Erzurum malumat! Başkan Orhan nida etti, Danimarka heyeti Erzurum’a geldi

Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Danny Annan, Aziziye Belediye Reisi Muhammed Cevdet Orhan’ın davetlisi adına Erzurum’a geldi. Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığı bürokratları ve Danimarka Enerji Ajansı uzmanları ile gelişigüzel Komutan Orhan’a konuk olan astronomi, Aziziye’deki enerji yatırımlarına dönük incelemelerin yanı sıra Erzurum’un tarihi ve turistik mekanlarını de gezecek.

Türkiye-Danimarka Mühim Çağ İşbirliği ile hesaplı “Bereketli ve Bağan Karbonlu Isıtma ve Soğutma Projesi” çerçevesinde Aziziye Belediye Reisi Muhammed Cevdet Orhan’ın davetlisi olarak Erzurum’a gelen Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Danny Annan’a, Danimarka Erke Ajansı Türkiye Topluluk Lideri Susana Adriana Paardekooper ve Teknik Ehlihibre Michele Rosa birlikte zevcelik ediyor. Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanlığı Erke Verimliliği ve Mekân Dairesi Başkanı Dr. Abdullah Buğrahan Karaveli ile Planlama ve Denetim Ofis Başkanı Dr. Bilal Aklık ve Grup Koordinatörü Belgit Güldibi’nin de bulunduğu heyet, Erzurum temaslarına Valilik ve Büyükşehir Belediyesi ziyaretleriyle başladı.

Vilayet ve büyükşehir ziyareti

Erzurum Valisi Okay Memiş’i görüşme eden Sefirikebir Annan, Türkiye ve Danimarka arasındaki sektörel işbirliğine dikkat çekti. Enerjinin imdi tıpkısı acun gündemi olduğunun altını çizen Annan, enerjiyi haddinden fazla elan değerli kuzuluk getiren gerçek faktörün ise, yenilenebilir ve sürdürülebilir olması olduğunu rapor etti. Vali Okay Memiş’ten Erzurum için bilgiler düzlük Annan ve beraberindeki kırtasiyeci ve uzman ekiple alay malay daha bilahare Büyükşehir Belediyesi’ni ülfet etti. Başkanvekili Fevzi Polat’a misafir olan heyete Büyükşehir Belediyesi’nin erke yatırımları hakkında bilgiler verildi.

Enerji yatırımlarını görecekler

Erzurum temasları çerçevesinde Aziziye Belediyesi’nin Biokütle Erke Destekli Jeotermal Domates Seraları ile Tarih Enerji Santrallerini gezecek olan Büyükelçi Danny Annan ve beraberindeki astronomi, Büyükşehir Belediyesi’nin Atılan Akarsu Tasfiye Tesisinde birlikte incelemelerde bulunacak. Erzurum’un tarihi, turistik ve kültürel mekanlarının üstelik gezdirileceği maharet heyetle şehre kazandırılabilecek yıpranmamış enerji ve sıtma yatırımları üstüne değerlendirmelerde bulunulacak.

Temaslar Danimarka’birlikte başlamıştı

Aziziye Belediye Reisi Muhammed Cevdet Orhan, Ağustos ayında Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığı’nın davetlisi yerine Danimarka’ya gitmiş ve burada Aarhus, Silkeborg, Odense, Holmegaard ve Kopenhag şehirlerindeki enerji yatırımlarını yerinde incelemişti. Başbuğ Orhan, Danimarka’daki teknik ziyaretlere Türkiye Enerji Kentleri Birliği Başkanı ve bir zamanda Denizli Büyükşehir Şehremini olan Osman Zolan’ın yanında Kütahya Şehremini Alim Işık ve Pamukkale Şehremini Avni Örki ile alay malay katılmıştı. Yenilenebilir erke ve sıtma alanında dünyanın önde mevrut ülkeleri ortada kâin Danimarka’daki temaslarında Erzurum’un erbap olduğu enerji potansiyeline kesif değme fırsatta aksan yapan Başkan Orhan, Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Annan başta kalkmak için Danimarka Enerji Ajansı yetkilileri ile birlikte Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanlığı bürokratlarını Erzurum’a davet etmişti. – ERZURUM

Share: