Zehirlenmelerin yaşandığı Yuva köyünde dolgun kafile başladı

Bolu’birlikte 1 kişinin öldüğü ve 141 kişinin zehirlenerek hastaneye kaldırıldığı Yuva köyünde zihayat vatandaşlar zehirlenme korkusuyla evlerini tecezzi ederek, şehir merkezine yerleşmeye başladı. Köyde yaşamaya devam edenler çözüm bulunmasını istekle, yaşadıklarını gözyaşları zarfında anlattılar.

Bolu merkeze tutkun Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’nde Kurban Bayramı’nın serencam günü itibariyle başlayan zehirlenme vakalarında 1 dirilik öldü, 141 kişi de hastanelerde otama altına makbuz. Hastalardan 115’i yapılan tedavilerinin arkası sıra taburcu edilirken, tedavileri devam edenlerin arasında entübe edilen ve korkulu bakımda hayat mücadelesi verenlerden ferah olgun bekleniyor. Köyde mevcut su depolarında yapılan saffet ve klorlama çalışmalarının arkası sıra vatandaşların evlerine sular baştan verilmeye başlamasına karşın suların içmece suyu kendisine kullanılmaması isteniyor.

Köyde ezilmişlik hakim

Zehirlenme vakalarındaki artışlar ve zehirlenen vatandaşların durumları köyde yaşayanları tedirgin ediyor. Lağım Döşemi suyunu kullanamayan ve tevakki etmek kırcı günler ateş parçası vatandaşlar, köyden kent merkezine kafile etmeye başladı. Sessizliğin hakim olduğu Yuva köyünde kalan vatandaşlar ise tekrar bozuk günlerine dönmeyi bekliyorlar.

“Elimi suya süremiyorum”

kanlı ishal ve kusma şikayetiyle gittiği hastanede tedavi gördükten sonra taburcu edilen Fatma Keskinkılıç (70), “İçim abat değil. Suya elimi üstelik süremiyorum. Korkuyorum. Amade suyla cağ yapıyorum. Amade suyla cağ ne büyüklüğünde tamam. Bunu kim yaptıysa bulunmasını istiyorum. Cümle taşındı. Kimseler yok. Burada kalsalar hangi yapacaklar? Pis suyu mu içecekler? Ego birlikte taşınalım diyorum. Ne yapacağımızı ben dahi bilmiyorum. Ev alsak paramız namevcut. Sülale kirası haddinden fazla fiyatlı” dedi.

Gözyaşlarını tutamadı

“Benim gelinim, torunum ölseydi hangi yapardım?”

Torunu ve gelininin de sayrı olduğunu gözyaşları süresince anlatan Seher Kavcıoğlu (74), “Ben buraya geleli 40 sene oldu. Hakeza ayrımsız özdek görmedim. Ne olacak bu mahallenin münhal? Yukarı ve Adi Yuva’birlikte aynı madde olmuyor de burada neden oluyor? Bunun tıpkısı nedeni var. Bire Bir madde yaptılar. Budun kiraya gidiyor. Kiraya gidebilecek var, gidemeyecek var. Ego kiraya gitsem şüphesiz ödeyeceğim? Karşıdaki yandaki gitti. Yukarıdaki gidecek. Müstecir vardı gitti. Milletin çocukları 1 aydır Ankara’da. Benim torunum, gelinim pestil oldu. Hepimiz duygusal taşıyoruz. Benim torunum, gelinim ölseydi hangi yapardım? Sistem evini satıp gitmeye değişmeyen verdi. Köyden cenaze çıkmış üzere sessiz kaldı. Oğlum sabah işten geldi, cağ yapmadan yattı çocuk. Su gelmiyor. 1 haftadan beridir akarsu namevcut. Çaypınar köyünde kızım var. Oradan doldurduk suları. Nakil suyla hangi zamana kadar dümen edeceğiz?” diyerek konuştu. – BOLUShare: