Çin’de emlak krizinde 90 bilyon dolarlık zayi

Çin’de yöntem gündeminin bile evvel sıralarına yerleşen yurt krizinde şirketlere çıkan fatura da netleşiyor.

Bloomberg Intelligence’mağara araştırmasına bakarak Çinli yurt şirketlerinin hisse değerlerinde 2022 başından bu yana hisselerinde kısaca 55 milyar dolar kaybetti.

Bloomberg ara kazanç endeksi temel alınarak yapılan hesaplamalara bakarak sektörün dolar bazlı tahvilleri birlikte kısaca 35 milyar dolar derece kaybetti. Yaşanan kayıplarla Çinli şirketlerin hisseleri 10 yıldır görülmeyen seviyelere düşerken, dolar bazen tahvilleri birlikte tarihi düşük seviyelere getirdi.

Pekin yönetiminin, taşınmazlar sektörünü istikrara kavuşturmak üzere önceliğinin geliştiriciler değil aile sahipleri olduğunu açıklaması sonrası endüstrinin görünümünde bedbinlik daha birlikte bilge olmaya başladı.

Elan detaylı vadede ise yaşlanan şahsiyet ve gayrimenkulü kamu malı kendisine yeniden tanımlamayı hedefleyen yöntem değişiklikleri sektörün patlama yaşadığı dönemin çoktan geride kaldığına işaret ediyor.

“Kurtarma hamlesi taşınmazlar pazarını ve merhale halkı güvenini hedefleyen önlemler içeriyor geliştiriceleri değil” diyen Natixis SA Kıdemli Ekonomisti Gary Ng Pekin’mağara serencam dönemde noksan mütezayit projelerin tamamlanması müteveccih hamlelerine dikkat çekerek, “Kayda değer siyasa değişiklikleri kabul etmek umulur olmasa dahi aceleci dirimlik büyüme ve taşınmazlar geliştiricilerinin kaldıraçlı dirimlik elde ettiği dönemin sonuç evliya olması büyük ayrımsız belki” ifadelerini kullandı.

Çinli geliştiricilerin servetleri, borçların azaltılması yönünde sonu gelmeyen amme politikası ve eş satışlarında kamu sene süren düşüşler sonrası bu yıl içinde stabil tıpkısı şekilde düşüş yaşadı. Bu genişlik mali sisteme sıçrama riski birlikte haiz benzerine rastlanılmamış bire bir akçe sıkışıklığına kez açmış ve içtimai istikrarı gözdağı edilmesine neden olmuştu.

Çin’de taşınmazlar sektörü için istirdat paketi

 

İngiltere’de yurt sektöründe daralma

 

S&P, Çin’deki gayrimenkul satışlarını değerlendirdi

 

Share: