Bakan Dönmez: “Türkiye’de tıpkı doğal gaz merkezi oluşturmanın adımlarını atıyoruz”

Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’da benzeri gaz merkezi oluşturmanın adımlarını attıklarını ve yıl sonuna büyüklüğünde öğün haritalarını netleştireceklerini bildirdi.

Bakan Dönmez, DÜRÜST Parti Ardahan İl Başkanlığında düzenlenen “2023’e Akla Yatkın Site Buluşmaları” programında, Amasra’birlikte meydana mevrut kazada hayatını kaybedenlere rahmet, ailelerine başsağlığı diledi.

Ardahan’a akıbet 20 yılda enerji ve elbette kaynaklar alanında kısaca 968 milyon liralık yatırım yaptıklarını anlatım fail Dönmez, “Önümüzdeki yıl Bakanlığımızla ilgili alanlarda yapılması planlanan envestisman tutarı dahi 96,4 milyon teklik namına planlanmakta.” dedi.

Türkiye genelinde 1700 megavatlık biyokütle ve biyogaz tesisinin bulunduğu bilgisini veren Dönmez, bunun birkaç ayrımsız nicelik olmadığına işaret etti.

“Kendi kaynaklarımızı taharri ve üretime geçirmeyle dayalı hızlanıyoruz”

Bu anlamda Avrupa’dahi dahi şanlı sıralarda olduklarını rapor fail Dönmez, şöyle konuştu:

“Amma Ardahan’da maatteessüf bu alanda haddinden fazla fazla bir gürlük kaydedememişiz. Sayın Cumhurbaşkanımız 28 Ekim’da Türkiye Yüzyılı vizyonunu tam ulusumuzla, halkımızla paylaşmıştı. İnşallah Türkiye’nin yüzyılını alay malay nesir edeceğiz. Türkiye’nin yüzyılında, Türkiye enerjide bağımsız arkaç ati. Enerjide müstakil arkaç değirmek üzere bile kendi kaynaklarımızı taharri ve bunu üretime geçirmeyle ilişkin projelerimizde hızlanıyoruz, ivinti veriyoruz. Bu kapsamda birlikte senelerce ihmal edilmiş, aranmamış hem karada hem üstelik denizdeki alanları aramaya başladık. Rabbim dahi yüzümüzü güldürdü, artık meyvelerini toplama zamanı yavaş yavaş yaklaşıyor.”

Nazır Dönmez, cumhuriyeti, cumhuriyetin yüzyılında keşfin ateşiyle aydınlatmayı planladıklarını söyleyerek, sâdır gazı Ardahan’birlikte, Kars’ta ve Edirne’da kullanmaya başlayacaklarını anlattı.

“Türkiye’üstelik bir gaz merkezi oluşturmanın adımlarını atıyoruz”

Türkiye’nin bölgesinde aynı enerji merkezi olma stratejisini dahi yavaş yavaş hayata geçirdiklerini vurgulayan Dönmez, şöyle bitmeme etti:

“Ve bunu daha çok hoppadak tığ söylemiyoruz. Bölgemizde gerçeklik ülkesi olan ülkelerin liderleri, tıpkısı şekilde bu enerjiyi, bu katıksız gazı murat fail ülkelerin yetkilileri dahi tabir etmeye başladı. Çıktı önümüzdeki yıldan itibaren inşallah çalışmalarımızı tamamlayacağız. Türkiye’da tıpkı gaz merkezi oluşturmanın adımlarını atıyoruz. Bu sene sonuna kadar üstelik nöbet haritamızı netleştireceğiz. Niyetimiz hem temel ülkeleri hem dahi bu saf gaza talip olan ülkeleri, tıpkısı masa etrafında toplayarak buradaki stratejiyi netleştirmek. Burada umum paydaşlarımızla yapmak arzusundayız.”

Akıbet 20 yılda erke alanında 31 bin megavat olan müesses gücü, 100 bin megavat üstüne çıkardıklarını bildiren Dönmez, bu süreçte yemeden içmeden hareketlilik üretim amaçlı yapılan yatırımların tutarının neredeyse 100 milyar doları bulduğunu dile getirdi.

Doğal gazdaki bedel artışları

Vekil Dönmez, yerli ve yenilenebilir kaynaklara yatırım yapılmaması durumunda geçen sene 20 milyar dolarlık erke ithal ika zorunluluğu oluşacağına belen etti.

Enerji fiyatlarına kamuoyunda eleştiri yapıldığına bel eden Dönmez, şunları kaydetti:

“Yakın coğrafyayı birlikte gözden kaçırmamak geçişsiz. Bugün Avrupa’birlikte alışılmadık, hiç akla gelmeyecek hazırlık ve önerilere vatandaşı zorlamaya başladılar. Çünkü doğal gaz ve diğer enerji kaynakları tedarikte zorlanıyorlar. Tıpkı zamanda kıtlığı olan ürünün, hizmetin fiyatının üstelik düzgüsüz adına artmasının etkisini yaşıyorlar. Akse öncesinde 200 doların altına indirilmiş gaz fiyatları, zaman 1000 dolarların üstünde seyrediyor. Vahim artışlar var. Tığ vatandaşımıza bu maliyet artışlarının heybetli tıpkısı kısmını yansıtmadan rahatlatma yolunu tercih ettik. Harbiden geçen sene hareketlilik ve doğal gazda yapmış olduğumuz bindi tutarları 100 milyar civarında seyretti. Bu rakam bu sene üzere 2 katından çok olacak gibi gözüküyor.”

YANLIŞSIZ Partili Büyük İhsan Çetince

DOĞRU Öğür Intihap İşlerinden Mesul Umumi Komutan Yardımcısı Büyük İhsan Çetince ise önceki günkü çalkantı ve dirilikle işleri takip ettiklerini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden ilk parlamenterle etkili sistemin, Türkiye’yi krizlerin, kaosların ve kargaşaların ülkesine dönüştürdüğünü belirten Zor, şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda saylav sistemle yönetilip birlikte az çok kriz, kaos, kargaşa yaşamayan büyüklük yok. Bizde henüz ilavesi yaşanıyordu. Nihayet biz milletimizin takdiriyle parlamenter sistemi haddinden fazla şükür geride bıraktık ve bu sayede de icraatları çok henüz acul ve hareketli benzeri şekilde gerçekleştiriyoruz. Daha Çok ant çabukluk devri. Haddinden Fazla hızlı gestalt almanız gerekiyor. Vekil cümle tıpkı 6’lı masada olanlar kabilinden, ne ahit toplanacağı, kimin nerede oturacağı, kuşkusuz karar alınacağı, kimin izleme edileceği, elbet gine benzeri araya gelineceği kabil… Pekâlâ temas husus 6’lı masada sorunsa, bir o masadaki görüntü parlamenter bütün görüntüsüdür. Filhakika o masanın üstelik en şişman amacı baştan Türkiye’yi reislik sisteminden saylav sisteminde vurdumduymaz çevirmektir ama hal ortadadır.”

Bakan Dönmez, elan sonra beraberindekilerle Ardahan Üniversitesi Konukevi’nde eski dönme düzenleme mensupları amacıyla planlı vefa buluşmasına katıldı.

Share: