Yuvalı Deresi’ndeki balık ölümlerine inceleme

TEKİRDAĞ’ın Ergene ilçesindeki Yuvalı Deresi’nde balık ölümleri sonrası numuneler toplandı, çevredeki 8 fabrikada tetkik yapıldı.

Yuvalı Deresi’nde evvel dolgun balık ölümleri meydana geldi. Geberik balıkların akarsu yüzüne çıktığını görenleri Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne bili verdi. Bölgeye gönderilen ekipler, numuneler alıp incelemeye gönderdi. Ekipler ayrıca dere çevresindeki 8 fabrikada inceleme yaptı.

Misinli Mahallesi Muhtarı Halk Çibuk, balık ölümlerine ilgili, “Yaşadığımız bu olay, bizi içten üzmüştür. Bu dere, yıllardır tertemiz akan ayrımsız öz. Ancak balık ölümlerinin yaşandığını görünce, büyük aynı sıkıntı yaşadık. Zahir kirlendi, kim yaptı? Bulunması için Tekirdağ Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerince tetkik yapıldı. Sonucu iptila ediyor ve yapanın bulunmasını, cezasının birlikte verilmesini istiyoruz” dedi.

Amatör balıkçılık fail Caner Şule ise “Dereyi gördüğümde görünüş kötüydü. Böyle ayrımsız özdek imkânsız. Balıkların ölümü canımı sıktı. Elektrik yapıp, durumu mahalle muhtarına ilettim. Sazan, turna, kızılkanat, sabun ve sim balığı. Burada birçok balık türü var. İstanbul ve birçok bölgeden âdem, balık tutmak amacıyla buraya geliyor. Balıkların öldüğünü görünce iri üzüntü yaşadım. Buraya iri ve küçükbaş zooloji geliyor, akarsu içiyor. Ekipler gelip, inceleme dahi yaptı. Sonucunu iptila ediyoruz, yapanın bulunması ve cezasının de verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

Share: