Evinin altına kuyruklu çiftliği kurdu

MARDİN’bile dinamik Sezgin Ağızcıl (51), lüzumlu izinleri aldıktan sonra evinin altında kuyruklu çiftliği kurarak, bölgede çok halde bulunan ve kişmiri akrep adına adlandırılan ‘Androctonus Crassicauda’ cinsi akrebi yetiştirmeye başladı. Elinde şu dakika 225 akrep bulunan Ağızcıl, hem üremelerini sağlıyor hem üstelik onlardan elde ettiği zehri eksi 86 derecede mahrem belli periyotlarla ilaç ve kozmetik firmalarına gönderiyor. Oral, “Akrep sayısını 50 bine çıkarmayı hedefliyorum. Ancak bu şekilde bir yılda yapacağımız sağımlarla tıpkısı litre akrep zehrine ulaşabiliriz” dedi.

Mardin’in Ömerli ilçesi Rustik Kaynarkaya Mahallesi’nde dinamik Sezgin Oral, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Doğa Esirgeme ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden vacip izinleri aldıktan sonra benzeri müddet evvel evinin altında 150 metrekarelik alanda hususi fanuslarda akrep yetiştirmeye başladı. Havza genelinde kâin ve ‘kara akrep’ adına adlandırılan ‘Androctonus Crassicauda’ cinsi akrepleri un kurduyla mugaddi Oral, zehirlerini şoklama yöntemiyle sağıp, eksiklik 86 derecede mahrem sınırlı periyotlarla tılsım ve kozmetik firmalarına gönderiyor. Bin akrepten fakat 3 gram ateş sağılabildiğini söyleyen Oral, 225 olan kuyruklu sayısını üreme vasıtasıyla artırarak 3 sene içerisinde 50 bin akrebe ulaşmayı hedefliyor.

‘ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ İLGİ DUYUYORUM’Çocukluğundan beri uzun hayvan ve akreplere bağlam duyduğunu söyleyen Ağızcıl, “Daha bilahare akreplerle ait araştırı yaptığımda, zamanla işin ticaretini yapmaya karar verdim. Akrepleri yavrulatma yöntemiyle üreterek çoğaltıyoruz. Burada kurduğumuz laboratuvarda şoklama yöntemi ile sağımı yapıyoruz. Dünyada bu tür tesisler takkadak birkaç ülkede var. Acun üstünde canlı 1750 kuyruklu türü var. İçlerinde zehirli ve kilolu olanları de bizim bu bölgede yetişenler var. Bunlardan bildirme tehlikelisi da Mardin ve Urfa’de yetişiyor. Kuyruklu sayısını 50 bine sezmek istiyorum. Fakat bu şekilde 1 yılda yapacağımız sağımlarla 1 litre zehre ulaşabiliriz. Normalde bin akrepten fakat 3 gram biberli sağım yapıyoruz. Sağdığımız zehri dahi eksiklik 86 adım soğuk zincirle esirgeme altına almamız gerekiyor” diye niteleyerek konuştu. Mahalleli bile köylerinde kuyruklu çiftliği açılacak denildiğinde geçmiş başta çok şaşırdıklarını amma alıştıklarını söyledi.

Share: