Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa’da şişman açılış töreninde konuştu: (2)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Tek dönemde mazlumun kimliğine bakmadık, zaman de bakmıyoruz. Suriye’deki Kürt dahi Arap de Türkmen de bizim kardeşimiz. Hepsinin hakkını, hukukunu, onurunu, geleceğini korumak hem insani hem tarihi adına boynumuzun borcudur.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Anıt Kavşağı’nda düzenlenen Şanlıurfa Kuzeybatı Çevre Yolu, Abide Kavşağı İlave Köprü Viranşehir Pompalama Sulaması 1. ve 2. Aşama ile Yapımı Tamamlanan Özge Projelerin Dolgun Açım Töreni’hangi katıldı.

Dünyanın, güzeşte yüzyılda yaşadığı iki cihan harbinden sonraki en boğuk dönemine girdiğini tamlayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bilindiği gibi 1920’da Fransızlar bu bölgeye girdiğinde obstrüksiyon generali dolaysız gittiği kabrine hitaben ‘Selahattin, Haçlı Seferi bitti amma bak biz döndük.’ demişti. Haçlı artıklarına o dönemde koskocaman direnişinizle adalet ettikleri cevabı sizler vermiştiniz. Bugün dahi maşaları yoluyla bin yıl esbak hesaplaşmayı yinelemek isteyenler olduğunu görüyoruz. Demincek dahi bu ruhunu satılığa çıkarmış alçaklar genişlik pir cevabı, sergilediğiniz şu ilişki, beraberlikle cesaretinizle metanetinizle fedakarlığınızla yeniden sizlerden alıyor ve takanak.”

Bölgedeki değme gelişmeye, Şanlıurfa’daki el birliği ikliminden aldıkları ilhamla baktıklarını belirten Reisicumhur Erdoğan, alandakilere, “Kardeşlerim birbirimizi Tanrı üzere seviyor muyuz? Bundan ödün vermiyoruz değil mi?” diye niteleyerek sordu. Alandakilerin “Tamam” cevabı üzerine Erdoğan, “Allah sizden razı olsun.” dedi.

“20 yıldır ülkemizi kalkındıracak, refahını artıracak icraat yürüttük”

Cumhur Reisi Erdoğan, Türkiye namına Bosna’daki, Karabağ’daki, Libya’daki ve elan takatli çok yerdeki insanlara hangi duyguyla sahip çıkılıyorsa Suriye’deki insanlara da ayrımsız hissiyatla sahip çıktıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Demincek dört molekül söylüyorum, bir iktisat, iki diplomatlık, üç terörle mücadele, dört bilcümle gelişigüzel Tanrı’ın izniyle on paralık ivaz vermeden, inşallah bu topraklardaki mülteci kardeşlerimize gönüllerimizi fethetmek. Tığ gönüllerimizi açtık mı? Bizde alt bölüm var mı? Tığ ensarı dahi muhaciri da biliriz. Bundan tavizimiz yok. Bay Eksiksizlik bilmeyebilir amma tığ biliriz. Onun öyle tıpkısı derdi yok. O ne ensardan anlar ne muhacirden anlar. Benim peygamberim muhacirdi değil mi? Medine’ye Mekke’den bir göçmen namına gitti. Şimdi dahi onun ümmeti yerine bizler, muhacirler yerine gelenleri bile biliriz, ensar kendisine kucağımızı açmayı birlikte biliriz.

Tek dönemde mazlumun kimliğine bakmadık, zaman bile bakmıyoruz. Suriye’deki Kürt dahi Zenci da Türkmen bile bizim kardeşimiz. Hepsinin hakkını, hukukunu, onurunu, geleceğini korumak hem insancasına hem tarihi kendisine boynumuzun borcudur. Tabiatıyla bunu yaparken önceki öz vatandaşlarımızı, özlük şehirlerimizi işlek tutmamız gerektiğini biliyoruz. Bu tatlılıkla 20 yıldır ülkemizi, 81 vilayeti ve 85 milyon vatandaşıyla erinç ve yürek içinde geliştirecek, kalkındıracak, refahını artıracak çalışmalar yürüttük.”

Şanlıurfa’ya yapılan yatırımlar

Eser ve bakım siyasetlerinde değme şehir kabil Şanlıurfa’nın bile payına düşeni aldığını dile getiren Erdoğan, Şanlıurfa’nın serencam 20 yılda temas talebine, temas beklentisine “başım gözüm konusunda” diye niteleyerek bütün 70 milyar teklik tutarında envestisman yaptıklarını belirtti.

Yapılan kamu yatırımlarını hatırlatan Reisicumhur Erdoğan, Şanlıurfa’ya eğitimde 13 bin 587 kullanılmamış derslik inşa ettiklerini anımsattı.

Harran Üniversitesini yaptıkları yatırımlarla büyüttüklerini belirten Erdoğan, şu bilgileri verdi:

“Deneyimsizlik ve sporda, yüksek tahsil mikro yatak kapasitemizi 4 bin 778’e çıkardık. Biri 30 bin peyrev kapasiteli stadyum koyulmak amacıyla şehrimize toplanmış 70 spor tesisi düz yazı ettik. Toplumsal yardımlarda, Şanlıurfalı gerekseme sahibi vatandaşlarımıza tahminî 19 milyar teklik tutarında üs aktardık. Sağlıkta toplamda 1970 yataklı 17 hastaneden oluşan 125 esenlik tesisini tamamlayarak hizmete açtık. 1700 yataklı vagon site hastanemizin inşası birlikte sürüyor. Yer ve Şehircilikte, Şanlıurfa’de 13 bin 949 basamak, 1095 tarım karye evi, 700 dükkan, camiler ve içtimai, kültürel tesisler yaptık. Halen 2 bin 702 konutun inşasına da bitmeme ediyoruz.”

Dinç nüfusu cihetiyle Şanlıurfa’nın konut ihtiyacının farklı şehirlere göre elan çabuk arttığını rapor fail Erdoğan, bunun için yeni projelerde Şanlıurfa’ya elan yüksek kontenjan ayıracaklarını bildirdi.

“GAP Projesi’nin eksiklerini tamamlayana büyüklüğünde bize durmak, istirahat etmek bulunmayan”

İlk Evim Projesi kapsamında 7 bin 350 konutta düz yazı edilecek 40 bin altyapısı hazır, özgür ve yan yana yer verecekleri Şanlıurfa’ya İlk İşyerim Projesi’yle dahi 500 kullanılmamış aksiyon yeri yapılacağını hatırlatan Erdoğan, Karaköprü Millet Bahçesi’ni hizmete açtıklarını, Eyyübiye Kavim Bahçesi’ni üstelik bugün açacaklarını söyledi.

Viranşehir ve Haliliye budun bahçelerinin yapımında sona gelindiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Ulaştırmada 29 kilometreden devraldığımız mukassem sefer uzunluğunu 604 kilometreye çıkardık. Şanlıurfa- Akçakale ve Şanlıurfa-Hilvan yollarındaki eksikleri de seneye tamamlıyoruz. Atatürk Barajı üstünde kurduğumuz ve ülkemizin öncü eserleri arasına giren Nissibi Köprüsü, Şanlıurfa’ya bile hizmet etmektedir, baraj gölündeki eğreti ve açacak taşımacılığı için iki feribot yapıp faaliyete geçirdik. Ülkemizi apışlık kabilinden saracak hızlı tren projelerimizin duraklarından biri üstelik Şanlıurfa’dır.

Bütün bunlarla beraber Ekincilik ve Ormanda, Şanlıurfa’ya serencam 20 yılda 5 baraj, 4 gölet, 3 içme suyu tesisi, 39 sulama tesisi, 33 yerey toplulaştırma projesi, 21 ekstrem himaye tesisi ve bir hidroelektrik tesisi nesir ettik. Hizmete verdiğimiz sulama projeleriyle şehrimizde kestirmece 3,2 milyon dekar zirai araziyi sulamaya açarak çiftçilerimize 9,6 milyar teklik zirai dirimsel artışı sağladık. Birecik’teki Karakız ve Ekenek barajı ile Siverek’teki Dilekli ve Ericek göletlerinin yapımları bitmeme ediyor. Gene inşası süren 11 tesisle 348 bin dekar araziyi henüz sulayacağız. GAP Projesi’nin eksiklerini tamamlayana büyüklüğünde bize ara vermek, soluklanmak bulunmayan.”

(Sürecek)

Share: