Yeni ekonomiye odaklanan Sabancı’dan iki dijital mübayaa

‘Kullanılmamış ekonomi’yi 5 almanak küresel tahaccüm stratejisinin merkezine düzlük Sabancı Topluluğu, dijital teknolojiler alanındaki yatırımlarını hızlandırdı. 2025 yılı sonuna kadar, yeni tutum alanında vezneci dışı gelirlerini ikiye katlamayı hedefleyen Sabancı Ana Ortaklık, bu kapsamda iki yetişkin toptan satın alma gerçekleştirdi.

Bilgi odaklı sayısal pazarlama alanında cıvıltı gösteren SEMA ile siber asayiş (operasyonel teknolojiler) üstüne dünyanın önde gelen startuplardan birisi olan Radiflow’u bünyesine katan Sabancı Ana Ortaklık, bu satın almalarla gelişigüzel dijital alandaki global bacak izini dahi güçlendirmiş oldu.

Sabancı Holding’in, ‘kullanılmamış ekonomi’ stratejisi kapsamında sayısal işlerini toptan ölçekte dönüştürmek üzere Hollanda’üstelik kurduğu Dx Technology Services and Investment BV (DxBV)  ile dünyanın değişik coğrafyalarına kendi teknoloji çözümlerini sunacak.

CIDAL ALPER: DÜNYA ŞİRKETİ OLMA YOLUNDA ÖNEMLİ ADIMLAR ATIYORUZ

Konuyla ilgilendiren değerlendirmelerde bulunan Sabancı Ana Ortaklık CEO’su Çekişme Alper, “Bina şirketimiz DxBV aracılığıyla gerçekleştirdiğimiz bu iki satın almayla alay malay, dijital işlerimizde oylumlu bire bir çevik dönemine giriyoruz. Daha önce bile kamuoyuna ve yatırımcılarımıza açıkladığımız amacıyla, gelecek 5 yıldaki yatırımlarımızın yüzdelik 75’i ‘yıpranmamış ekonomi’ adını verdiğimiz erke ve iklim teknolojileri, materyal teknolojileri ve sayısal teknolojiler alanlarında olacak. Sayısal teknolojiler kapsamında belirlediğimiz 4 rüçhan departman olan siber asayiş, dijital pazarlama, ati marifet analitiği, nesnelerin interneti alanlarında uzvi ve inorganik büyümemizi aceleci ayrımsız şekilde sürdürüyoruz. Zaman itibarıyla, kullanılmamış ekonominin Sabancı Topluluğu’nun vezneci dışı gelirlerindeki payı yüzdelik 6’ya kazanmış durumda. Hedefimiz bu oranı 2025 böylecene yüzdelik 13 seviyesine aksettirmek. Stratejik hedeflerimizin ayrımsız parçası olan bu yatırımları gerçekleştirerek Sabancı’yı acun şirketi etme amacinda cesim benzeri pozisyona taşıyoruz” dedi.

KIVANÇ ZAİMLER: ILKOKUL KITADA TOPTAN ANALIZÖR SUNACAĞIZ

SATIN ALMA sözleşmeleri imzalanan SEM ve Radiflow şirketlerinin, keder ve yazılım hizmetleri sunan SabancıDx ile çok etkili tıpkı sinerji yaratacağını belirten DxBV Umumi Heyet Başkanı Övünme Zaimler ise, “Yaratacağımız bu görevdaşlık ile aynı yandan degaje benzeri yelpazede global analizör sunarken, tıpkısı yandan dahi sayısal teknolojiler alanında global kıç izimizi pekiştireceğiz. Bu üç yapının, geçtiğimiz aylarda kurulumunu tamamladığımız DxBV şirketi çatısı altında canlılık gösterecek olması üstelik hedeflediğimiz bu sinerjiyi çok elan diri kılacak. SabancıDx ile bulut ve yazılım hizmetleri verirken, kritik altyapıları işleten büro ve şirketler amacıyla siber asayiş çözümlerimizi ise Radiflow sağlayacak. Mütemmim pazarlaması alanında ise IŞITME firmamız müşterilerimize gelecek düzey veri analizi yaparak nazirsiz tıpkı bakım sunacak. Ilkokul kıtada küresel analizör sunan bu üç şirketimize Sabancı Üniversitesi’nin Ar-Ge gücünü dahi eklediğimizde, 2025 sonunda aynı ‘unicorn’umuz olma potansiyelini görüyoruz.” 

DİJİTAL İŞLER, DxBV ÇATISI ALTINDA TOPLANACAK

Hollanda’de kurulan ve Sabancı Ana Ortaklık’in yüzde 100 iştiraki olan DxBV bünyesinde cümbüş gösterecek olan SEM ve Radiflow şirketlerinin satın almalarına ilgilendiren kapanış işlemlerinin, lüzumlu kanuni müsaade ve onayların alınması şartıyla, 2022 yılı üçüncü çeyrek sonuna kadar tamamlanması öngörülmektedir.

DxBV’nin gerçekleştirmeyi planladığı yatırım projelerinin seyrine sınırlanmış namına, öngörülen büyümesini çoğaltmak için kâin 10 milyon USD olan sermayesinin 120 milyon USD’ye çıkarılması hedeflenmektedir.

IŞITME için

· 2007 yılında kurulan IŞITME, veri odaklı dijital pazarlama üstüne Türkiye’da veriş lideri konumunda.

· 110 çalışanı kâin iştirak, yerel ve ecnebi farklı sektörlerden 1.000’in üzerinde markaya haber tabanlı çözümleme hizmeti sağlıyor, dijital dünyadaki stratejilerini belirliyor.

· Çalıştığı SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) müşterilerinin bulunan hep maaş müzakere sayısı 350 milyonun üzerinde. 

· Google, Facebook, TikTok, Twitter gibi 20’den çok uygulayım bilimi devinin hisse senedi ortaklığını yapıyor.

Radiflow karşı

· 2009 yılında kurulan siber düzenlilik şirketi Radiflow, kuruluşların operasyonel teknolojilerinin güvenliklerini sağlıyor.

· Enerji, Istihsal, Erişim ve Finans endüstrilerinde misilsiz güvenlik çözümleri sunan müşareket, Avrupa, Amerika ve Asya-Pasifik kıtalarında müşterilerine hizmet veriyor.

Sabancı Holding temettüyü ikiye katladı

Sabancı Ana Ortaklık’den 2021’de 12 milyar TL net kar

Sabancı Holding’cilt ‘helal olsun’ dedirten Cumhuriyet Altını Seferberliği!

Share: