Yürekten Yüceer, Yıllardır Açıklanmayan ‘Kanser Raporu’nu Sordu; Nazır Adam, Raporu Mekân Bakanlığı’na İlettiklerini Söyledi

CHP Tekirdağ Mebus Dr. Samimi Yüceer, TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nda Esenlik Bakanı Fahrettin Eş’ya, sonuçları yıllardır açıklanmayan ‘Amansız Hastalık Raporu’nu sordu. Yüceer, “7 sene geçmesine rağmen bu araştırmanın sonuçlarını sebep halka açıklamıyorsunuz” dedi. Icra Vekili Koca ise bahis konusu raporu 2,5 yıl evvel Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ilettiklerini söyledi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nda dün Esenlik Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Komisyonunda saraka düzlük Yürekten Yüceer, Fahrettin Insan’ya, halk arasında “Amansız Hastalık Raporu” adına bildik ‘ Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli İllerinde Çevresel Faktörlerin ve Sağlık Üzerine Etkilerinin Değerlendirilmesi Projesi’ni sordu. Nazır Adam ise araştırmanın sonucunu 2,5 sene ilk Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ilettiklerini söyledi.

Yüceer, “2011-2016 yılları arasında Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli’nde çevresel faktörlerin ve keyif üstüne etkilerinin değerlendirilmesine müteveccih tıpkısı araştırı mamul. Yapılalı dahi tekmil 7 sene reşit Sayın Icra Vekili. Tükenik bu ama inatla bu tabir bibi açıklanmıyor. Tığ, hakeza bire bir say olduğundan bile âlim Bülent Derli Toplu’ın 2019 yılında, o üstelik 2-3 sene sonraları yayınladığı alfabe dizisinden anaç edildik. 7 yıl geçmesine rağmen bu araştırmanın sonuçlarını hastalık halka açıklamıyorsunuz? Bu sürede ne yaptınız? Ego, Icra Vekili’dan bu sorulara degaje ve net cevap vermesini bekliyorum” dedi.

Keyif Bakanı Koca, “Biz o raporu 2 yıldan daha aşkın müddet geçmiş, 2,5 sene kadar oluyor, Kasaba Bakanlığı’na olduğu üzere, -kaygılarınız varsa- bilcümle netlikle bildirdik, gereğinin yapılması için” diyerek cevap verdi.

Içten Yüceer, komisyonda şunları söyledi:

“HALK SAĞLIĞININ KORUNMASI BIRLIKTE BAKANLIĞINIZIN SORUMLULUĞUNDA: Bugün, 102 yıl önce müesses, sağ esen ilişik değme çeşit sürecin yürütüldüğü ve cemi keyif görevlilerinden sorumlu aynı bakanlığın bütçesini konuşuyoruz. Amme ve özel sektördeki her çekicilik; hastane, eczane, poliklinik, muayenehane, laboratuvar ve teşhis merkezleri, bakanlığınıza ilişkin. Toplumun her bir ferdinin sağlığını koruma ve hizmet ahiz hakkını zamanında ve etkili tıpkı şekilde gelişigüzel bireye yaymak, sorumluluğunuzda Sayın Vekil. Kişileştirme, otama, rehabilitasyon da esenlik eğitimi ve araştırı faaliyetleri üstelik ahali sağlığının korunması, çor risklerinin azaltılması ve önlenmesi bile bakanlığınızın sorumluluğunda. Zımnında içilen suyun, yenilen gıdanın, solundan havanın herif sağlığını tehdit etmemesi lazım. Nedeniyle ahali sağlığını yıldırma edecek çevresel etkilerin tayin edilip lazım önlemlerin tarafınızdan alınması bile sizin sorumluluğunuzda. 2003 sonrasında ‘Herkese keyif’ sloganıyla çıktığınız bu yolda bu görevleri mucibince yerine getirdiğinizi anlatmak hangi efsus kim olanaklı değil. Yıllardır sağlıkta nazik tıpkı devrimden, inanılmaz oylumlu bir dönüşümden bahsediyorsunuz, sunumunuzda dahi çokça rakamlar verdiniz ama bir nice kez dile getirilmesine rağmen vermediğiniz kâh rakamlar var.

KANSER RAPORU SONUÇLARI AÇIKLANMIYOR: 2011-2016 yılları arasında Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli’nde çevresel faktörlerin ve esenlik üzerine etkilerinin değerlendirilmesine yönelik tıpkı araştırı mamul. Yapılalı bile eksiksiz 7 sene reşit Sayın Bakan, bitmiş bu amma inatla bu anlatım hala açıklanmıyor. Biz, böyle tıpkı say olduğundan birlikte bilgin Bülent Derli Toplu’ın 2019 yılında, o de 2-3 yıl bilahare yayınladığı alfabe dizisinden bitirmiş edildik ve orada efsus. Onun ifadeleri bakın, ‘Burada kanser riski var, ilgi edin, ilaç alın’ dedikten sonraları tabiatıyla Bülent Tetik yargılandı, ceza almadı belki ama ondan sonra bile üniversiteden ihraç edildi. Binlerce araştırma yapıldı, binlerce besin numunesi incelendi.

ERGENE HALA KANSER SAÇMAYA DEVAM EDİYOR: Ergene, benim seçim bölgemde, hala kapkara akıyor, amansız hastalık saçmaya bitmeme ediyor. İçinde, bırakın balığı, bakteri birlikte hala yaşayamıyor. İçinde seçkin cins gösterişli metal var, kadmiyumdan arseniğe, siyanüre büyüklüğünde birçok vahim mızrap var. Sadece Ergene’da değil, havzanın hep banal haddinden fazla kalıntı. Deminden, bunun gâh sonuçları var tabiatıyla, bu büyüklüğünde kirliliğin. Bölgede kanser vakaları patlamış durumda, tavan yapmış durumda amma siz ne yapıyorsunuz?

NEYİ, NİYE, HANGİ HAKLA GİZLİYORSUNUZ: Hem buna ilişik bilgileri gizliyorsunuz hem ölüm istatistiklerini yayınlamıyorsunuz. en üst yayınladığınız tarih, biliyorsunuz 2020; 2019 bilgileri yayınlandı. Amansız Hastalık verilerine ilgili en son bilgileri 2018’bile, 2017 verilerini yayınladınız. Tamam ben buradan sorayım: Neyi, neden, hangi hakla gizliyorsunuz? Yoksa çıkı, deyin ki bize ‘Her özdek uğrunda, tartı bulunmayan, Ergene ve Dilovası’ndaki vatandaşlarımız rahat etsin’. Şayet benzeri madde varsa ki raporlarda var görünüyor, öyle ve bizim yaşadıklarımız, gördüklerimiz de öyle, insanlar alabilecekleri önlemleri alsın. Hem kirliliği önlemeyin, tıpkı molekül yapmayın hem insanların sağlığını riske atın, kanser vakaları alsın başını gitsin, buna ilişik bilgileri gizleyin, insanlar hangi olduğunu bilmesin, sonradan üstelik ‘Dikkat edin, risk var’ diyen bilim insanlarını bu bilgileri açıklıyor diye niteleyerek sorun edin, işinden edin. Aynı bugün Etlik Site Hastanesi’nin açılmasıyla bu arada içi boşalan, doktor ve gereç eksikliği kıvrak, mülga hastanelerdeki sorunları dile getiren hekimlere yaptığınız kabilinden. Ne yapsın hekimler; yanlışları, eksiklikleri söylemesin mi Sayın Bakan? Ne yapalım? Hani sizler, bırakın saydam olmayı, gravite sahibi olmayı, halkın sağlığını hiçe sayan; halkı uyarıcı, eksikleri, yanlışları dile getirenleri yargılayan ayrımsız iktidarla, aynı bakanlıkla birlikte alın karşıyayız. Hekimlikte bir kalça vardır, sizler birlikte bilirsiniz; ‘Önce beis vermeyeceksin’ der. Bu kaide, cesamet amacıyla üstelik açık oturum kuvvet üzere birlikte geçerlidir. Siz dahi ilk kötülük vermeyeceksiniz.

SİZİN HEDEFİNİZ ŞEHİR HASTANELERİNE ÜS AKTARMAK: Ben, buradan yeniden soruyorum; 7 yıl geçmesine rağmen bu araştırmanın sonuçlarını neden halka açıklamıyorsunuz? Bu sürede hangi yaptınız? Ben, Bakan’dan bu sorulara açık ve açık karşılık vermesini bekliyorum. Bakın, kendiniz dediniz kim sunumunuzda, ‘Sınırsız sorumlulukla akım ediyoruz ve yardımcı sağlık hizmetleri bir numara önceliğimiz’. Eğer bunları yapmış olsaydınız, bu sorumluluğu taşıyor olsaydınız, beribenzer havari sağlık hizmetlerini önceliyor olsaydınız, 2023 yılında bilgilendirmeyle, eğitimle önlenebilecek, aşıyla önlenebilecek kuduzdan 10 yaşında bir çocuğun ölümünü engelleyebilirsiniz Sayın Bakan. Ama engelleyemediniz. Zira sizin hedefiniz, maalesef şehir hastanelerine hamur aktarmak.”

Keyif Bakanı Fahrettin Adam ise “Tığ, o raporu 2 yıldan henüz fazla süre önceki, 2,5 sene kadar oluyor, Yer Bakanlığı’na olduğu gibi, -kaygılarınız varsa- bütün netlikle bildirdik, gereğinin yapılması amacıyla” dedi.

NE OLMUŞTU

Keyif Bakanlığı, 2011-2016 yılları beyninde “Kocaeli, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli İllerinde Çevresel Faktörlerin ve Keyif Konusunda Etkilerinin Değerlendirilmesi Projesi” başlığıyla ayrımsız araştırı yapmıştı. Proje 2017 yılında tamamlanmasına karşın sonuçları hala açıklanmadı. Türkiye ise bu rapordan, projede müteharrik azık mühendisi Yrd. Doç. Dr. Bülent Tetik yardımıyla danişment oldu. Şık, 16-19 April 2019 tarihleri arasında Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan alfabe dizisinde, raporun can alıcı sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Araştırma sonucunda Ergene Nehri havzasında türlü gıdalarda ve içmece suyunda toksik bileşenler olduğu tespit edilmişti. Buradaki suların arsenik, alüminyum, kurşun, krom kirliliği dolayısıyla ağılı olduğu belirlenmişti. Tetik, bu yazı dizisi zımnında yargılanmıştı.

Share: