Zeytin ağaçlarındaki kesim tutumu faziletli rekolte üzere umutlandırdı

Türkiye’nin zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden Edremit Körfezi’nde üreticiler, abuhava, yağış ve gönen durumunun iyi olması sayesinde hasada ümitli başladı.

Balıkesir’bile kısaca 13 milyon zeytin ağacının bulunduğu koy bölgesindeki Ayvalık, Edremit, Havran, Burhaniye ve Gömeç ilçelerinde üreticiler hasat mesaisi yapıyor.

Sofralık zeytinlerin toplanmasıyla başlayan 2022-2023 hasat döneminde teşrinisani ayının sonuna akilane dolayı zeytinlerin hasadına geçilecek.

Zeytin ve zeytinyağının üretiminde nitelik ve verim amacıyla müstelzim abuhava şartları, yalım ve yağmur durumunun uygunluğu sebebiyle bu sezon ağaçlardaki parça tutumu fazla. Bu nedenle bile Edremit Körfezi’nde sabık sezon 20 bin titrem olan zeytinyağı üretiminin 30-35 bin tona ulaşacağı durum ediliyor.

Edremit Körfezi Zeytin ve Zeytinyağı Üreticileri Federasyonu Başkanı Mehmet Hakkı Semerci, AA muhabirine, bu yıl ürünün verim ve kalitesinin çokça ferah olduğunu söyledi.

Sabık zaman yağış azlığı nedeniyle rekoltenin düştüğünü tamlayan Semerci, hasadın yıpranmamış başladığı bu dönemde edindikleri izlenimle efdal rekolte beklentisine girdiklerini anlatım etti.

Türkiye genelinde bile zeytin rekoltesinin özge müstahsil ülkelere bakarak ağır oranda artış göstereceğini öngördüklerini bildiren Semerci, 2022-2023 sezonunda zeytin zararlılarının birkaç olduğunu dile getirdi.

Normalde mesafe ayında biten sezonun bu yıl eş, hatta şubata uzayabileceğine dikkati çekici Semerci, şunları kaydetti:

“Likit yağlar soframızda çok cesim geçer not ürünlerdir ki bunların zarfında zeytinyağı sunma iyisidir. Natürel kullanılabilen biricik yağdır. Çabucak zeytin sıkılır ve onun düşman bizler yoluyla kullanılır. Bu sezonun zeytinyağlarının organik olacağı üzere ayrımsız kanı var. Zira çok aşkın matbua atılmadı, gayrı ilaçlardan de elan bir iki atıldı. Hakeza olunca ve bu yapıt bolluğu bize zeytinler üzere zeytinyağı için bu sene organik ihtimalinin haddinden fazla erdemli olduğunu gösteriyor. Sınama amacıyla ekim ayında toplanan ürünlerde sâdır yağlar yüzdelik 11-12’lerde. 100 kilogram zeytinden 11-12 kilogram yağ çıkarken bu yıl yüzdelik 18’e kadar verim bulunduğunu söylüyorlar. Bu mevsimin zeytini üzere şok tıpkısı nicelik. Elbette hasat döneminde bu oranlar henüz da artacaktır.”

Güzeşte yıla bakarak yüzdelik 50 elan çok ürün bekliyorlar

Zeytin ve zeytinyağı üreticisi Nermin Gelbal Gökduman birlikte Edremit ve Havran’daki zeytinliklerinde güzeşte yıla bakarak yüzde 50 elan çok mahsul beklediklerini söyledi.

Bugünlerde sıktıkları er hasat zeytinlerin yağında asit oranının 0,1-0,3 çıktığını belirten Gökduman, “Bunlar oldukça evire çevire değerler. Benzeri zamanda nefaseti, lezzeti da az çok fena hâlde. Bu yıl üreticinin bile para verip kayran tüketicinin birlikte yüzü gülecek.” diyerek konuştu.

Share: