Aras Kuş Cenneti’nde halkalanan kuş sayısı 160 bini geçti

Dünyanın farklı kıtalarından gönüllü akademisyenleri de ağırlayan Iğdır’daki Aras Kuş Araştırı Merkezi’nde, 16 yılda 160 binin üzerinde kuş halkalandı.

Tuzluca ilçesine sadık Üst Çıyrıklı köyünde Iğdır Huy Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Bölüm Müdürlüğü ile KuzeyDoğa Derneğince planlı halkalama çalışmaları gece gündüz bitmeme ediyor.

Aras Kuş Cenneti’ndeki halkalama istasyonunda etkin gönüllüler, 16 yıldır bölgedeki kuşlar üzerinde yapılan çalışmalardan elde edilen verileri acun kuş biliminin hizmetine sunuyor.

İstasyonda bugüne büyüklüğünde yapılan çalışmalarda halkalanan kuş sayısı 160 bini geçti. Antrparantez bölgeyi musahabe yazar değişik kıtalara kafile fail önemli türlerden olan 100’ün üzerinde kuş, uydu vericisiyle takibe alındı.

Dünyanın farklı ülkelerinden gönüllülerin de katılımıyla gerçekleştirilen çalışmalarda bugüne büyüklüğünde 313 kuş tayin edildi.

KuzeyDoğa Derneği Başkanı, Utah ve Antrenör üniversiteleri akademisyen Prof. Dr. Çağan Şekercioğlu, AA muhabirine, Aras Kuş Cenneti’nin kuşlar amacıyla birçok olanağı sunduğunu söyledi.

Burada yapılan icraat sonucu bir nice kuş türünün Türkiye listesine ilk defa girdiğini vurgulayan Şekercioğlu, “Aras Kuş Cenneti banko korunması gereken çokça mehabetli ayrımsız bilimsel araştırı ve katıksız hayat alanıdır.” dedi.

Çalışmaların, temas zaman gönüllüler ve derneklerinin uzmanlarınca sürdürüldüğünü rapor fail Şekercioğlu, “Şimdiye kadar 160 binden çok kuş halkalandı, 16 türden 100’den aşkın kuşa uydu vericisi takıldı. Türkiye’üstelik yeryüzü çokça kuş türüne ilk defa uydu vericisi takılan düzlük Aras Kuş Cenneti’dir. Burada uydu vericisi taktığımız kuş türlerinin 14’üne Türkiye’dahi ilk defa burada donör takıldı ve takibe başlandı. Çoğu da ülkemizin dışında apayrı tıpkı yerde strateji edilmiyor.” diye konuştu.

“İstasyonda seçme saat başı ağlar kontrol ediliyor”

Aras Kuş Cenneti’nin global ve acun ornitoloji açısından nazik ayrımsız öneme ehil olduğunu belirten Şekercioğlu, şunları söyledi:

“Daima ayrıksı ülkelerden kuş bilimciler ve gönüllüler metin koşullarda, aylarca fahri adına geliyorlar. Demin gönüllü yerine Belarus’tan mevrut halkacımız 36. devlet vatandaşı oldu. Buraya mevrut gönüllü, istasyonda her saat başı ağları taharri ediyor, halkalama çalışmalarından olgun topluyor. Bu güçlü şartlarda arazide ekolojik ve ornitolojik malumat yapmayı bir nice üniversite öğrencisi ilk kez Aras Kuş Cenneti’nde, Iğdır’da öğreniyor.”Share: