Yozgat-Sivas karayolunda “Averaj atiklik ihlal belirleme sistemi” devreye girdi

Yozgat-Sivas karayolunda “Averaj yordam ihlal tespit sistemi” devreye girdi

YOZGAT Mevki genelinde 4 bin 628 kilometrelik öğün ağında “Ortalama hız ihlal tespit sistemi” devreye girdi. Bu doğrultuda Sivas-Yozgat ortada bütün 146 kilometrelik yol ağında cevvaliyet koridoru oluşturuldu.

Müfrit hızdan âlem yaşanan trafik kazalarını gölge etmek ve sakıncasız gidiş geliş akışını keşfetmek amacıyla “Averaj Ivinti İhlal Tayin Sistemi” kurma çalışmaları, 2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Izlem Belgesi doğrultusunda bir nice bölgede tamamlandı. Projenin büyüklük geneline yaygınlaştırılarak yürütülmesi safhasında ise Amasya, Bolu, Çankırı, Erzincan, Erzurum, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Sivas, Tokat ve Yozgat illeri atılmak üzere hep 12 ilde, 2 bin 778 kilometre uzunluğundaki karaca yolu ağında ortalama atiklik ihlal tayin sistemleri kuruldu. Belli Başlı bölgelere gidiş geliş işareti ile uyartı levhaları yerleştirildi ve atiklik ihlallerine yönelik yerine gidiş geliş denetimleri üstelik uygulanmaya başlandı. Bu çerçevede Yozgat- Sivas, Yozgat- Kayseri karayollarında gidiş geliş güzergahında çabukluk ihlal belirleme sistemleri devreye girdi. Yozgat İl Güven Müdürlüğü Bölge Gidiş Geliş Denetleme Büro Müdürlüğü ekipleri da ortalama cevvaliyet koridoru uygulanan bölgelerde sürücüleri durdurarak hem dizge hakkında bilgilendirmelerde bulundu hem birlikte gidiş geliş kurallarına uymaları üstüne sürücüleri uyardı.

“Sayı Farkı hız ihlal tayin sistemini ilk defa duydum”

Sivas’tan Muğla’nın Fethiye ilçesine gitmekte olan güdücü Özkan Toker, ortalama çabukluk ihlal belirleme sistemini ilk kez duyduğunu söyleyerek, “Yurttaş açısından çokça güzelce tıpkı uygulama. Bizler üstelik sürücüler olarak kurallara uyarız ve kazaların henüz beş altı seviyeye inmesine koruyucu oluruz. Ülkemizde son zamanlarda kazaların vermiş olduğu sonuçlar çok keder çok dikkat etmemiz lazım. Herkesin ailesi çoluğu çocuğu var. Bu cins kaybımızın olamaması bizim için daha ongun evet” dedi.

“Fert taşıyoruz, kurallara uyuyoruz”

Otobüs sürücüsü İbrahim Erdem ise yordam üzerine titiz olduklarını belirterek, “Bağımlı kim tığ bu atiklik sınırlarına uymak zorundayız. Biz fert taşıyoruz ve bağlı adapte olmak zorundayız. Yollarda uyartı levhaları var. Kurallara uyuyoruz” şeklinde konuştu.

“146 kilometrelik kat ağında hız koridoru kullanılıyor”

Yozgat Nahiye Gidiş Geliş Bakı Ofis Müdürlüğünde memur Saha Komiseri Ermiş Çetince dahi mevki genelinde 4 bin 628 kilometrelik posta ağında ortama ivinti koridorlarının devreye girdiğini söyleyerek, “Bu doğrultuda ilimizde birlikte 146 kilometrelik kat ağında sürat koridoru kullanıma açıldı. Sürücülerimizin sayı farkı cevvaliyet tespit ihlal tabelalarını gördüklerinde daha titiz ve duyar olmalarını dilek ediyoruz. Trafik kazalarını önlemede, süratle mücadelede çabukluk koridorlarından feyizlenmek aracılığıyla gidecekleri yere kontrollü bire bir şekilde gitmelerini dilek ediyoruz. Sürücülerimizin, EDS yazısı dışında rastgele ahit hız kurallarına uymalarını istiyoruz ancak EDS VE PTS yazılarını gördükleri antlaşma yalnız benzeri noktada hız ölçümü yapılmamakta ve sürüş süreleri boyunca sürat ölçümlerinin yapıldığını bilmelerini istiyoruz” ifadelerine vadi verdi.

“Cezalar plakalara otomatik yazılıyor”

Averaj çabukluk ihlal tespit sistemi için bilgilendirme da bulunan Ağır, “Sürücülerimizin trafik kurallarına ve cevvaliyet limitlerine uymalarını talep ediyoruz. Sayı Farkı atiklik ihlal belirleme sistemimiz, iki nokta arasındaki kameralarla araçların methal ve huruç saatleri ölçülerek sayı farkı hızı belirleme ediyor ve tamlanan kilometre ve belirtilen saat aralığından daha er çevirgeç girmiş olursa tümce otomatik kendisine vasıta plakasına cezayı yazıyor” dedi.Share: