehdide dayandığı amacıyla cebin, aşağılanan, basık ve ağır insanlar yetiştirir. Aradaki ayırt bunlardan ibarettir.’ Cumhuriyet Altını aktöre konusunda mensur edilir. Ucube şahsım rejimleri ise içtinap etmek üzerine… Cumhuriyet kalpleri birleştirir. Bir Tane kişinin iradesine dayanan rejimler ise kutuplaştırır. Sosyal kutuplaşma, demokrasiye meftun olmak maksut çarpış için yer stratejik araçtır.

CUMHURİYETİMİZE VE CUMHURİYET DEVRİMLERİNE AŞIKÂRE SALDIRABİLİYOR: Ülkemizdeki sosyal kutuplaşma, toksik seviyelere ulaştı. Bugün Türkiye’deki idare, otoriteli rejime kayan, yeryüzü tepedeki ilkokul ülke arasında sayılıyor. Uluslararası v-koku Institute aracılığıyla yapılan çalışmada, ortaya sâdır akıbet bu… Kutuplaşma, temel doğruluk ve özgürlüklerimizi, yargıyı, adaleti, demokrasimizi ve 99 almanak Cumhuriyetimizi gözdağı ediyor. Yegâne başına ülkeyi yönetmen, SELIM Fırka Umumi Başkanı Erdoğan’ın, TBMM Takım Başkanvekili, ‘Bire Bir ekin devrimi namına Cumhuriyet Altını, bizim lügatimizi, alfabemizi, dilimizi, kısacası bilcümle düşünmemizi yok etmiştir’ diye, Cumhuriyetimize ve Cumhuriyet Altını devrimlerine, açik saldırabiliyor. Cumhuriyetimize ve Atatürk devrimlerine antagonizm ediyor, kinini kusuyor. DÜRÜST Parti Umumi Başkanı üstelik, bire bir yandan alay günü milletin huzurunda, ‘Yaşasın Cumhuriyet’ diye bağırıyor, gayrı yandan bu yoğun hadiseyi elden seyrediyor. Ağzını açıp biricik küçümseme söylemiyor. Süküt ediyor. Ne demişler? Süküt ikrardan sağlık. Gelmek ki kendisin dahi partisinin birlikte asıl görüşü bu. Henüz evvel bile tıpkı YANLIŞSIZ Tümen Genel Başkanı, Cumhuriyetimize ’90 yıllık reklam arası’ diyen, bir milletvekilini dulda etmişti.

FESLİ MECZUPLARI BAĞRINA BASAN SİZ: Amma bu sefer esirgeme görenin, Erdoğan’ın öz hesabına, Meclis’te enformasyon yetkisi verdiği, tıpkısı Kol Başkanvekili olması, bozuk tıpkı Kültür Bakanı olması, bu rezaleti partinin kurumsal görüşü haline getiriyor. Yılın 364 günü, İngiliz zırhlısına binip kaçan vahdettin ve şürekasına, güzelleme üstüne güzelleme eden siz… ‘Keşke Palikarya galip gelseydi’ diyen, fesli meczupları bağırlarına basan siz… ‘Cihan sahih bitti. Müstevliler alacaklarının birkaç tekmil mislini aldı ve öyle gittiler, çekildiler. Kurşun sıkmadık kim. Övünecek büyük tıpkı tarihimiz varken, kölelikten kurtulduğumuz tarihe münasebet bayram diyeceğiz’ diyen, zor Meclis Başkanı’yla ayrımsız sahnede hem bile 29 Ekim’üstelik birlikte afra tafra veren tekrar siz… Altıncı filoya secde fail Cumhuriyet düşmanlarıyla afur tafur verip, şimdi, senede benzeri bölüm ‘yaşa Cumhuriyet Altını’ diye niteleyerek bağırarak, Cumhuriyetçi olamazsınız.

BIRICIK KİŞİLİK ŞAHSIM REJİMLERİ SARAYA BAĞLILIK SİSTEMİDİR: Cumhuriyet Altını değim sistemidir. Yegâne şahsiyet şahsım rejimleri ise saraya bağinti sistemidir. Milletin kül imkanları, bire bir apaz saray yanaşmasına seferber edilir. Güreşçiler amme bankalarına, umumi heyet üyesi yapılır. ‘Tıpkı biricik asayiş makalesi okumadım, bu konuda bire bir özdek biliyorum desem hatalı olur’ diyen dirilik İçişleri Bakanı yapılır. Algı alanlar, büyükelçi yapılır. Vatandaş, aynı yandan akşam eve zahir aldatmak götüreceğini düşünücü, diğer yandan ödediği vergilerle, ‘itibardan tasarruf olmaz’ diyen sarayı besler. Ulus evladını, yemez içmez okutur. İki darülfünun bitiren vatan evlatları, asgari ücretle gelişim bulamaz. Amma sarayın yanaşmaları üç ilkokul maaşla sağlık çatar, baş döndürücü arabalarda burunlarına kızıllık şekeri çeker.

BIRICIK KİŞİLİK ŞAHSIM REJİMLERİ YANAŞMANIN HAMİSİDİR: Cumhuriyet Altını kimsesizlerin kimsesi; biricik nefis şahsım rejimleri ise şürekasının, yanaşmasının hamisidir. Saray ayrıksı ülkelerin talebiyle, ülkemizde tuttuğu, milyonlarca Suriyeliye, milletimizin kesesinden, milyarlarca dolar akıtır. Amma vatandaşlarımız hayat pahalılığı altında, inim inim inler. Suriyeli sığınmacının ‘bana yurttaşlık geldi, istemedim. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsam, maaşım imkânsız, soysuz olurum’ sözleri, sarayın milletimizi ne arkaç getirdiğini hangi evire çevire anlatıyor.

YEGÂNE KİŞİLİK ŞAHSIM REJİMLERİ HAYIRSIZ ZÜRRIYET GİBİ SATAR, SAVAR: Cumhuriyet Altını yarını düşünerek, inşa kıymet, fabrikalar kurar. Tek şahsiyet şahsım rejimleriyse, hayırsız çocuk kabil bunları satar savar. Cumhuriyetimiz daha önce günden itibaren ‘rastgele fabrika benzeri kaledir’ diye, ülkemizde üretim seferberliği başlatmıştır. Evvel Bir Numara Dünya Savaşı’ndan alınan dersle, üç beyaz zehir… Şeker, bez ve un üretiminde, kendine yeterlilik ilk erek yerine konmuştur. Pandemiden bilahare yekpare dünya, bu politikalara kavrayışsız dönmektedir. Eskişehir, Turhal, Alpullu ve Uşak’ta şeker hastalığı fabrikaları, Kayseri, Konya Ereğli ve Bakırköy’dahi bez, Nazilli’birlikte basma, Bursa ve Bünyan’dahi nesiç fabrikaları… Hem tıpkı banka hem aynı dokuma işletmesi olarak Sümerbank… Anadolu’nun kip çok ilinde buğday siloları, Aksaray’üstelik Atatürk’ün talimatıyla kurulan azm-i milli un fabrikası… ve Cumhuriyetle gelişigüzel yükselen başka fabrikalar. İlki Kırıkkale’üstelik gidermek amacıyla 12 ilde çıpa-çelik fabrikaları, Paşabahçe Sırça fabrikaları, çimento, kömür, kimyevi madde, matbua fabrikaları, hilaf kaynaklarını işletmek üzere Etibank, canlılık santralleri, kullanılmamış demiryolu hatları, limanlar…

TÜRK TELEKOM’UN YAĞMALANMASINI SESSİZCE İZLEDİLER: 1950’lerde Seka’nın sahneye çıkması, 1960’larda Erdemir Demir-Çelik Fabrikası, Pet-Ki, 1970’ler Sakarya Tank-Palet Fabrikası, 1980’ler Tüpraş, 1990’lar Türk Telekom ve elan niceleri… Cumhuriyet Altını hükümetleri bunca üretimlik kurdu. Erdoğan ve şürekası tuttu bu mirası 63 milyar dolara, özlük deyişleriyle ‘babalar kabilinden’ sattı. İşte Türk Telekom… Saray Telekom’u Lübnanlılara sattı. Satarken üstelik bizim tarlanın taşıyla, bizim tarlanın kuşunu vurdurdu. Lübnanlılar, Suudilerle ayrımsız oldu Türk Telekom’un karını aldı, borcunu da bizim bankalarımızın sırtına bıraktı, bilahare de çekip gitti. Devletin bu şirketin yönetimine atadığı memurlar, Türk Telekom’un yağmalanmasını usuldan izlediler. Yetmedi, bazen saraya koruyucu kimi genel yazman oldu kimileri üstelik müşavir…

İKİNCİ YÜZYILA RANDEVU VERMEYE KALKIYORLAR: Bunu tamirat için, ülkenin ikinci yüzyılına termin vermeye kalkıyorlar. Siz önceki bu talanın bire bir hesabını verin. Amma hangi gezer. Tamam birlikte Cumhuriyet Bayramı arifesinde, Telekom’u soyup soğana çeviren, Lübnanlı Hariri Ailesi’nin temsilcisi, bağlılık yapar kabil Erdoğan’ın sarayına mevrut. Sarayın kibirlisiyle basına mecbur tıpkı ziyaret yapmış. Şu fotoğrafa ongun bakın… Hangi Erdoğan’ın yüzünde hesap soran bire bir tabir var hangi de Telekom’un içini boşaltanlarda adisyon veren bire bir ifade… Belli kim Hariri’nin keyfi yerinde objektiflere gülerek afra tafra veriyor. Cumhuriyet Altını, tüyü bitmedik yetimin hakkını arar. Biricik nefis şahsım rejimleri ise tüyü bitmedik yetimin hakkına girenlere çözme bellek sorar.

ERDOĞAN KAYNAKLARI İSRAF ETTİ, MİLLETE VERDİĞİ SÖZLERİ TUTAMADI: Geçtiğimiz hafta sonu, 20 yıldır hükümette olan sarayın kibirlisi, artık milletten bu misil yüz yıl istedi. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. 20 yıllık devri iktidarında milletten 2 trilyon 504 bilyon dolar idrak toplamış, dâhilen ve dışarıdan 131 milyar dolar namus borcu kullanmış. Milletin 63 bilyon dolarlık malını satmış. Toplanmış 2 trilyon 697 bilyon dolar soy topladı, harcadı. YANLIŞSIZ Tümen’den önceki 79 yılda göreve mevrut, tamam Cumhuriyet hükümetlerinin, kullandıkları kaynağın dört katını, dörtte biri kadar benzeri sürede harcadı. Önceki 57 hükümet, kullandıkları seçme 100 dolarlık kaynakla ülkeye 714 dolar dirimlik sağladılar. Erdoğan hükümetleri ise kullandığı temas 100 dolarlık kaynakla sadece 533 dolar milli sağlık yaratabildi. Erdoğan kaynakları tutumsuzluk etti. Millete verdiği sözleri tutamadı.

BECERİKSİZLİĞİ DANİSKASI: 2023’te kişi başına geliri 25 bin dolara tart sözü verdiler. Demincek, ‘2023’te kişi başına dirimsel son 10 bin dolar olur’ diyorlar. Bu de hedefin yarısı de değil. Beceriksizliğin daniskası. Milletimize, ‘Türkiye’yi 2023’te geçmiş 10 iktisat arasına sokma sözü’ verdiler. 1990’birlikte geçmiş 20’ye giren herif Türkiye ekonomisini, 2023’te evvel 20’den düşürme sınırına getirdiler. Beceriksizliğin daniskası değil birlikte ne. ‘İşsizliği yüzde 5’e düşüreceğiz’ dediler. İşsizlik yüzde 10 da kaldı. Üstenme ettiklerinin iki imansız. Beceriksizliğin daniskası.

KONUŞMADIKLARI BIRICIK ÖZ BUGÜN: 20 yılda millete verdiği hiçbir sözü tutamayan millete taahhüdünü adına getiremeyen saray, demincek balkon önümüzdeki asır üzere milletten yetki istiyor. Bu kadarına üstelik pes doğrusu. Sen gelecek 100 yılı bırak 2023’e 2 ay kala 2023 hedeflerini hastalık tutturamadın? Millete önce bunun hesabını bir ver. Kavim olarak bunların çıraklıklarını gördük kalfalıklarını gördük, ustalıklarını gördük bildirme böylece camı çerçeveyi indirip bu muazzez milleti ve memleketi, pekâlâ bitap ettiklerini de gördük. Demincek önümüzdeki yılın hesabını vermeden önümüzdeki asra müştehi olmaya kalkıyorlar. Gelişigüzel sıkıştıklarında evet aynı asır önceye evet dahi aynı yüzyıl sonraya kaçıyorlar. Konuşmadıkları tek husus zaman.

AÇLIK SINIRI 7 BİN 425 TL OLDU: Minimum sevap 5 bin 500 liralık. Henüz dört kamer geçmiş belirlendi. Serencam kamer açıklayan açlık sınırı ise 7 bin 425 lira oldu. Asgari ücretli bire bir ailenin yalniz karnını amonyaklamak amacıyla ilave bin 925 liraya ihtiyacı var. Minimal ücret sayı farkı sevap reşit. Yani saray ve şürekasının yönettiği bu ülkede gelişim bulamazsan dahi açsın aksiyon bulursan birlikte açsın. Tahaffuz krizi var. Hoppadak son tıpkı yılda doğalgaza yüzde 161, elektriğe yüzdelik 101 bindirim geldi. Bakir zamların birlikte eli kulağında. Esnaf icar kabil mevrut erke faturalarından zaten illallah demişti. Böyle giderse esnaf pes yazar kapatacak. Kışla bu arada hanelerden yükselen ‘yandım allah’ feryatları henüz da artacak.

TEMAS BAŞVURAN 100 VATANDAŞTAN TAKKADAK 3’Ü BASAMAK SAHİBİ OLACAK: İstanbul’üstelik kömürlükten bozma evlerin kirası 4 bin lira reşit. Kiralık ofis fiyatları sonuç tıpkısı yılda, Trabzon’da yüzdelik 180, Konya’da, Sivas’ta ve Edirne’dahi yüzdelik 175, İzmir’üstelik yüzde 173, Ankara’birlikte yüzdelik 163, İstanbul ve Adana’da yüzde 155 kalık. Diyarbakır ve Van’bile kiralar neredeyse ikiye katlanmış. Satılık evlerde ağzını biraz milyondan aşağıya açan bulunmayan. Bütün birlikte seçme öncesinde hükümet bire bir toplumsal göz projesi daha açıkladı. TOKİ’nin yapacağı 250 bin toplumsal basamak üzere yaklaşık 8 milyon yurttaşımız başvurdu. Bugün başvuruların akıbet günü. Herhangi Bir başvuran 100 vatandaştan yemeden içmeden 3’ü basamak sahibi olacak. Geriye mütezayit 97 emanet sülale hayalinden vazgeçilecek.

TOGG’UN DÜNYANIN EN ÖNEMLİ TEKNOLOJİ ÜSLERİNDEN BİRİ OLMASI SUNU IRI DİLEĞİMİZ: Hafta böylelikle Türkiye Araba Kadem Grubu, dizi istihsal bandından önceki aracını indirdi. Bunu ülkemiz namına sevinçle karşıladık. TOGG ayrımsız özel sektör grubunun yatırımıdır. Haddinden Fazla şişman kaynaklar tahsis edilmiştir. Türkiye’nin mobilite teknolojilerinde ilerlemekte umududur. Tıpkı Türk markası yerine TOGG’un dünyanın en koca uygulayım bilimi üslerinden biri olması yeryüzü nazik dileğimizdir. Gelelim aracın fiyatına bu uzlaştırıcı almaya Erdoğan’ın gücü bittabi kâfi. Ama milletimizin hangi kadarı bu uzlaştırıcı alabilecek? Bunu bilmiyoruz. Aracın fiyatı açıklanamadı. Peçe kabilinden saklanıyor. Erdoğan’ın demesine bakarak ‘mart ayı böylece pazara çıkma bir ürünün fiyatının bugünden ilanı hem akla yatkın hem üstelik olabilir değilmiş…’

ÜLKEDE DÖRT AY SONRASINI ÖNGÖRÜLEMEZ KUZULUK GETİRENLER BİR ASIR SONRASI İÇİN ZIHIN, VİZYON VEREMEZ: Vakit Kaybetmeden bu sözler birlikte sarayın ekonomimizi hangi ağıl getirdiğinin itirafıdır. Şayet bu ülkede firmalarımız dört ay sonrası amacıyla birlikte eşit veremez ağıl geldiyse filhakika ekonominin köküne çalma suyu dökülmüştür. Amma bu yıkımın müsebbiplerinden Bitkisel Nazır, halen harikalar diyarında geziniyor. Bitkisel Icra Vekili’a göre; ‘dünyanın hissettiği büyüklüğünde, enflasyonu hissetmiyormuşuz.’ Saray ve şürekası enflasyonu bittabi hissetmez. Ama dört kamer sonrasına değer verilemeyen bire bir ülkede enflasyonun neler çektirdiğini aynı üstelik millete sor bakalım. Bilcümle diyoruz; enflasyonun olduğu yerde öngörülebilirlik olmaz. Tıpkısı müddet sonradan envestisman birlikte olmaz. Yatırımın olmadığı yerde KAZANÇ olanaksız, iş olanaksız. Ülkede dört ay sonrasını öngörülemez hale getirenler, ayrımsız asır sonrası için ülkeye iş, seziş veremez.

BİZ GELECEĞİZ: Umutsuzluğa düz yok. Türkiye karşılaştığı bu krizlerin üstesinden gelebilecek balaban bir ekonomidir. Ülkemiz bereketli yetişmiş kadrolara sahiptir. İşte henüz önceki Türkiye’yi krizlerden çıkarmış deneyimli kadrolar, Milletin Masası’nda tıpkısı araya geldi. Türkiye’yi krizden çıkaracak reçeteye akıbet halini vermeye başladı. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girerken on paralık kimesne korkmasın. Tığ geleceğiz, ülkemizi saray yönetimi marifetiyle içine sokulduğu buhrandan çıkarıp alacağız. Tığ geleceğiz ülkemizi gücük süre içerisinde ilk dünyanın arz büyük 15 ekonomisi, sonradan da dünyanın sunu şişman 10 ekonomisi arasına sokacağız. Biz geleceğiz, kavgayı, kutuplaşmayı bitireceğiz. Bu ülkenin insanları aynı birini sevgiyle kucaklayacak. Aydın ayrımsız yarina beraberinde vererek yürüyeceğiz. Tığ geleceğiz, bu ülkede tek yavru yatağa haris girmeyecek. Gençlerimiz geleceğe umutla bakacaklar, kendi ülkelerinde, kendilerinin ve ülkelerinin geleceği amacıyla çalışacaklar. Tığ geleceğiz, ülkemize dirlik gelecek, refah ati, türe ati, demokratlık ati. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, asırlık çınarın zinde filizlerinde, bu ülkenin umutları yeniden yeşerecek.”

“KENDİSİ E-CESAMET ÜZERİNDEN İSTİFA ETTİ”

Öztrak, açıklamalarının arkası sıra gazetecilerin gündeme ait sorularını yanıtladı.

Öztrak, bozuk CHP Umumi Başkanı ve Antalya Milletvekili Bahir Baykal’ın kızı Aslı Baykal’ın CHP’den incizap etmesine müteveccih yöneltilen soruya; “İstifa tek yönlü tıpkı müessesedir. Kendisi e-Azamet üzerinden çekilme etmiştir. Gerekçesinin kendisine sorulması henüz makul olacaktır” yanıtını verdi.

“BU SÖZLERİNİN CİDDİYE ALINACAK HİÇBİR YANI BULUNMAYAN”

Öztrak, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici’nin CHP’nin kaynak yardımının kesilmesi ile ait açıklamalarına ilgilendiren soruya şu yanıtı verdi:

“Sayın Destici’nin bu ifadeleri gerçekse ciddiye alınacak tek yanı yoktur. Bu sözler ağız ağıza abesle iştigaldir. Bu sözleri belirten Destici, belli gözleri görenlerin gördüğünü, görmemektedir; kulakları duyanların duyduğunu, duymamaktadır. Bugün ülkemizde Cumhurbaşkanlığı bütçesinin seçme sürecinde kullanıldığına ilgili örnekler her dolaşma yaşanmaktadır. Hep mitingler devletin bütçesi ile yapılmaktadır. İşte en son yaşadığımız, AKP Tümen Umumi Başkanı sıfatıyla hafta sonu Ankara’da yaptığı parti toplantısının finansı nereden karşılanmıştır? Benim sayın Destici’ye tavsiyem bunu sormasıdır. Ankara’daki bütün ışıklandırma direkleri YANLIŞSIZ Parti Genel Başkanı’nın fotoğrafları ile donatılmıştır. Bu nukut kimin cebinden çıkmıştır. Tekrar söylüyorum. Bu sözlerin ciddiye alınacak tek yanı yoktur.”

“NEREDEN NEREYE”

Tecim Bakanı Mehmet Muş’un, enflasyona ilgilendiren “Serencam yılları saymazsanız ortalaması yüzde 8, 9 civarındadır” yönündeki açıklamasının sorulması konusunda ise Öztrak, şunları söyledi:

“Ekonomi yönetimine baktığınız zaman yaptıkları sonucunda budun yerine bütün alay malay azap çekmesek çokça eğlendiriciler. Çokça esprililer. Anadolu’da benzeri bayram var, ‘Laf söyledi bal kabağı, doğra doğra körfez tabağa.’ Yiğitlik sunu ederken bu kadar üstelik sirkatin söylenmez. Sayın Vekil, ucube şahsım rejiminin enflasyonu şahlandırdığını itiraf etmiş. Nasıp bakanın sonuç yıllarda bahsettiği, ekonomiyi ki yönetiyor. Ekonominin sorumlusu kim? Erdoğan şahsım hükümetleri aksiyon başına geldiğinde Türkiye’da tüketici enflasyonu yüzde 29,7 idi. Üretici enflasyonu ise yüzdelik 30,8 idi. 20 yıl sonraları mütemmim enflasyonu yüzde 83,5 olmuş, yetiştirici enflasyonu yüzdelik 151,5 olmuş, bitiren enflasyonunda dünyada önceki 5’e girmişiz; yetiştirici enflasyonunda dünya birincisi olmuşuz. Nereden nereye? Bu tablonun sorumlusu kim, bakan çıksın buna yanıt versin.”

“ERDOĞAN BU KONUDA EVET KONUŞACAK EVET DA TAKIM BAŞKANVEKİLİNİN GÖRÜŞLERİNİ BENİMSEDİĞİNİ ANLACAĞIZ”

AKP Kol Başkanvekili Uz Ünal’ın “Komütatör Devrimi”hangi ilgilendiren tepki çekici sözleri sonrası “Türkçe’m ile hava duyuyorum, yaşa Cumhuriyet Altını” açıklamasının anımsatılması üzerine dahi şunları söyledi:

“Usta Ünal, söyleyeceğini söyledi, diyeceğini dedi. Ego dahi bunlarla ilgili değerlendirmeyi konuşmamda yaptım. Bütün konuştu, bire bir biricik YANLIŞSIZ Öğür Genel Başkanı’ndan çıt çıkmadı. Buradan soruyorum, yanıt bekliyoruz. Erdoğan, özlük Ekip Başkanvekilinin sözleri amacıyla ne diyor? Seçkin şeye laf yetiştiriyor. Neden Kol Başkanvekilinin sözleri üzere konuşmuyor? Erdoğan bu konuda evet konuşacak evet dahi süküt ikrardan dirimsel diyeceğiz Grup Başkanvekilinin görüşlerini benimsediğini anlayacağız.”

“ALTILI MASA’NIN İLK TOPLANTISINDA GÜNDEME GELECEK”

Hür Türkiye Partisi’nin Millet İttifakı’na paydaşlık talebi üzerine İYİ Parti Umumi Başkanı Meral Akşener’in “Masada gündeme getireceğim” ifadelerine ilişik Öztrak, “Meral Hanım’ın söylediği zahir, bu konuda Altılı Masa’nın önceki toplantısında gündeme gelecek. Orada birlikte değerlendirilecek. Benim CHP’nin sözcüsü namına masada konuşulacaklar hakkında istimara yapmamın makul olmadığını düşünüyorum” dedi.

Share: