Cizre’deki Hazreti Nuh Elçi ve İsmail Ebul-İz Umum-Cezeri türbeleri restore edilecek

Şırnak’ın Cizre ilçesindeki Hazreti Nuh Delege ve İsmail Ebul-İz Umum-Cezeri türbelerinin restorasyonunu hisse senedi insanı Veysel Ürüm üstlendi.

Şırnak Valisi Osman Âlim yanı sıra Cizre Kaymakamı ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Nazlı Çipo, Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği (DAİB) Umumi Heyet Başkan Yardımcısı Süleyman Çağlı ile Van’dahi güçlü Cizreli hayırsever hareket insanı Veysel Ürüm vasıtasıyla restore edilecek alanda incelemelerde bulundu.

İş insanı Ürüm ile da mülaki Ilbay Bilimci, gazetecilere, ilçedeki tarihi mekanlar arasında vadi düzlük külliyenin sunma pir şekilde restore edileceğini söyledi.

Restorasyondan önce rölöve ve yeniden tasarımlama yapılacağını dile getiren Bilgin, ilçedeki ilgililerle birlikte emek yürütüp, geçmişi yansıtabilecek mimarlık ayrımsız düzlük bile oluşturacaklarını belirtti.

Âlim, Cizreli aksiyon insanı Veysel Ürüm’ün bu çalışmanın finansmanını üstlendiğini anlatım ederek, projelendirilmesinden yıkımına ve yenilenmesine büyüklüğünde değme soy çalışmanın yapılacağı ayrımsız sürece başlanacağını kaydetti.

“Buranın maneviyatını ve ruhunu birlikte yansıtacak benzeri mekan oluşturacağız.” diyen Bilim Adamı, bu alanın yakınında Kırmızı Fakülte, Ulu Cami, Mem u Zin Türbesi, Hamidiye Kışlasının bulunduğunu kaydetti.

Bilimci, Cizre’nin tarihi bire bir düzlük olduğuna belen ederek, bu tarihin ve kültürün yaşatılması gerektiğini belirtti.

Restorasyonun ardından çevredeki binaları birlikte buradaki mimari ile birleştireceklerini anlatan Bilimci, böylelikle adamakıllı bire bir kitap oluşturacaklarını anlatım etti.

Bilim Adamı, düşünüm kendilerinin olsa dahi bu işin asıl sahibinin aksiyon insanı Ürüm olduğuna belen ederek, ilçeye kırnak olmasını dilediği bu düzentileme amacıyla namına ve ailesine teşekkür ettiğini bildirdi.

İş İnsanı Ürüm bile Vali Osman Bilimci’in desteğiyle ilçeye böyle benzeri iz kazandıracağı için çokça bahtiyar olduğunu belirterek, arz gelişmemiş zamanda çalışmaları başlatacaklarını ifade etti.

Share: