Ayancık’ta gal arısı zararlısı kestane rekoltesini düşürdü

Sinop’un Ayancık ilçesinde gal arısı zararlısı nedeniyle kestane rekoltesinde bu sene düşüş yaşandığı bildirildi.

Ayancık İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Yunus Ünal, AA muhabirine, ilçede kestane rekoltesinde sabık yıla göre yüzde 80’e varan düşüş olduğunu söyledi.

Gal arısı zararlısının bölgede beş altı yıldır bulunduğunu vurgulayan Ünal, şöyle konuştu:

“Kestanede gal arısı zararlısı eski senelerde birlikte vardı. Fakat bu sene bölgemizde abuhava şartları birlikte gal arısının yayılmasına makul gitti. Dolasıyla kestanenin verim yapacağı ağacın dalları bu zararlının etkisiyle kurudu. Dikme dalları kurumasa da ağacın ısı yayımı dokularının tıkanmasından ekolojik ortam mahsul düşüklüğü oluştu. Bu gal arısı zararlısının ilaçla veya ayrımsız kimyevi ile mücadelesi şu an için tür değil. Kimyevi kendisine mücadelenin üstelik akla yatkın olmadığı kanaatindeyiz. Deminden gal arısı zararlısıyla mücadele noktasında Sinop Orman Havza Müdürlüğü tarafından bire bir laboratuvar oluşturuldu. Laboratuvar içre icraat yapılıyor.”

Kestane rekoltesinde yüzdelik 80’e vasıl kaybının olduğunu belirten Ünal, “Gal arısı Avrupa’dahi de gen olarak tanıdık ve etraflı menzillere uçuş yapabilen aynı zararlı. Elan eski yıllarda Yalova ve Bartın’bile görüldü. Bizim bölgelerimize da gelmesini durum ediyorduk ve bunun tespitlerini yaparak bakanlığa bildirdik. Bu sene bölgemizde alelhusus sahil şeridinde şişman tıpkısı umumiyet gösterdi. Ayancık amacıyla serencam zamanların yer iri rekolte kaybı yaşandı.” ifadelerini kullandı.

Share: