Yemek borusu kan borusuna ekli ve bağlı doğan bebeğe “sahn” operasyonu

Konya’bile kemirmek borusu dem borusuna dolaşık ve üst kısmı tıkalı doğan Yaren bebek, henüz 4 günlükken yapılan cerrahi müdahaleyle sağlığına kavuştu.

Hemşire Sümeyra Esra ile öğretmen Yasin Pınarbaşı’nın geçmiş bebekleri olan Yaren, doğumdan aceleten sonradan ağzının köpürmesi zımnında yapılan muayenesinde yemek borusunun üstten kapanmış ve ilerleyici bölümlerinde dahi çağ borusuna yapışık olduğu görüldü.

Gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonradan 4 günlükken Medova Hastanesi Çocuk Cerrahisi ve Bala Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Engin Günel aracılığıyla operasyon edilen minik Yaren, doğumdan 21 dönem bilahare taburcu edildi.

“En kısa sürede müdahale edilmesi gerekiyor”

Ekibiyle operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Günel, AA muhabirine, bebeğin doğar doğmaz ağzından daim köpük gelmesi ve teneffüs sıkıntısı cihetiyle yenidoğan okkalı bakım servisine yatırıldığını söyledi.

Yapılan değerlendirmelerin arkası sıra bebeğin aşındırmak borusunun devamlılığının olmadığını belirlediklerini anlatan Günel, “Bir zamanda aşındırmak borusunun akıbet kısmının içki borusuyla bağlantısının olduğunu birlikte tayin ettik. Bağımlı hakeza ayrımsız hastanın kısa sürede cerrahi müdahale edilmesi gerekiyor. Teehhür olduğu anda hastanın akciğer sorunu ortaya çıkıyor. Ayrıca beslenmesi bile imkansız olduğu için bildirme kısa sürede müdahale edilmesi gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Günel, Yaren bebeğin umumi durumu düzeltildikten sonradan doğumu takip eden dördüncü çevrim ameliyata alındığını belirterek, sorunları ortadan kaldıracak bir operasyon yaptıklarını anlattı.

“Ameliyatta hastanın burnundan bire bir tagaddi sondasını midesine indirdik”

Günel, mail izlem ve ait müdahalelerle Yaren’in ameliyattan ayrımsız hafta bilahare solunum makinesinden ayrıldığını dile getirdi.

Yaren’in onuncu çevrim midesine yerleştirilen tüple beslenmeye başladığını vurgulayan Günel, şöyle bitmeme etti:

“İkinci haftadan sonraları birlikte tüpü çekilerek süt kuzusu annesini emecek şekilde beslenmeye başladı. seçkin sorunumuz olmadı. Ameliyatta hastanın burnundan tıpkı tagaddi sondasını midesine indirdik. Bu aşındırmak borusunu kenar kuyruk sokumu kemiği ilave işleminde bize misil gösterdi. Aşındırmak borusundaki bu munzam işleminin iyileşmesinden sonra üstelik hastayı bu tuluk eliyle er dönemde besleyebiliyoruz. Onun üzere apotr oluyor. Yapılan cerrahi müdahale, bala cerrahisi ameliyatları içindeki bildirme riskli olanlarından. Çünkü hastanın sine boşluğunu açarak yemek borusu ve teneffüs borusunu ilgili aynı ameliyat.”

Hastanenin yenidoğan güç hizmet ünitesi sorumlusu Prof. Dr. Rahmi Örs bile tevellüt sonrası ağızda köpüklenme olunca bebeğin kemirmek borusunda darlık veya müstakbel gitmeme durumu olabileceği düşüncesiyle tagaddi sondasıyla arama ettiklerini söyledi.

Kontrolde sondanın ilerlememesi konusunda bala cerrahi servisinin bilgilendirildiğini anlatan Örs, şunları kaydetti:

“Bebeğin filmleri çekildi, yemek borusunun gelişmediği görüldü. Bu garip durumlarda çokça müstacel, apar topar ameliyata alınması yeğleme edilmediği için bebeğin oturma dediğimiz durumu sağlandı, elan sonraları işler edildi. Tezce ardı sıra de işler sonrası bakımla bebeğin beslenmesi yavaş yavaş artırıldı. Sonrasında annenin aracısız beslemesine müsaade verildi. Ameliyattan sonraları kısaca iki haftalık bire bir süreci burada geçirmiş olduk.”

“Sözde zaman zade kabilinden”

Ana Sümeyra Esra Pınarbaşı, bodur sürede taburcu olmalarına inanamadıklarını belirterek, “Sağlıkçıyım, işin zarfında olunca hastalığı geçmiş öğrendiğimde olabilecek hep olumsuzlukları düşündüm. Sonrasında çor nedir? Belirtileri nedir? Açık Deniz hocam ve Rahmi hocamız filhakika sürekli bu konuda sorularıma yanıt verdiler. Mutluyuz, heyecanlıyız, sanki bugün zade kadar.” ifadesini kullandı.

Cet Yasin Pınarbaşı ise “Kızım olacağını öğrendiğimde antrparantez heyecanlandım, mutlu oldum. Kız babası olmanın ayrı bir his olduğunu düşünüyorum. Eşim sağlıkçı olduğu için oldukça yaşayabileceğimiz olayları anlatmaya çalışmıştı. Amma içimde bütün bir umudum vardı. ‘Buradan dimdik çıkıp gideceğiz.’ diye düşünüyordum. Şükür kim şu anda o durumdayız. İnşallah devamında dahi bire bir madde yaşamayız.” diye konuştu.

Share: