Elazığ, Mardin ve Siirt’te öğrenciler bulaşan geçitlerini “Hayata ihtiram duruşu” sloganıyla kırmızıya boyadı

Elazığ, Mardin ve Siirt’te ilkokul öğrencileri marifetiyle İçişleri Bakanlığınca “Yayalara evleviyet duruşu, hayata saygı duruşu” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında eğreti geçitleri kırmızıya boyandı.

Elazığ’birlikte Martir Belgit Gaffar Ortaokulu uğrunda trafikte arızi önceliğine dikkati buyurmak ve çoban duyarlılığını tezyit etmek için başlatılan kampanya kapsamında program düzenlendi.

Öğrencilerle gelgeç geçidini kırmızıya boyayan Vali Ömer Toraman, burada yaptığı konuşmada, trafikte sâri önceliğine dikkati buyurmak üzere öğrencilerle aktiflik yaptıklarını söyledi.

Ilbay Toraman, İçişleri Bakanlığının gidiş geliş kazalarının, kazalarda ölümlerin ve yaralanmaların azaltılması, trafikte yayalara dikkati soldurmak amacıyla Türkiye genelinde çalışma yürüttüğünü anlattı.

Mardin

Mardin’üstelik form Artuklu ilçesinde Gülser-Mahmut Tatlıdede Ortaokulu uğrunda planlı etkinlikte, Vali Mahmut Demirtaş, öğrencilerle palyatif geçidini kullanarak yolun karşısına geçti ve muvakkat geçidini kırmızıya boyadı.

Demirtaş, araç sürücülerine kampanya hakkında bilgelik verdi.

Trafik kazaları ve birey kayıplarını en örgen indirmeye çalıştıklarını nâkil Demirtaş, “2030 yılına kadar yayalarda duygusal kayıplarını yüzde 50 oranında indirmeyi amaçlıyoruz. Bunun üzere da hem yayalarımızın hem üstelik sürücülerin bilinçlendirilmesi amacıyla benzeri kampanya başlattık. Vatandaşlarımızı bu konuda bilinçlendirmeyi düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Siirt

Siirt’te ise Atatürk İlkokulu uğrunda düzenlenen programa, Türk bayraklarıyla katılan öğrenciler, trafikte geçici önceliğine dikkati çekti.

Vali ve Belediye Komutan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, kampanyada öğrencilerle gelgeç geçidini kırmızıya boyadı, sürücülere gidiş geliş kurallarıyla ilişik broşür dağıttı.

Hacıbektaşoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, trafikte sâri önceliğine dikkati kaldırmak üzere el genelindeki sâri geçitlerinin kırmızıya boyanmaya başlandığını belirtti.

Kampanya ile ait alım ve öğrencilerle farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını dile getiren Hacıbektaşoğlu, şöyle konuştu:

“Siirt’te olan kazaların yarısından ilavesi yayaların karıştığı kazalardır, yayalara darp kazalarıdır. Bunların yarısından fazlası birlikte 18 yaş şeş gelgeç kazasıdır. Zımnında yapılacak farkındalık çalışmaları önemlidir.”

Programa, İl Milli Yetişek Müdürü Deniz Edip, İl Kurnaz Komutanı Tuğgeneral Emrullah Nazik, İl Itimat Müdürü Hakan Yıldırımoğlu ve öğrenciler katıldı.

Share: