Döner Sermaye çeşitlerine bire bir yenisi daha eklendi: kaşar peyniri döneri

Döner çeşitlerine aynı yenisi elan eklendi: kaşar döneri

İZMİR Iye Bölgesi Kars-Ardahan- Iğdır Dernekler Federasyonu (KAIDER), İzmir’de bir ilki gerçekleştirerek, tamamen kaşar peynirinden oluşan döner yaptı. Tanıtım günleri çerçevesinde planlı etkinlikte vatandaşlar, kaşar peyniri peynirinden yapılan dönere ağırbaşlı bağlam gösterdi.

Iye Bölgesi Kars-Ardahan-Iğdır Dernekler Federasyonu (KAIDER), alışılmışın dışına çıkıp, vücut ve tavuk dönerin yerine bire bir ilki gerçekleştirerek ağız ağıza kaşar peynirinden oluşan döner yaptı. Kahvaltı sofralarında görmeye alıştıkları kaşar peynirini döner kebap tezgahında gören vatandaş, şaşkınlığını gizleyemedi. Kültürpark Fuar alanında, 3- 6 Teşrinisani tarihlerinde düzenlenecek Kars-Ardahan-Iğdır Lansman Günleri çerçevesinde takılan kaşar peyniri döner sermaye, vatandaşlardan alçak ilişki gördü. Kaşar döneri hissetmek talip vatandaşlar, döner tezgahı önünde bahir oluşturdu. Meşhur Kars kaşarından hazırlanan döneri tadan vatandaşlar, kaşar döneri beğendiklerini ve tadının farklı olduğunu söyledi.

“Amacımız; bölgemizi İzmir halkına takdim etmek, onlara sevdirmek”

İzmir’de ilk defa düzenlenecek Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleriyle ilgili ön tanıtım programında mütekellim Dernekler Federasyonu Başkanı Yoğun Çipo, “Biz İzmir’de 30 derneğimiz ile gelişigüzel bire bir karar aldık. İzmir’de ilk kez düzenleyeceğimiz Ege Bölgesi Kars-Ardahan-Iğdır Lansman Günleriyle ilgilendiren aynı izlence hazırladık. Fuar merkezinde düzenlenecek olan lansman günleri amacıyla aynı yöre muarefe adına bu programı tahsis etmek istedik. Perşembe haset bizim Kültürpark Fuar Alanında dört gün devam edecek olan bire bir etkinliğimiz olacak. Bu izlence içerisinde tarihimiz, kültürümüz, örfümüz, adetimiz, ozanlarımız, Kafkas ve halkiyat ekibimiz ile birlikte, bu kararları alıp hemşerilerimize yeryüzü mebzul şekilde aktiflik boşaltmak istedik. Bizler bölgemizi biliyoruz. Amacımız; bölgemizi İzmir halkına lanse etmek onlara sevdirmek” dedi.

kaşar döneri ilk defa İzmir’de yapıldı

kaşar peyniri dönerini ilk kez İzmir’de yaptıklarını belirten Demir, şöyle devam etti: “Burada 50 ila 100 kilogram arası Kars kaşarı döneri ikramı yapıldı. Bizler İzmir’de bire bir ilki gerçekleştiriyoruz. Sucuklu dönerimiz var, tavuk dönerimiz var, vücut dönerimiz var bozukluk kaşar dönerimiz olmasın? Fuar merkezinde bunların elan dahası ve devasa kaşar peyniri döneri olacak. Vatandaşımız doyasıya kaşar dönerini yiyebilir. Yöremize ait ürünler ve sanatçılarımız de etkinliğimizde bizlerle alay malay olacak. Kül halkımızı orada iletilmek istiyoruz. İnşallah bu organizasyonların devamı dirimsel.”

Share: