Yiyintili İçecekler Tendürüst Erkeklerde Saç Dökülmesine Hastalık Kabil

Arşiv fotoğrafında Bursa’da benzeri hastaya saç ekimi yapan bir doktor görülüyor, 11 Ağustos 2022. (Fotoğraf: Mustafa Kaya/Xinhua)

BEİJİNG, 2 Şubat (Xinhua) — Çin’de düzenlenen benzeri araştırı, şekerle tatlandırılmış içecekleri efdal miktarlarda tüketmenin, dinç erkeklerdeki saç dökülmesiyle olası bağlantısını ortaya çıkardı.

Tsinghua Üniversitesi’nden araştırmacılar ortalama 27,8 yaşlarında 1.028 Çinli erkekte yaptıkları tarama çalışmasının sonuçlarını analiz etti. Katılımcıların tahminî yüzdelik 57,6’sında koca tipi saç dökülmesi (MPHL) belirlendi.

Erkekler ortada yer çok rastlanan saç dökülmesi türü olan MPHL, erkeklerin yaşadığı parçalanmamış saç dökülmesi vakalarının kısaca yüzdelik 95’ini oluşturuyor. Saç dökülmesi, mir derisinin yöre evet de dal kısımlarında saçların incelmesi ve/yahut kaybı şeklinde ortaya çıkıyor.

Çalışmada kullanılan şekerle tatlandırılmış içecekler arasında meyve suları, gazlı içecekler, spor ve enerji içecekleri, leziz sütler, kuruyemiş bazlı sütler, içimli çaylar, öz içecekleri ve kahvehane düz aldı.

Katılımcıların yüzde 44,6’sı, şekerle tatlandırılmış içecekleri haftada 7 kezden çok içtiğini söyledi. Araştırmacılar, şekerle tatlandırılmış içecekleri elan yüksek düzeyde tüketen katılımcıların daha faziletli ayvaz tipi saç dökülmesi riskiyle yüz yüze olduğunu da belirledi.

MHPL grubunda ortalama haftalık şekerle tatlandırılmış meşrubat tüketimi 4.293 mililitre namına belirleme edildi. Bu izzet, tüketimi 2.513 mililitre olan alışılagelen gruba göre çok daha yüksek.

Araştırmanın sonuçları Nutrients dergisinde yayımlandı.

Share: