Zer Portakal Beyaz Perde Okulu 4 Yaşında

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek sülale sahipliğinde, T.C. Firez ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 1-8 Teşrinievvel 2022 tarihleri ortada düzenlenecek 59. Antalya Kızıl Portakal Film Festivali’nin tüvana sinemacıları beyaz perde profesyonelleri ile buluşturduğu Kızıl Portakal Sinema Okulu 4 yaşında.

“Çoluk Çocuk üretecek, Antalya gençlerle birlikte yükselecek” sloganıyla ilk defa düzenlendiği 2019 yılından bu yana 650 öğrenciye eğitim imkanı sağlayıcı ve geleceğin sinemacılarına bindi olmayı amaçlayan Değerli Portakal Sinema Okulu, 2-7 Teşrinievvel 2022 tarihleri arasında çevrimiçi düzenlenecek.

59. Antalya Zer Portakal Film Festivali, Değerli Portakal Beyaz Perde Okulu ile Türkiye’deki üniversitelerde Radyo, Göstergeç, Sinema, Medya, İletişim ve Plastik Sanatlar eğitimi düzlük öğrencilere bu yıl birlikte esin vermeye, hayallerine giden yolda benzeri girişim daha atmaları amacıyla bindi olmaya devam ediyor. Rastgele bölüm gerçekleşecek derslerde sinema sektörünün önde mevrut isimleri 41 şehirdeki 84 üniversiteden seçilen 250 Altın Portakal Sinema Okulu öğrencisi ile deneyimlerini paylaşacak.

Kızıl Portakal Beyaz Perde Okulu dersleri bu yıl birlikte farklı alanlardan sinemacıları öğrencilerle buluşturacak. Yönetmen-senaryocu ve film eleştirmeni Itır Aykar’ın “Gücük Film Yapımı” dersiyle başlayacak yetişek programında; sinema yazarı Aslı Ildır ile “Film Okuma Atölyesi”; çekimci-direktör ve müşavir Zeynep Fena Hâlde ile “Üretken Dokümanter Atölyesi”; Soft Light Color Grading Service’in kurucusu Levent Öztürk ile “Beyaz Perde ve Televizyonda Renk Aranjman”; yönetmen-senaryocu ve multimedya sanatçısı Deniz Tortum ile “Kamerasız Beyaz Perde”; videoteyp sanatçısı-film yönetmeni Gerçek Ergun ile “Yığılım Görüntüyle Işlemek” ve yönetmen-senaryocu Yüce Yurtsever ile “Ayrımsız Senaryo İnşa Etmek” antetli dersler vadi alıyor.

Kızıl Portakal Sinema Okulu kapsamında Müjgan Yıldırım’ın yönetmenliğini, Burçak Evren’in danışmanlığını üstlendiği “Gölgenin Seyri: Türk Sinemasının Tartışmalı İlkleri” belgeseli gösterilecek ve film ekibi ile öğrencileri buluşturan tıpkısı istifham-karşılık etkinliği yapılacak.

ALTIN PORTAKAL SİNEMA OKULU, SÖYLEŞİLERİ İLE BIRLIK SİNEMASEVERLERE ULAŞACAK

Kızıl Portakal Beyaz Perde Okulu, bu yıl de takkadak seçilen öğrencilere değil, Türkiye’deki tekmil sinemaseverlere ulaşabilmek için usta isimlerle görüşme ve mülakat videoları hazırlıyor.

2 Ekim’de Sezen Kayhan moderatörlüğünde yönetmen Nazlı Elif Durlu ile gerçekleştirilen “İlk Filmimi Elbet Çektim?” başlıklı zihayat sinemacılara delil olabilecek benzeri konuşma yayınlanacak. 3 Teşrinievvel’de Burak Göral moderatörlüğünde yazar Ayfer Tunç’un konuk olduğu “Edebiyattan Sinemaya” söyleşisi, 4 Teşrinievvel’de Tekâmül Kayaç ile direktör-senarist Tayfun Pirselimoğlu’nun “Direktör Söyleşileri” başlıklı sohbeti, festival sosyal medya hesaplarından izleme edilebilecek. 6 Teşrinievvel’de Antalya Film Toplu Tartışma ile eş gerçekleşecek “Huzur Yapım Süreçleri” söyleşisinde Bağış Lale moderatörlüğünde Yalaz Özgencil, Kavga Erol ve Toplama Taşkara tıpkı araya gelecek. 7 Teşrinievvel’de ise Müge Turan’ın Ahmet Seçkin Taylan ile “Oyunbazlık Üstüne” başlığıyla gerçekleştirdiği musahabe izlenebilecek. Söyleşiler festivalin youtube hesabında gelişigüzel zaman saat 14.00’te yayında olacak.

Antalya Büyükşehir Şehremini Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 59. Antalya Zer Portakal Film Festivali’nin yönetimsel direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, konferans yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Toplu Tartışma direktörlüğünü ise Armağan Lale ve Kaynak Evrenosoğlu yürütecek.

Share: