Bartın’da eroin ocağında patlama! Geberik ve yaralılar var

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Büyüklenme Müdürlüğü’ne sınırlı maden ocağında grizu patlaması ihbarı üstüne bölgeye ekipler gönderme edildi.

YER ALTINDA İŞÇİLER VAR

Beyaz Zehir ocağından gelen geçmiş bilgilere göre patlamanın 350 metre aşağıda meydana geldiği ve düzlük altında işçilerin çevrili kaldığı öğrenildi. Ekipler, işçileri çevirmek hesabına acilen emek başlatırken, beyaz zehir ocağında toplamda 400 işçinin çalıştığı ve patlamanın 4-12 vardiyasındaki işçilerin çalışmaları sırasında meydana geldiği kaydedildi.

BİRÇOK İLDEN DESTEK EKİP GÖNDERİLDİ

Afet ve Ivedili Buut Yönetimi Başkanlığı’ndan birlikte patlamaya ilgili izah geldi. AFAD marifetiyle yapılan açıklamada mütenevvi illerdeki ekiplerin bölgeye irsal edildiği belirtilerek, “Amasra Taşkömürü İşletmesinde daha muhtemelen olmayan tıpkısı nedenle patlama meydana gelmiştir. Kütahya, Eskişehir, Zonguldak ve Karabük İl AFAD Müdürleri ile AFAD Sakarya Arama Kurtarma Ilişki Müdürlüğü bölgeye yönlendirilmiştir. Gelişmeleri strateji ediyoruz” ifadelerine düzlük verildi.

FAHRETTİN HERIF: 22 VATANDAŞIMIZ HAYATINI KAYBETTİ

Maden ocağındaki patlamaya ilgili serencam durumu paylaşan Vekil Fahrettin Herif, ” Bartın’de, tıpkısı eroin ocağında meydana gelen patlamada 22 vatandaşımızı kaybettik. Her birine heybetli Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı iyi olsun. Yaralıların sağlıklarına benzeri an geçmiş kavuşmaları üzere elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

“8 KİŞİNİN KIRICI BAKIMDA TEDAVİSİ SÜRÜYOR”

Yaralılardan 8’inin ise ciddi bakımda tedavisinin sürdüğünü belirten Nazır Herif, “Yaralılardan 8’i kirici bakımda, 4’ü serviste otama görüyor. 5 çorlu ise alanda kurulan Acil Müdahale Merkezinde. 2 Cankurtaran Tayyare, ciddi bakımdaki hastalardan 1’ini Ankara’ya, 5’ini ise Başakşehir Çam ve Sakura Hastanesi Üzüntülü Merkezine yansıtmak için harekete geçti” ifadelerini kullandı.

BAKAN ARISTOKRAT VE DÖNMEZ BARTIN’A GİTTİ

Eroin ocağındaki patlama nedeniyle Cumhur Reisi Erdoğan’ın talimatıyla Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez ve İçişleri Bakanı Soylu’nun Amasra’ya ulaştığı ve bölgede tetkik yaptıkları öğrenildi.

BAKAN SOYLU: RİSKLİ BÖLGEDE 49 KARDEŞİMİZ VARDI

Fenomen durumunda incelemelerde bulunduktan sonraları benzeri açıklama fail Vekil Soylu, “Bu patlamanın akabinde lazım buranın taharri istirdat ekipleri, gerekse çevreden mevrut taharri kurtarma ekipleri engelleme ettiler. Bu konuya para olan arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyorlar. Bilcümle arkadaşlarımızla alay malay taharri kurtarmaya refakat ediyoruz. Sahra Hastanesi oluşturuluyor. Çokça çeki duyduğumuz tıpkısı tablo ile karşı karşıyayız. 110 kardeşimiz orada çalışıyordu. Bunların bir kısmı patlamadan sonradan çıktılar. Riskli bölgede 49 kardeşimiz vardı” dedi.

BAKAN DÖNMEZ: İLK BELİRLEMELERE GÖRE GRİZU PATLAMASI

Bakan Soylu’dan sonraları açıklamalarda kâin Vekil Dönmez ise, “Havalandırma tertibatı dosdoğru namına çalışıyor, kısmı göçükler var. İlk değerlendirmeye göre grizu patlaması oldu. Bilcümle taharri kurtarma ekipleri görev başında, gelişigüzel ayıp namevcut. İçeride benzeri devam fail cuşuhuruş yok. Ama pahal bire bir özdek gelişir, çabucak değinmek icap ayar, o maksatla bulunduruluyor. Şu anda kesin bir netice bulunmayan. Biraz önceki anlatım ettim, ilk değerlendirmeler grizu patlaması şeklinde” dedi.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI SORMACA BAŞLATTI

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı bile patlamayla ait harekete geçti. Müddeiumumilik tarafından patlamaya ilgilendiren soruşturma başlatılırken, 3 savcıya görevlendirme yapıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BÖLGEYE GİDİYOR

Bölgeyle ilgilendiren gelişmeleri yakından takip eden Reisicumhur Erdoğan dahi Bartın’a giderek kurtarma çalışmalarını koordine edecek. Içtimai medyadan izah eden Erdoğan, “Çalışmaları durumunda yapmak ve murakabe etmek için üç bakanımız, verdiğimiz mir üstüne bölgeye tefehhüm etmiştir. Ben da yarınki Diyarbakır programımı bozma ederek inşallah Amasra’ya geçecek, parçalanmamış çalışmaları durumunda koordine edeceğim.” dedi.

VALİ ARSLAN: 74 KİŞİLİK ISTIRDAT EKİBİMİZ ÇALIŞIYOR

Bartın Valisi Nurtaç Arslan da vadi altında işçiler olduğu bilgisini doğruladı. Vali Arslan, “Saat 18.15 sıralarında nakıs 300 kotta bir patlama olduğu bilgisi bizlere ulaştı. Nakıs 250 kotta 74 modül arama- kurtarma ekibimiz çalışmalarına bitmeme ediyor. Şu anda nakıs 300 kotta 44 kişi, eksiklik 350 kotta da 5 dirilik var. Bu işçileri kurtarma çalışmalarımız da bitmeme ediyor. 8 kişi özlük imkanlarıyla kurtarıldı. Şu anne kadar 6 yaralımız çıkarıldı. Onlarda ambulanslarla hastanelere gönderme edildi” dedi.

VALİLİK DE AÇIKLAMA YAYINLADI

Bartın Valiliği’nden patlamaya ilişik açıklama yapıldı. Açıklamada, “Amasra Taşkömürü İşletme Müessesinde saat 18.15 sularında -300 kotunda daha nedeni belli sıfır bölümsel aynı patlama meydana gelmiştir. Fenomen yerine tamlık ekiplerimiz seferber edilerek lüzumlu çalışmalara başlanmıştır. Kamuoyuna nazikâne duyurulur” ifadelerine düz verildi.

AFAD’DAN AÇIKLAMA

AFAD patlamanın nedenini trafo kaynaklı olarak açıklamıştı. Fakat AFAD bu açıklamanın yanlışlıkla paylaşıldığını belirterek, elan sonraları bakir aynı açıklama elan yaptı. AFAD’ın açıklamasında, “Bartın’daki beyaz zehir ocağında meydana mevrut patlamanın trafo kaynaklı olduğu bilgisi yanlışlıkla paylaşılmıştır. Patlamanın nedeni henüz belirlenememiştir. Muhat artan vatandaşlarımıza ulaşılması için AFAD ve tahlisiye ekipleri seferber edilmiştir.” denildi.

CHP 5 KİŞİLİK HEYET GÖNDERDİ

Patlamanın arkası sıra esas aykırılık partisi CHP de 5 şahsiyet takım oluşturarak bölgeye gönderdi.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YAKINDAN TAKİP EDİYOR”

Share: